Ünlü Çıralı Sahilinde Zafer Köylünün

-

Ünlü Çıralı Sahilinde Zafer Köylünün

Ünlü Çıralı Sahilinde Zafer Köylünün

Radikal - Antalya’da caretta carettaların üreme alanı olması ve deniziyle ünlü Çıralı sahilinde 18 dönüm alanın, 10 yıllığına kiralanmasıyla ilgili süreç, valilik tarafından durduruldu.
‘Dünyanın en güzel plajları’ listelerinde yer alan Çıralı’da işletme hakkını alan otel, bölgeyi telle çevirmeye başladığında müdahale eden valilik, “Köylülerin tahsisin iptali için açtığı dava sonuçlanıncaya kadar” bölgede hiçbir çalışma yapılmamasını istedi.
Bölge halkı mutlu ama geriye “Türkiye’de doğal sit arazilerin elden ele devri bu kadar kolay mı” dedirten soru işaretleri kaldı.
Çıralı'da Temmuz'dan beri yaşanan gelişmeler şöyle:
11 TEMMUZ 2011: Çıralı’nın C Tipi Mesire Yeri (Orman İçi Dinlenme Yeri) olarak kiralanması konusunda ilk izin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 11 Temmuz 2011 kararıyla çıktı. Ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü de günübirlik tesis için Çıralı’nın 10 yıl kiralanmasına ‘olur’ dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Komisyonu da 19 Aralık 2011 de orman içine tesis kurulmasına izin verdi. Tüm bu izinler kısa sürede verilirken tek itiraz Orman Bakanlığı’na bağlı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden geldi.
28 TEMMUZ 2011: Antalya Orman İşletme Müdürü Mitat Uyan’ın onayıyla imza altına alınan sözleşmeyle, Çıralı’daki 18 bin 297 metrekarelik ormanlık alan, 28 Temmuz 2011’de yıllık 5 bin liraya Antalya Orman Spor’a kiralandı.
28 TEMMUZ 2011: Aynı gün imzalanan ‘Sponsorluk Sözleşmesi’yle Çıralı, Hüseyin Gedik’e...

Haberin Tamamı İçin: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?a...

Ünlü Çıralı Sahilinde Zafer Köylünün

DHA - Antalya Çıralı Plajı’ndaki 18 dönümlük alanı 10 yıllığına kiralayan turizm firmasının bölgede yürüttüğü inşaat çalışmaları, İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması talebiyle açılan dava sonuçlanıncaya kadar Vali Ahmet Altıparmak’ın talimatıyla durduruldu.
Kararı sevinçle karşılayan eylemciler, Çıralı Plajı’ndan ayrıldı. Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Altıparmak, köylülerin istek ve düşüncelerinin ço...

Haberin Tamamı İçin: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/199451...

Ünlü Çıralı Sahilinde Zafer Köylünün

(aa) Dünyaca ünlü Çıralı Plajı'nın 18 dönümlük alanını 10 yıllığına kiralayan turizm firmasının bölgeyi tel örgüyle çevirmesini günlerce protesto eden, gece tel örgü nöbeti tutan köylüler sonunda kazandı.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Biz burada kesinlikle ranta izin vermeyeceğiz. Burayı Ormanspor'dan alacağız ve vatandaşların hizmetine sunacağız” dediDeriner Barajı'nın su tutması dolayısıyla Artvin'e gelen Bakan Eroğlu, baraj bölgesindeki incelemelerinin öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Gazetecilerin Çıralı'da Ormanspor'a ait alanın turizm amaçlı olarak bir işletmeye kiralandığı iddialarına ilişkin soruları üzerine Bakan Eroğlu, şunları kaydetti: “Orman Genel Müdürlüğüne bağlı Ormanspor'un bu alanı turizm amaçlı olarak bir başka işletmeye verildiği iddiaları yer aldı. Eskiden devletin mülkünü parasız kullanıyorlarmış, Ormanspor da 'kiraya verelim' diye düşünmüş. Biz burada kesinlikle ranta izin vermeyeceğiz. Müfettişlerimiz de orada gerekli incelemelerde bulunuyorlar. Burayı Ormanspor'dan alacağız ve vatandaşların hizmetine sunaca...

Haberin Tamamı İçin: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?a...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Antalya
Görüş Bildir