Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem Belli Oldu: Öne Çıkan Başlıklar ile 'Yükseköğretim Kurumları Sınavı'

 > 
253PAYLAŞIM

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin ayrıntılarını açıkladı. 2018-2019 eğitim yılında yükseköğretime giriş sınavının yeni adı 'Yükseköğretim Kurumları Sınavı' olacak. Peki yeni sınav sistemi ne zaman uygulanmaya başlanacak? Saraç bu soruya şöyle cevap verdi: "Bu yıl ilk sınavda uygulanacak bu sistem. Hiç vakit kaybetmeden bu sene uygulamaya başlıyoruz."

Gelin açıklamadan öne çıkan başlıklara bakalım...

📌 Sınavlar haziran ayında bir hafta sonunda iki oturumda yapılacak. Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü gerçekleşecek.

Prof. Dr. Saraç, "Yükseköğretim Kurumları Sınavı, dil sınavı hariç haziran ayının bir hafta sonu cumartesi günü yapılacak, iki oturumlu bir sınavla gerçekleştirilecektir. Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek" dedi.

📌 18 olan puan türü sayısı 5’e düşüyor

Türkçe ve Temel Matematik bütün puan türleri için önem arz ediyor. 

Saraç, "Türk yükseköğretimi için çok önemli bir eşiği atlıyoruz. O değişiklik de temel yeterlilik puanının oluşturulması ve temel yeterlilik sınavıdır. Türkçe ve temel matematiğin merkezde olduğu temel yeterlilik esaslı bir değerlendirme artık söz konusu olacak" açıklamasında bulundu.

📌 Temel Yeterlilik Sınavı: Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. İlk oturumda sayısal-sözel beceri ölçülecek.

40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşan Temel Yeterlilik Testi cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecek. Bu testin sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi puanını belirleyecek. Temel yeterlilik testinin ağırlığı yüzde 40 olacak.

Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecek.

📌 İki saat aradan sonra 'alan oturumları' başlayacak: İkinci oturumda dört test yer alacak, sorular müfredata dayalı olacak.

İkinci oturumda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test yer alacağını belirten Saraç, "Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da müfredata dayalı olacaktır." dedi.

📌 Adayların bir önlisans programını tercih edebilmeleri için 'Temel Yeterlilik Testi' puanının en az 150 olması gerekecek.

Bunun altında puan alan adayların herhangi bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı bulunmayacak.

Yerleştirmede ön lisans puanlarında temel yeterlilik puanı esas alınacak.

📌 Temel yeterlilik puanları 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacak.

Lisans puan türünde ise 4 puan türü esas alınacak. Sözel sayısal eşit ağırlık ve dil. 

  • SÖZ: Temel Yeterlilikler Testi (%40) + Sözel Test (%60)

  • SAY: Temel Yeterlilikler Testi (%40) + Sayısal Test (%60)

  • EA: Temel Yeterlilikler Testi (%40) + Eşit Ağırlık Testi (%60)

  • DİL: Temel Yeterlilikler Testi (%40) + Yabancı Dil Testi (%60)

 Ortaöğretim başarı puanını hesaplanmasında ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

📌 Temel Yeterlilikler Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Puanı en az 150 olan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

📌 Yeni sistemde 'Temel Yeterlilik Testi' puanı 200 ve üzeri olan adayların bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacak.

📌 Sınav sürelerine ilişkin bir karar alındı mı?

Stres yaşamamaları için gereken sürenin tespiti hususunda hem eğitim bilimcilerden hem de psikologlardan görüş alınacak. 

Toplamda bütününde soru başına düşen dakika hesaplarına baktığımızda bu 2006-2009 yılları arasında bir dakika. Daha sonra 1,5-1,7 arasında süre veriliyordu.

'Yükseköğretim Kurumları Sınavı' kısa adıyla YKS'nin sosyal medyaya yansımaları ise şöyle 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir