Başbakanlık Ofisine Yürümek İsteyen Gruba Müdahale

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Üniversitelilere Yine Gaz Yine Gaz

Üniversitelilere Yine Gaz Yine Gaz

İstanbul'da yedi üniversitenin Reyhanlı'daki saldırıyı protesto etmek için Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisine yürüyen öğrencilere polis gaz ve tazyikli suyla saldırdı.

İstanbul’da üniversite öğrencileri Reyhanlı saldırılarını protesto etmek bugün Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisine yürüyor. Saat 15.00’te Beyazıt Meydanı’nda toplanan İstanbul Üniversitesi öğrencileri tramvay yolundan Dolmabahçe’ye yürüyüşe başladı.

15.00: Yürüyüşe geçen yüzlerce öğrenci “Reyhanlı Katliamının Sorumlusu AKP’den Hesap Soruyoruz pankartı ile “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Davutoğlu İstifa”, “AKP Besliyor, Çeteler Vuruyor” ve “Katil ABD Orta Doğu’dan Defol” dövizleri taşıyor. Galata Köprüsü'nden geçen yürüyüşte köprü trafiğe kapatıldı.
Yürüyüş güzergahındaysa herhangi bir polis ekibi görünmüyor.

15.30: Marmara Üniversitesi öğrencileri ise Kadıköy'den vapurla Kabataş'a geçiyor. Öğrenciler vapurda pankart açtı.

16.00: İstanbul Üniversitesi öğrencileri ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencileri MSGSÜ Fındıklı Kampüsü'nde birleşti. Tophane yolundan Dolmabahçeye yürüyen öğrenciler için trafik kapatıldı.

16.15: Kabataş'ta Marmara Üniversitesi öğrencileri de İstanbul Üniversitesi ve MSGSÜ öğrencilerine katıldı.

16.20: İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri Gümüşsuyu Kampüsü önünden Dolmabahçe'ye yürüyor. Polis ise Beşiktaş'a giden yolu 3 TOMA ile kapattı. Polis Dolmabahçe önüne açıklama yapmaya izin vermeyeceklerini anons etti.

16.25: Polis Dolmabahçe önündeki öğrencilere biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Öğrenciler gazdan kurtulmak için Tophane yönüne doğru dağıldılar.

Beyza Kural / Bianet

Haberin Tamamı İçin:

Reyhanlı Protestosuna Sert Müdahale

İstanbul'da düzenlenen Reyhanlı protestosunu polis tazyikli su ve biber gazı kullanarak dağıttı. Su ve gazdan trafikte kalan sürücüler de etkilendi.

Reyhanlı’da yaşanan bombalı saldırıları protesto etmek isteyen göstericiler Dolmabahçe’de buluştu.

Kabataş ve Gümüşsuyu’ndan gelen iki grup Beşiktaş yönüne doğru yürümek istedi.

Geniş güvenlik önlemleri alan ve yolu kapatan polis göstericilerin yürüyüşüne izin vermedi.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakanlık Ofisine Yürümek İsteyen Gruba Müdahale

Reyhanlı'daki patlamayı protesto etmek isteyen yaklaşık 500 kişi, Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisine yürüdü. Dolmabahçe Sarayı önünde güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisi, uyarıları dikkate almayan gruba müdahale etti. Tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edilen grupla polis arasında kovalamaca yaşandı.

Reyhanlı'daki patlamayı protesto etmek isteyen yaklaşık 500 kişi, çeşitli noktalarda bir araya gelerek Dolmabahçe'deki Başbakanlık çalışma ofisine doğru yürüyüşe geçti, Grup sloganlar atarak Dolmabahçe Sarayı önüne kadar geldi. Burada yolu kapatarak güvenlik önlemi alan polis, eylemcileri geri dönmeleri yönünde uyardı. Uyarıları dikkate almayan grup, yürüyüşe devam edince müdahale geldi. Polis eylemcilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Eylemciler de polise taş ve pet şişe atarak karşılık verdi. Müdahale ile Kabataş istikametine doğru kaçan eylemcilerden bazıları iddialara göre Mimar Sinan Üniversitesi'ne sığındı. Eylemcilerden bazıları gözaltına alındıktan sonra sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Müdahale sırasında Dolmabahçe-Beşiktaş istikametinde yol araç trafiğine kapandı. Bölgede yaşanan gerginlik bir süre devam etti. Eylemcilerin dağıtılması ile her iki istikamette trafik normale döndü.

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: Zaman

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBeşiktaş Jimnastik KulübüBiber GazıİstanbulKatilMarmara ÜniversitesiPolisReyhanlı
Görüş Bildir