Üniversiteli Olma Şansınız Hala Var

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Üniversiteli Olma Şansınız Hala Var

Üniversiteli Olma Şansınız Hala Var

Üniversite sınavlarında hiçbir yere yerleştirilemeyen ya da kazanıp, kayıt yaptırmayanlardan kalan açık kontenjanlar için başvuru süresi yarın sona eriyor.

Puanı yetenler için tıp ve hukukta üstelik büyükşehirlerde okuma şansı bile bulunuyor.

Formasyon kalktı, fen edebiyatlar can çekişiyor

Boş kontenjanları ile asıl dikkat çeken bölüm ise Fen Edebiyat Fakülteleri’nin Matematik ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri oldu. Kültür Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Salim Ünsal, Matematik Bölümü’nde toplam 6 bin 261 boş kontenjan bulunduğuna dikkat çekerek bunun bir ilk olduğunu anlattı. Ünsal, bunun nedenini ise şöyle açıkladı: “Fen edebiyatlardan öğretmenlik formasyon hakkının alınması bu bölümlere ilgiyi azalttı. Formasyon kararının en fazla etkilediği bölümler Fizik, Kimya, Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Matematik.”

Genel yerleştirme döneminde 80,232 kontenjanın boş kaldığını belirten Salim Ünsal, “Kayıtlar tamamlandığında yerleşip de kaydolmayan adaylardan dolayı 71,575 kontenjan boşluğu daha oluştu. Genel yerleştirmede olmasına rağmen ek yerleştirmeyle öğrenci almayacak programlardan dolayı 554 kontenjan kapatıldı.

Kontenjanın önceki yıllara göre fazla olması yerleşme şansını arttıracak. Ek yerleştirme kuralları geçen yılla aynı. Kılavuzdaki kuralları inceleyip, tercih yapmak en iyisi. Seçimlerinizi mutlaka puanlara göre düzenleyin” dedi.


İlk defa kılavuza giren bölüm

Podoloji - Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu


Ek yerleştirmelerde gözde bölümlerde bile boşluk var

Türkiye genelinde Diş Hekimliği Fakültesi’ne bu yıl 2.785 kişi alındı, ancak kazanan öğrencilerden 40’ı kayıt yaptırmadı. Eczacılık bölümü kontenjanı 1.660 iken, kazananların 52’si kayıt olmadı. 9 bin 570 kontenjanı olan Tıp Fakülteleri’nde ise toplamda 52 boş kontenjan var. Hukuk Fakülteleri’nin 12.095 olan kontenjanına 305 kişi kayıt yaptırmadı.


Hukuk Fakültesi

Devlet üniversitelerinin Hukuk Fakülteleri’nde toplam 255 boş kontenjan bulunuyor. Ankara ve İzmir’deki üniversiteler çoğunlukta: İstanbul Üniversitesi: 9 normal, 4 de ikinci öğretim olmak üzere 13,

Koç: 1 (Tam burslu);

Ankara: 3,

Marmara: 5 normal, 5 ikinci öğretim olmak üzere toplam 10,


Tıp Fakültesi’nde 1 öğrenci boş kontenjanı olan devlet üniversiteleri

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Yüzüncü Yıl, Ankara, 19 Mayıs, Trakya Tıp. Ayrıca Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2 kontenjan açığı var.


Cihan Yeşilyurt (Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü): Ek yerleştirmede bunlara dikkat!

Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo B’deki önlisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecek. Kaç kişilik kontenjan açığı kaldığını da gözönünde bulundurun. Örneğin; Tablo 4’te yer alan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin puanı 453,94937 ve 9 kişilik kontenjan açığı var. Burayı tercih etmek isteyen öğrencinin puanı da 450,15464 ise aday bu bölümü listesinde bulundurmamalı. Listeye yazdığı takdirde gerekli puan koşulunu taşımadığı için ÖSYM tarafından tercihi geçersiz sayılacak.

Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebiliyor. Örneğin; Kastamonu Üniversitesi’ne Beslenme ve Diyetetik bölümü yeni açılmış ve 40 kişilik kontenjanı var. Bu bölümü YGS-2 puan türünde 180 puan barajını geçen her aday tercihleri arasına yazabilir. Tablo 3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu ise aranmamaktadır. Yani adayın Tablo 3A’daki programları yazabilmesi için 140 puan barajını geçmesi yeterli.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraİstanbulİzmirÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziTercihYGS
Görüş Bildir