Bu Üniversitede Yurt Binası Kaçak ve Yemekhane Ruhsatsız

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Üniversite Yemekhanesi Kaçak Çıktı

Üniversite Yemekhanesi Kaçak Çıktı

İzmir’de öğrenciler yemek fiyatlarının arttırıldığı ve porsiyonlar azaltıldığı için aylardır şikayet edip, eylem yaptıkları Ege Üniversitesi Kampüsü’ndeki YURTKUR’a ait karma öğrenci yurdunun yemekhanesi ruhsatsız çıktı. Ruhsat alınmazsa Bornova Belediyesi, yemekhaneyi mühürleyecek.

İzmir’in Bornova İlçesi’nde bulunan Ege Üniversitesi Kampüsü içindeki KYK yurdundaki 13 blokta yaklaşık 5 bin öğrenci kalıyor. Bloklardan biri KYK yemekhanesi olarak hizmet veriyor. Ancak yemekhane ‘Armera Gıda, Taşımacılık, İnşaat, Temizlik, Tekstil, Danışmanlık Petrol ve Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ tarafından işletiliyor. Öğrenciler yemek fiyatlarının yüzde 50 oranında arttırılmasına rağmen porsiyonların azaltıldığı gerekçesiyle aylardır “Müşteri değil, öğrenciyiz” sloganıyla eylem yapıyor. Kendilerini Rektörlük binasına zincirlemelerine rağmen sorunları çözülmeyen öğrenciler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi yazdı. Yetkililer, incelemede yemekhanenin ‘işyeri açma ve çalışma ruhsatı’ olmadığını tespit etti. Bu ihbar üzerine Bornova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü harekete geçti ve ruhsatsız olan yemekhane için tutanak tuttu. Ruhsat alınmazsa yemekhanenin mühürleneceği belirtildi

Başbakan burslara zam yaptı, sıkıntıları olmaz

Kredi ve Yurtlar Kurumu İzmir Bölge Müdürü olan Kemalpaşa eski Belediye Başkanı Yakup Karaca, belediyenin bugüne kadar yemekhaneden ruhsat istemediğini öne sürerek, “Burası ilköğretim ve liselerin kantinleri gibi ruhsatsız işletiliyordu. Sonra gelip ruhsat istediler biz de ‘isteyemezsiniz’ demedik. Ruhsat için başvuracağız. Böylece yemekhane daha iyi denetlenmiş olur” dedi. Karaca, yemek fiyatlarının zamlanması konusunda ise “Başbakan burs ve kredilere zam yaptı. Artık öğrencilerin maddi sıkıntısı olmaz, doyarlar” dedi.

Yurt binaları da kaçak

Bornova Belediyesi, KYK’ya ait olan 1966 yılında yapılmış yurt bloklarının da kaçak olduğunu tespit etti. Karaca, yurt binalarının kaçak olmasıyla ilgili olarak “Üniversiteler eğitim yuvaları. Burası özel imar alanı ve yetki üniversitede” dedi.

Bornova Belediyesi ise ilçe sınırları içindeki tüm ilköğretim ve lise kantinlerinin imara uygun olanlarını ruhsatlandırdıklarını, KYK yemekhanesi ve bazı yurt binalarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ihbarı üzerine kaçak ve ruhsatsız olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Ruhsatsız olduğu tespit edilen yurt binalarının durumunun Encümen’de inceleneceği bildirilirken, ruhsat almaları için kurumların uyarıldığı ve gerekli sürenin verildiği ifade edildi.

Kaynak: Hürriyet Eğitim

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanİzmirKYKZamzam
Görüş Bildir