Üniversite Kampüsüne Cami Temeli

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Üniversite Kampüsüne Cami Temeli

Diyanet Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Üniversitesi'nin Batı Raman Kampüsü Camisi'nin temelini attı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Üniversite ile cami birbirine yakışan iki müessesedir'' dedi. Görmez, Batman Üniversitesi (BÜ) Batı Raman Kampüsü Camisi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, insanoğlunun yaradılış gayeleri içinde yeryüzünü imar etmenin var olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak birkaç yıldır bilhassa üniversite kampüslerinde yapılan camilere destek olmaya çalıştıklarını anlatan Görmez, şöyle konuştu:

'NEDİR BU DİYANETE AYRICALIK'

''Bunu çok önemsiyoruz. Elbette ki bilgi çok önemlidir. Bilgi, bilim, olmadan şehirleri imar etmek mümkün olmaz. Ancak zihnin, aklın gıdası olan bilgiyi bilimi oluştururken, ruhun ve kalbin gıdası olan manevi hayatı ihmal edersek o takdirde bilgiyle akılla kalp buluşmaz, bilgiyle hayat buluşmaz. Onun için şu anda 55 üniversitemizde cami yapımı projelerine destek veriyoruz. Sadece bu konuda değil, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak en azından göreve başladığımız günden itibaren toplumun milletimizin faydasına olan hangi projeyi götürdüysem maliye bakanımızdan bugüne kadar bir 'hayır' duymadım. Bunu belki başka kurumlar duyduğunda kıskanacaklar ve diyeceklerdir ki 'Nedir bu diyanete ayrıcalık' diye ama ben de diyorum ki birlikte şehirlerimizi ülkelerimizi imar etmek için buna ihtiyacımız var bizim.''

Türkiye'de büyük bir üniversiteleşme yaşandığını belirten Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Devasa öğrenci kentleri kuruluyor. 30 bin, 50 bin öğrencinin yaşadığı yerler. Ben şahsen 20 sene Ankara Beşevler'de İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptım. O çevrede var olan fakülte ve üniversitelerde 100 bin öğrenci var, fakat o çevrede bir tek cami yok. Biz kendi fakültemizin bütün koridorlarına cuma günü havlular sererek, gelen konuklarımızın oralarda namaz kılmasını sağlıyoruz. Çünkü zamanında bunları yaparken planlamamışız, unutmuşuz. En azından yeni kurulan üniversitelerimiz bunları unutmamalı. Burada herhangi bir çekince içerisine girmemeliyiz. Üniversite ile cami birbirine yakışan iki müessesedir. Ayrı şeyler değildir. Bilginin doğru bir güce dönüşmesi için bilginin bütün insanın hayatına hizmet eden bir güce dönüşebilmesi için mutlaka insanın gönül ve ruh dünyasını ihmal etmemesi lazım. İnsanlara sadece bilgi yüklemek yetmez. O bilginin, aşkın boyutunu, o bilginin metafizik boyutunu da insanlara anlatmak gerekiyor.''

'KÜTÜPHANE VE BİLGİSAYAR İLE DONATALIM'

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdusselam Uluçam'ın caminin yapım süresiyle ilgili bir müjde verdiğini kaydeden Görmez, ''Bunu başka rektörlerimize de örnek göstereceğim. Gelecek sene buranın açılışını vaat etti. Ben de ilk hutbesini okuyacağım vaadinde şimdiden bulunayım. Buradan öğrencilere hitap etmek benim için onur olacaktır. Bu proje Batman'a ayrıca bir kimlik kazandıracaktır diye düşünüyorum. Bilhassa o külliye kısmında öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılayacakları bölümleri unutmayalım. Her türlü kütüphane ve bilgisayarla donatalım. Öyle ki buraya sadece namaz için gelmesinler. Birtakım bilimsel ve kültürel faaliyetlerini de içinde yapabilecekleri bir mabet olsun'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBilimMehmet Şimşek
Görüş Bildir