'Öğrenci Harçları Kalkacak'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Üniversite Harçları Kalkıyor

Üniversite Harçları Kalkıyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

‘Parasız üniversite’ hayali nihayet gerçekleşiyor

‘Parasız üniversite’ hayali nihayet gerçekleşiyor

Devletin ‘Öğrenci katkı payı' dediği, milletin ‘harç', öğrencilerin ise ‘haraç' olarak anladığı ‘üniversite harçları' tarih oluyor. Harç karşıtı öğrenci eylemleri ‘neydi o günler' sohbetinin konusu, ‘Parasız üniversite istiyoruz' yazılı pankartlar da okul yıllığının dolap komşusu olacak.

Konu, AK Parti’nin son MYK’sında Başbakan Erdoğan tarafından gündeme getirildi. Toplantıda, iki yıllık yüksek okullardan, doktora düzeyine kadar toplam 4 milyona yakın üniversite öğrencisinin yıllık harçlarının 1.1 milyar TL tuttuğu, ancak öğrenciler üzerinde ciddi yük getirdiği ve sık sık eylem konusu olduğu değerlendirildi. Erdoğan da, harçların kaldırılması için ayrıntılı çalışma yapılması talimatı verdi.

Parasız üniversite için ‘başarı’, yani sınıfta kalma veya alttan ders bırakmama şartı aranıp aranmayacağı, normal harçların on katı ödenen ikinci öğretim harçlarının da kaldırılıp kaldırılmayacağı 2012-13 akademik yılı açılışından önce belli olacak.

Tıp 600, ikinci öğretim 4 bin TL

ÖSYM’nin 2011 verilerine göre, 95 devlet, 54 vakıf, 9 askeri ve 1 polis akademisinde 1 milyon 98 bin 310 ön lisans, 2 milyon 528 bin 332 lisans, 126 bin 368 yüksek lisans, 43 bin 405 doktora ve 20 bin 671 tıp ihtisas öğrencisi öğrenim görüyor. Yani 154 yüksek öğrenim kurumunda toplam 3 milyon 817 bin 86 öğrenci var.

Türkiye’de esasen eğitimi devlet finanse ediyor. Öğrencilerin ödediği ücretin resmi adı ‘Öğrenci Katkı Payı’... Bu pay, en düşük 71 TL olarak Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinden alınıyor. Diğer okullarda ‘en düşük’ harçlar özetle şöyle: Yüksek okullar 190-227 TL, eğitim, edebiyat, ilahiyat ve iletişim 284 TL, hukuk, siyasal ve işletme 313 TL, mühendislik, mimarlık 387 TL, denizcilik, uçak, ziraat, veterinerlik 316-387 TL, diş hekimliği ve eczacılık 494 TL, tıp 591 TL, konservatuvar 589 TL...

İkinci öğrenim, yani daha düşük puanla ‘gece okulu’ olarak girilen aynı fakülteler için ödenen harçlar bin TL’den başlıyor, 4 bin 268 TL’ye kadar çıkıyor.

Üniversite karşılığı alınan ‘öğrenim kredisi’ ise enflasyon farkı eklenerek geri ödeniyor. Ancak ödeme mezuniyetten iki yıl sonra başlıyor ve eğitim görülen süre kadar (4-6 yıl) taksitlendiriliyor. Erken ödemede ise yüzde 30 indirim yapılıyor.

Ancak bu kolaylıklara rağmen harç paraların öğrenciler için önemini anlamak için iki örnek yeterli: Popüler olmayan bir internet sitesindeki ‘2011-2012 yılı öğrenci harçları’ başlıklı haberin altında istediği okulun harcı hakkında bilgi almak isteyen 100’den fazla öğrencinin mesajı bulunuyor. Popüler sitelerden ekşisözlük’te ise sadece ‘2012 harçları’ başlığı altındaki yorumlar ise ‘şimdilik’ 33 sayfa...

260-780 TL olan burs artacak

Devlet, ‘Başbakanlık Bursu’ adıyla lisans öğrencilerine aylık 260 TL, yüksek lisans öğrencilerine 520 TL, doktora öğrencilerine ise 780 TL karşılıksız burs veriyor. Burs ve aynı miktardaki krediden 1 milyon 173 bin öğrenci yararlanıyor. Bu yıl burslar hem zamlanacak hem de daha çok öğrenciye verilecek.

Harçları kaldırmak doğru bir adım. Ekonomik büyüklüğü 500 milyar doları yakalayan Türkiye’nin öğrenci parasına ihtiyacı yok. Üniversite öğrenimi ‘ailenin maddi durumu’na bağlı olmaktan çıkınca, ekonomik anlamda eğitimde fırsat eşitliği de sağlanacak.

Haberin Tamamı İçin:

Harç gitti, izi kaldı

Harç gitti, izi kaldı

Başbakan, üniversite harçlarının kaldırılması talimatı verdi. Ancak çok sayıda öğrenci harç protestosu yüzünden hapiste..

AKP’nin son MYK toplantısında Başbakan Erdoğan’ın, üniversite harçlarının kaldırılması yönündeki talimatının ardından bu yönde çalışma başlatıldı.

Buna karşın çok sayıda öğrenci harçları protesto ettiği için “örgüt üyeliği” gibi suçlamalarla cezaevinde. Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen İstanbul’daki Roman Buluşması’nda “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” yazan pankart açtıktan sonra “örgüt üyeliği” gerekçesiyle 19 ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edilen ve sonrasında devam eden yargılamasında, arkadaşı Ferhat Tüzer ile birlikte 8.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Berna Yılmaz harçların kaldırılacağına inanmadığını söyledi. Taraf ’a konuşan Berna Yılmaz, şunları söyledi: “Hükümetin bu konudaki adımlarını takip ediyorum ancak samimi bulmuyorum. Çünkü üniversiteler ve devlet bu yolla hatırı sayılır para kazanıyor. Tabi ki harçların kaldırılması güzel bir adım ama bu şartlarda olacağını zannetmiyorum. Bunun yanında ben ve arkadaşlarım parasız eğitim istediğimiz için 19 ay cezaevinde kaldık. Yargılama sonunda ise sekiz buçuk yıl hapis cezası aldık. Ayrıca parasız eğitim istediği için cezaevinde onlarca üniversite öğrencisi bulunuyor. Önce bu öğrencilerin okullarına gönderilmesi için çalışma başlatılmalı.”

Kesin adımlar atılmadı

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsiyatifi’nden Ahmet Saymadı ise “Parasız eğitim istediği için şuanda cezaevinde onlarca öğrenci bulunmaktadır. Harç konusundan önce bu öğrencilerin serbest bırakılıp okullarına dönebilmesi için çalışma başlatılmalı” dedi.

Öğrencilerden yıllık bir milyar lira alınıyor

ÖSYM’nin 2011 verilerine göre, 95 devlet, 54 vakıf, dokuz askeri ve bir polis akademisinde bir milyon 98 bin 310 ön lisans, iki milyon 528 bin 332 lisans, 126 bin 368 yüksek lisans, 43 bin 405 doktora ve 20 bin 671 tıp ihtisas öğrencisi öğrenim görüyor. Yani 154 yüksek öğrenim kurumunda toplam üç milyon 817 bin 86 öğrenci var. Toplam dört milyona yakın üniversite öğrencisinin yıllık harcı ise ortalama 1.1 milyar lira tutuyor.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: Öğrenci harçları kalkacak

Erdoğan canlı yayında açıkladı: Önümüzdeki dönem harçlar kalkacak..Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yiğit Bulut'un Sansürsüz programına katıldı. Yiğit Bulut, son MYK'da öğrenci harçlarının kaldırılması konusunu gündeme geldiğini ve bu konuda çalışma yapılması talimatı verip vermediğini sordu.

HARCI KALDIRIYORUZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üniversite harçlarının kaldırılması konusunda karar aldıklarını belirterek, ''Şu anda biz bu harcı kaldırma kararını verdik. Arkadaşlar şu anda çalışmaları yapıyorlar. Önümüzdeki dönemde harç almayı düşünmüyorum, bu benim bütün arkadaşlarıma teklifim. Onlar da şu anda bunun nihai çalışmasını yapıyorlar'' dedi.

BAKALIM NE PANKARTI AÇACAKLAR
Bu konuda protesto eden gençleri de eleştiren Erdoğan, "Bakanlarımız, milletvekillerimiz üniversitelere gittiğinde protesto ediliyorlardı. Öğrenciler pankartlar açıyorlardı. Bakalım üniversiteli gençler bundan sonra ne pankartı açacak" dedi.TUTUKLU ÖĞRENCİLER HATIRLATILDI
Gazeteci Fehmi Koru'nun tutuklu öğrencileri hatırlatması üzerine Üniversite öğrencilerinin tutuklanaması veya yargılanmasıyla ilgili olaylara da değindi. Erdoğan, üniversiteli öğrencinin de katil olabildiğini, cinayetler işleyebildiğini bunun geçmişte ve bugünde örnekleri olduğunu söyledi. Erdoğan, geçmişte okullardaki olaylar yüzünden okuluna devam edemediğini, bugün de yine aynı durumun yaşanmasını istemediğini dile getirdi. "Bilim Kurulu toplantılarına gelip eylem yapıyorlar. Bunlara karşı hiçbirşey yapmayacakmıyız. Eyvallah mı edeceğiz. O toplantıda yapılan herşey ülkenin geleceği tartışılıyor, bakanlar, akademisyenler üst düzey yöneticiler var. Bunlar yapılırken güvenlik güçleri bunlara seyirci kalırsa ben de ülkenin yöneticisi olarak niye görevinizi yapmıyorsunuz diye sorarım." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBilimİstanbulKatilÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziPolisRecep Tayyip ErdoğanYiğit Buluttahliye
Görüş Bildir