Harç Eylemi Yapan Öğrencilere Polis Müdahalesi

 > -

Üniversite Harçları Kaldırıldı

Üniversite Harçları Kaldırıldı

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bundan böyle birinci öğretimde harçlar kaldırılmıştır" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Üniversite Harçları Kalktı

Üniversite Harçları Kalktı

Bakanlar Kurulu'nda üniversite harçlarının kaldırılması kararlaştırıldı.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yarınki Resmi Gazete'de yayınlanacak.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı.
Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Toplantı sonrasında ''müjde'' olarak açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Arınç, şöyle konuştu:
''Sayın başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.''
Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasının bugün gerçekleştiğini ifade ederek, bu akşam mükerrer veya yarınki Resmi Gazete'de kararnamenin yayımlanacağını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Öğrenciler 2.Öğretim harçlarının da kaldırılması için imza kampanyası başlattı

Öğrenciler 2.Öğretim harçlarının da kaldırılması için imza kampanyası başlattı

1.Öğretim harç ücretlerinin kaldırılması üzerine 2.öğretim harç ücretlerinin de kaldırılmasını isteyen öğrenciler imza kampanyaları başlattılar.

Kampanya-1: http://imzakampanyam.com/2-ogretim-harc-ucretleri-de-kaldirilsin-imza-kampanyasi
Kampanya-2: http://imzakampanyam.com/2-ogretim-harclarinin-kaldirilmasi-imza-kampanyasi
Kampanya-3: http://imzakampanyam.com/2-ogretim-harclari-kaldirilsin-imza-kampanyasi

Seslerini ilgili makamlara duyurmak isteyen öğrenciler kampanyalarının hedefine ulaşmasını umuyor.

Haberin Tamamı İçin:

İkinci Öğretim Öğrencilerinin Harç Tepkisi

İkinci Öğretim Öğrencilerinin Harç Tepkisi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında harçların kaldırıldığını açıkladı.

Buna göre, Ağustos 2012 tarihinde yapılan düzenleme ile Üniversitelerin Birinci Öğretim ve Açıköğretim öğrencileri harç parası ödemeyecek. İkinci Öğretim öğrencileri için harç ücretleri ise kaldırılmadı.

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İSYANDA
Milyonlarca üniversite öğrencisini ilgilendiren harçların kaldırılması durumuna üniversitelerin ikinci öğretim öğrencileri isyan etti. Yürürlüğe giren düzenlemenin sadece normal öğrenim gören öğrencileri kapsamasına tepki gösteren öğrenciler, haksızlığa uğradıklarını öne sürüyorlar..

Haberin Tamamı İçin:

Harçlar Gitti, Geriye Cezası Kaldı

Harçlar Gitti, Geriye Cezası Kaldı

Hükümet harçları kaldırdı. Ancak 'harçlar kaldırılsın' diye eylem yapan, pankart açan onlarca öğrenci hâlâ cezaevlerinde tutuklu.

Üniversitelerin birinci öğretimlerinde okuyan öğrencilerden alınan harçlar kaldırıldı. Böylelikle öğrenciler tarafından adı ‘haraç’ konulan sistem kısmen tarihe karıştı. Harçların kaldırılması ve parasız eğitim için 20 yıldır mücadele verenler ise tatmin olmadı.

Meclis’te pankart Ahmet Bahadır Ahıska, 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi’ni kazandığında arkadaşlarıyla yüzde 300 zamlanan harçların kaldırılması için imza toplayıp TBMM ’ye yürüdü. Bir yıl sonra, 29 Şubat 1996’da, TBMM ’de “Harçlara hayır” yazılı parkartı açan 11 genç arasında Ahıska da vardı. Sekizi beş gün tutuklu kaldı. Bir ay sonra kendisi gibi, eylemlere öncülük eden ‘Devrimci Gençlik-Koordinasyon’ adlı grubun evleri basıldı. İşkence gördüler. Silahlı oldukları ileri sürülüyordu. Ankara 2 No’lu DGM , 18 yıl hapis cezası verdi. Yargıtay, grubun ‘silahsız örgüt’ olduğunu belirterek, kararı bozdu. Ceza sekiz yıla indi. Ahıska ve yedi arkadaşı üç yıl cezaevinde kaldı. Özgürlüğüne kavuştuğunda ‘sicili’ nedeniyle iş bulamadı. Şimdi 38 yaşında...
“Hala bedelini ödüyorum. Doktora öğrencisi olduğum halde uzun dönem askerliğe çağırdılar. ‘Terör’ suçlusu olduğum için pek çok işe başvuramadım. Mimleniyorsunuz. Bir sürü sıkıntı yaşadım” diyor. Ahıska, birinci öğretimlere ait harçların kaldırılmasını ‘seçim yatırımı’ olarak görüyor: “Ben doktora öğrencisiyim. Benim harcım kalkmadı. Özel üniversiteler çok arttı. Barınma ve beslenme sorunları bitmemişken parasız eğitimden nasıl söz edebiliriz? Muhtemelen seçimlerde malzeme olarak kullanılacaktır.” Ahıska ile birlikte yargılanan Özgür Tüfekçi de harçların kaldırılmasını eğitimin özelleştirilmesi ve vakıf üniversitelerine kaynak aktarılmasının ön adımı olarak yorumluyor. “Kaldı ki biz hiçbir zaman üçün beşin hesabını yapmadık” diyor Tüfekçi, “Bizimki özelleştirmeye karşı atılmış adımdı. Şüphesiz demokratik, özerk ve bilimsel bir üniversite içindi.”
Berna Yılmaz ile Ferhat Tüzer 2010’da Başbakan Erdoğan ’ın da katıldığı Roman Kurultayı’nda, “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” yazılı pankart açtıktan sonra ‘silahlı örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı. 18 ay cezaevinde kalan Yılmaz ve Tüzer, 8,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tüzer, “Madem parasız eğitim istemek suçtu, Başbakan da bu suçu işlemiş olmadı mı?” diye soruyor. İzmit’te parasız eğitim için avukat bürosuna pankart asan öğretmen adayı Meral Dönmez ile üniversiteli Gülşah Işıklı da yine ‘örgüt adına suç işleme, propaganda, iş yeri dokunulmazlığını ihlal’den 30 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

30 yıl hapis isteniyor Meral Dönmez mahkemedeki savunmasında, “Vatanını seven herkesin yapacağı bir şey yaptım. Daha önce benzer parkartlar asılmış, kimse tutuklanmamıştır” dedi. Işıklı da “Hem çalışıp hem okuduğumdan dolayı zar zor üniversiteyi kazandım. Zor şartlar altında okuyan öğrencilerin intihar ettiğini biliyorum. Ben Anayasa ’da yer alan parasız eğitim hakkımı talep ettim” dedi. Davanın bir sonraki duruşması 15 Ekim 2012’de. Avukat Oya Aslan, 3. Yargı paketinden sonra benzer suçla yargılanan tüm sanıklar bırakıldığı halde iki kadının tahliye edilmediğini belirterek, “Bu da ağır bir ceza verileceği anlamına geliyor” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Harçların Kaldırılmasının Detayları

İşte Harçların Kaldırılmasının Detayları

Üniversite harçlarının kaldırılmasına ilişkin detaylar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Birinci öğretim ve açık öğretimde katkı paylarının devlet tarafından ödenmesine dair karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
''2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair'' Bakanlar Kurulu'nun kararına göre, öğrencilerden, kayıt ve kayıt yenileme sırasında katkı payı/öğrenim ücreti dışında (açık öğretim ve uzaktan öğretim materyal ücreti hariç) her ne ad altında olursa olsun ücret alınamayacak.

Birinci öğretimden katkı payı alınmayacak

2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, bazı hükümler saklı kalmak kaydıyla, öğrenci katkı payı alınmayacak. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları, devlet tarafından karşılanacak.
Bunun yanı sıra yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları dahilinde mevcut veya yeni kayıt yaptıracak öğrencilerden alınacak öğrenim ücreti, ilgisine göre belirlenen tutarlarda katkı payı ve öğrenim ücretinden az olmamak üzere, yükseköğretim kurumları tarafından tespit edilecek. Ancak, bu öğrenciler için belirlenecek öğrenim ücretleri, cari hizmet maliyetlerini hiçbir surette geçmeyecek. Üniversitelere yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden ise mütekabiliyet esası çerçevesinde öğrenim ücreti alınmayacak.

Yurtdışında başarılı öğrenciler

Yükseköğretim kurumları, yurt dışında başarılı olan öğrencileri programlarına dahil edebilmek veya eğitim-öğretimleri sırasında üstün başarı gösteren öğrencileri teşvik edebilmek amacıyla söz konusu öğrencilerden ilgili dönemde kayıt yaptıran (kamu idareleri, kanunla kurulan kurum ve kuruluşlar, kamu yararına faaliyet gösteren dernekler ile vergi muafiyeti tanınan vakıflar tarafından tam burs sağlanan ve Yükseköğretim Kurulu tarafından ayrılan kontenjanlar dahilinde yükseköğretim gören yabancı uyruklu öğrenciler hariç) yabancı uyruklu öğrenci sayısının yüzde 10'unu geçmemek üzere ve yönetim kurulu kararıyla, belirlenen tutarlardan daha az öğrenim ücreti almaya yetkili olacak.

Sınıfta kalan harç ödeyecek

Hazırlık sınıfı veya yabancı dil geliştirme programı hariç olmak üzere, ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeydeki yükseköğretim programlarından program süreleri sonunda mezun olamayan öğrencilerden, belirlenen tutarlar kadar öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti alınacak.

Şehit ve gazi çocukları

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, Yurt Dışında Görevli Personele Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevlerini ifa ederken hayatlarını kaybedenlerin eş ve çocuklarından, Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki maluller, İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şeref aylığı alanlar ile bunların eş ve çocuklarından öğrenim ücreti alınmayacak.

Özürlü öğrenciye indirim

Yükseköğretim programlarına kayıt veya kayıt yenileme sırasında Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik uyarınca özürlü olduğuna dair raporu ilgili yükseköğretim kurumuna sunan öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti tutarlarından, özürlülük oranı kadar indirim yapılacak. Özürlü olduğu halde, kayıt yaptırma veya kayıt yenileme sırasında özürlü olduğuna dair raporu ibraz edemeyen öğrencilere, ilgili belgeyi ibraz ettiği tarihte, özürlülük oranı kadar yapılacak indirim tutarı red ve iadeler kaleminden iade edilecek.
İkili andlaşmalar çerçevesinde ülkemizdeki üniversitelere yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden öğrenim ücreti alınmayacak.

Süresi içinde katkı payı veya öğrenim ücretini ödemeyenler ile mazeretleri ilgili yükseköğretim kurumunun yönetim kurulunca kabul edilmeyenler, o dönem için kayıt yaptıramayacak ve öğrencilik haklarından yararlanamayacak.

Kayıt yaptırmadığı için öğrencilik haklarından yararlanmayanlar, daha sonraki dönemlerde kayıt yaptırmaları halinde, öğrencilik haklarından yararlanmadığı döneme ait katkı payı ve öğrenim ücreti ödemeyecek.

Öğrenim ücretinin kullanılması

İkinci öğretimde alınacak öğrenim ücretlerinin yüzde 10'u, öğrencilerin başta beslenme olmak üzere barınma, sağlık, spor, kültür ve diğer sosyal hizmetlerinde kullanılacak. Kalan kısmı ise üniversite bütçesine dahil edilerek Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen usul ve esaslara göre kullanılacak.

Başarılı öğrencilerin öğrenim ücreti tutarları

Hazırlık sınıfı hariç, bulundukları bölümde her bir dönem için belirlenen asgari derslerden başarılı olan ve bu dersleri alan öğrencilerin başarı ortalamasına göre dönem sonu itibarıyla yapılacak sıralamada ilk yüzde 10'a giren ikinci öğretim öğrencileri, bir sonraki dönemde birinci öğretim öğrencileri için belirlenen öğrenci katkı payı kadar öğrenim ücreti ödeyecek.

19 Kasım 1992 tarihli ve 3843 sayılı Kanun'un 7. maddesinden yararlanan öğrenciler de ikinci öğretim yapan başka bir yükseköğretim kurumuna yatay geçiş yaptıklarında aynı haklardan yararlanacak.
Bir yükseköğretim programına kayıtlı iken tekrar girdiği sınav sonucuna göre başka bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler, kayıt yaptıracakları yükseköğretim programına ait katkı payı/öğrenim ücretine tabi olacak.

Yatay geçiş yapanlar

Yatay geçiş şartlarına uygun olarak birinci öğretim programlarından ikinci öğretim programlarına yatay geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim ücreti ödeyecek.

Yatay geçiş yapılması halinde ilgili döneme ait katkı payı/öğrenim ücreti geçiş yapılan yükseköğretim kurumuna ödenecek. Yatay geçiş yapan öğrencilerin geçiş öncesi ilgili döneme ait ödedikleri öğrenim ücreti tutarları, talep edilip edilmediğine bakılmaksızın ilgililere red ve iadeler kaleminden iade edilecek.

Lisansüstü öğrenim gören öğrenciler

Lisansüstü öğrenim gören öğrenciler, önlisans ve lisans öğrencilerinin yararlandığı hizmetlerden aynı şekilde yararlanacak.

Açık öğretim programı uygulayan yükseköğretim kurumlarında, fakülte ve yüksekokulların 2012-2013 eğitim-öğretim yılına ait öğrenci katkı paylarının toplamının yüzde 20'sine kadar olan kısmı söz konusu fakülte ve yüksekokullara akademik danışmanlık ve eğitim hizmeti veren öğretim kurumlarına aktarılacak. Konu ile ilgili uygulama, Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve açık öğretim programı uygulayan yükseköğretim kurumlarının birer temsilcisinden oluşan komisyon tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Berna: İki yüzlülük

Parasız eğitim istediği için terör suçlamasıyla hapis yatan öğrenci: "Başbakan da terörist olma yolunda."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2010 tarihinde katıldığı Roman Çalıştayı’nda “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” yazılı pankart açtıkları gerekçesiyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 19 ay tutuklu kalan Berna Yılmaz, cezaevinde hâlâ 700’ü aşkın öğrencinin parasız eğitim istediği için tutuklu olduğunu söyledi. Başbakan’ın parasız eğitim isteyerek “terör” suçu işlediğini belirten Yılmaz, “Mahkeme bizim açtığımız pankartı terör örgütü propagandası olarak değerlendirdi. Şimdi Başbakan da aynı sözleri söylüyor. Başbakan da ‘terörist’ olma yolunda ilerliyor” dedi.

“Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” yazılı pankart açtıkları için terör örgütü üyesi olmak suçundan 19 ay cezaevinde tutuklu kalan Berna Yılmaz ile Bakanlar Kurulu kararıyla öğrencilerden harç parası alınmaması üzerine konuştuk.

Parasız eğitim istedikleri için Ferhat Tüzel ile birlikte pankart açtıklarını, bu doğrultuda Gençlik Federasyonu olarak bir kampanya yürüttüklerini anımsatan Berna Yılmaz, “Parasız eğitim için bir kampanya başlatmıştık ve çok sayıda imza toplamıştık. Bu imzaları Meclis Başkanlığı’na vermek istememize karşı kabul edilmemişti. Biz de bunun üzerine Başbakan’ın katıldığı Roman Çalıştayı’nda ‘Parasız eğitim istiyoruz, alacağız’ pankartı açmıştık. Biz serbest bırakılmayı beklerken 19 ay boyunca tutuklu kaldık ve Yargıtay’daki cezamız onanırsa 8.5 yıl daha hapis yatacağız. Şimdi gelinen noktada siyasi iktidar parasız eğitimden bahsediyor. Tutuklu öğrenciler sorunu ortada iken kalkıp da AKP ‘Parasız eğitimi sağlıyoruz’ derse bu ikiyüzlülük ve riyakârlıktır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Harç Eylemi Yapan Öğrencilere Polis Müdahalesi

MERSİN’de, ikinci öğretimde okuyan öğrenciler için de harçların kaldırılması için protosto yürüyüşü yapan 15 öğrenci, polislerin uyarılarına rağmen dağılmayınca gözaltına alındı.

Çankaya Mahallesi İstiklal Caddesi üzerinde toplanan 15 öğrenci, ’Tüm harçlar kaldırılsın. Kamusal demokratik üniversite istiyoruz’ pankartı açıp yürüyüşe geçti. ’İkinci öğretimden harçlar kaldırılsın’, ’Parasız eğitim haktır engellenemez’, ’AKP elini eğitimden çek’, ’Müşteri değiliz, öğrenciyiz’, ’Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek’ dövizleri taşıyan 15 öğrencinin yürüyüşüne polis engel oldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBakanlar KuruluBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçİntiharÖğretmenPolisRecep Tayyip ErdoğanŞehitTerörTürkiye Büyük Millet MeclisiYargıtaytahliyevergi
Görüş Bildir