UNICEF: 'Bu Yıl 15 Milyon Çocuk Çatışmaların Ortasında Kaldı'

 > 
57PAYLAŞIM

UNICEF, bu yıl 15 milyon çocuğun çatışmaların ortasında kaldığını belirterek, 2014'ün çocuklar için yıkıcı bir yıl olduğunu kaydetti.

BM Çocuk Fonu'ndan (UNICEF) yapılan açıklamada, dünyanın çeşitli bölgelerindeki çatışmalarda savaşan tarafların başvurdukları aşırı şiddet, çocukların zorla silah altına alınmaları ve hedef seçilmeleri gibi nedenlerden dolayı 2014 yılının milyonlarca çocuk açısından bir "dehşet, korku ve umutsuzluk yılı" olarak hatırlanacağı belirtildi.

Açıklamada UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in "Geride bırakmak üzere olduğumuz yıl milyonlarca çocuk açısından yıkıcı bir yıl oldu. Çocuklar sınıflarında öğrenim görürken, yataklarında uyurken öldürüldüler; ana-babalarını yitirdiler, kaçırıldılar, işkence gördüler, silah altına alındılar, tecavüze uğradılar, hatta köle gibi satıldılar. Yakın geçmişe bakıldığında, çocukların böylesine bir zulme maruz bırakıldıkları başka bir dönem gösterilemeyecektir" ifadelerine yer verildi.

230 milyon çocuk çatışmalardan etkilendi

Açıklamada, kendi ülkelerinde yerlerinden olanlar ve mülteci konumuna düşenler dahil olmak üzere, 15 milyon çocuğun Orta Afrika Cumhuriyeti, Irak, Güney Sudan, Filistin, Suriye ve Ukrayna gibi ülkelerdeki çatışmaların ortasında kaldığı, silahlı çatışmalardan etkilenen çocuk sayısının ise 230 milyon olduğu vurgulandı.

Ülke raporlarına da yer verilen açıklamaya göre, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çatışmalardan etkilenen çocuk sayısı 2,3 milyon. 10 bin kadar çocuğun silahlı gruplar tarafından kendi amaçları için kullanıldığı tahmin ediliyor. 430’dan fazla çocuk ise öldürüldü ya da sakat kaldı.

Gazze’de, İsrail'in son saldırısı nedeniyle 54 bin çocuk evsiz kaldı. Aynı saldırılarda 538 çocuk öldürüldü, 3,370 çocuk da yaralandı.

Suriye'de 7,3 milyon çocuk etkilendi

Suriye’deki çatışmalardan ise 7,3 milyon çocuk etkilendi. Bunların 1,7 milyon'u komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. BM'nin tespitlerine göre bu yılın dokuz aylık döneminde okullara yönelik en az 35 saldırı oldu, bu saldırılarda 105 çocuk yaşamını yitirirken 300 çocuk yaralandı.

Irak'ta da bu yıl 2,7 milyon çocuk çatışmalardan etkilenirken Güney Sudan’da 5 yaşından küçük 235 bin çocuk ileri derecede yetersiz beslenmeye maruz kaldı. Güney Sudan'da 750 bin çocuk yerinden edilirken 320 bin çocuk da mülteci konumunda. 600’den fazla çocuğun öldürüldüğü ülkede silahlı gruplar tarafından 12 bin çocuk zorla silah altına alındı.

  • AA
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir