Ünal Aysal: 'Farfan'la İlgileniyoruz'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Ünal Aysal: 'Farfan'la İlgileniyoruz'

Ünal Aysal: 'Farfan'la İlgileniyoruz'

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, gündemdeki konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal , Lig TV'de Şansal Büyüka'nın sorularını yanıtladı. Aysal'ın açıklamasından satır başları şu şekilde:

"Ben sabırsız bir insanım. Başarıyı sürekli hale getirmek önemli. Kurumsal olarak başarıyı yakalamak gerek ki sportif anlamda başarı sürekli hale gelsin.

Yeni yönetim ekibi kurumsal işler daha iyi yapar gibi görünüyor.

Seçim sonuçta demokratik bir sistem. Destek ne kadar fazlaysa başarı da o kadar kolay gelir. İki sene Galatasaray tarihinin en yüksek oyuyla seçildim. Şimdi yeni bir test var. Aynı destek verilmezse önümüzdeki dönem bu kadar cesur davranamam. Benim endişem desteği alacağım tabanımın bana ne kadar katılıp katılmayacağı.

Bütün kurullar baştan seçildiğine göre önümüzdeki dönem üç yıldır . Biz planladığımız şeyleri bir yılda yaparsak yine seçime gidebiliriz. Hedeflediklerimi yaparsak seçim daha erken olur.

Düzen oturduktan sonra daha genç arkadaşlar da görevi almak isterler diye düşünüyorum.

Ali Dürüst çok deneyimli geçmişi pırıl pırıl bir arkadaş. En deneyimli arkadaş oydu. Sen aday ol ben de gerekli desteği vereyim dedi. Ama hazır olmadığını söyledi. İleride de böyle bir görevi yüklenebilir.

Baskın bir seçim olmadı. Çünkü tüzükte süreç çok açık. Orada ne yazıyorsa ben de onu yaptım.

Yorgunluk hepimizde oldu tabii ki. Moral yorgunluğu ben de dahil hepimizde oldu. Onun için bu oylara ihtiyacımız var. Morale ihtiyacımız var.

Kurumsallıkta önemli ilerlemeler kaydettik. Mekanizma kuruldu ama önemli olan bunun işleyebilmesi. Burada yöneticilere büyük fedakarlıklar düşüyor. Bundan sonra daha yüklü bir dönem var. Ciddi bir disiplin gerekiyor.

Kurumsallık geri planda kalmayı icap eder. Profesyoneller bu görevi yapar. Fatih Hoca da bu profesyonellerin içinde. Fatih Hoca’nın haberi olmadan hiçbir iş yapmayız.

Bizde tüm futbol işlerinin başında Fatih Hoca var. Biz nasıl işleri kurumsallaştırmaya çalışıyorsak Fatih Hoca da Florya’yı profesyonelleştiriyor. Futbol Şube Sorumlusu gibi bir şey dünyanın hiçbir yerinde yok.

Önemli bir konuda Fatih Hoca bana ulaşıyor. Güncel sorunlarda da zaten profesyonellerimiz var. Fatih Hoca kimi arayacağını çok iyi bilir.

Hocamızın daha bir sene sözleşmesi. Başarıya endeksli gidiyoruz. Şimdiden hocamızın sözleşmesini üç yıl daha uzatmışız gibi söyleyebiliriz. Ben de başarılı olduğum sürece burada kalacağım.

Melo da Carlinhos da bitecek durumda. Ama şu anda yabancı transferini çok ciddi bir şekilde gözden geçirmek gerekir. Düğmeye basarsak olabilir.

Farfan da ilgilendiğimiz bir oyuncu. Bu konuda bir mesafe alındı.

Riera'nın bir senelik daha kontratı var. Bence burada kalacak.

Elmander'de de bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sakatlandığı için geride kaldı. Bence çok rahat kulüp bulur.

Umut Bulut'u camiaya kazandırmak istiyoruz. Şu veya bu şekilde. Gökhan İnler'le de hocamız ilgili.

Arda'yı gönderdik ama gönlümüzden silmedik. Döneceği yer Galatasaray'dır. Anlaşma zemini bulursak tabii ki geri döner. Cenk Tosun'la ilgilenmiyoruz.

Tribünden dört yabancı aklın alamayacağı bir formül. Parasını verip tribünde otrutacaksınız. Mümkün değil. Bu sene sonu itibariyle UEFA da hesaplarımıza daha çok girecek. Tribünde otrutacağımız oyuncuya para veremeyiz. Avrupa'da böyle bir ayrımcılık yok. Almanya'da kadroda 28 kişinin 12'si Alman olmak zorunda. Bunların 7'si altyapıdan olmak zorunda. Başka da bir kural yok. Avrupa'da 53.yüz. Bu tip şeylere tenezzül etmeyen ülkeler ilk 20'de.

Altyapımızda yeniden yapılanma ifadesi doğru ama bunu hem Türkiye'de hem Avrupa'da yapıyoruz. Altyapı için Tigana ismi hiç gündemde olmadı.

Yıldırım Demirören'le görüştük. Gördüğüm kadarıyla yanlış anlaşılma var. Geçen sezon 'Bana böyle dediler' diyor. Kendi yöneticilerime sordum. Biz böyle bir toplantıda bulunmadık dediler. Başka kulüp başkanlarını aradım. Onlar da bilmiyorlar. Geçen seneden yazılı bir belge yok. Bu sene için ise yazılı bir belge var. Kulüper bu yöntemi istemiyor.

Federasyon'un gelirinin %25'i bizim yayın haklarından. Ben demokasiye inanırım. TFF'yi de biz seçiyoruz. Futbolun menfaatlerini yönetmek üzere kurulmuş bir kurum. Futbolu biz yönetiyoruz doğru bir açıklama değil. Futbolu kulüpler yönetir.

Yeni yapılanmada kulüpler birliğinin çok aktif bir rol alması gerekir. Bu tabii Federasyon'un da lehine. Onların üzerindeki yük de kalkar.

Dünkü görüşmede aldığım intiba federasyonun yabancı konusunda akılcı bir formül hazırlayacağı yönündeydi.

Federasyonun bu kararının çok büyük etkileri olacaktır. Tabii ki karar değişmezse her yolu deneriz. Önce Türkiye sonra Avrupa'daki yolları zorlarız.

Ben siyasi otoritenin bu işe karıştığını sanmıyorum. Burası bağımsız bir organizasyon.

Kaybetme duygusunu hiç yaşamadım. Öyle bir alışkanlığım yok. Onu düşünürseniz kaybedersiniz.

Basketbolda geçen sene başarılıydık. Ergin Hoca bizi fena hırpalamıştı. Biz de silah değiştirdik. Kazanma arzusu olan bir ekiptik. Arkadaşlarım büyük başarı gösterdi.

Spanoulis ve Zaza Pachulia ile ilgileniyoruz. Ama Spanoulis' in fiyatı yüksek. Euroleague'de şansımızı sonuna kadar zorlayacağız. Ama hedefimiz ilk sekiz.

Avrupa'daki başarılar size marka değeri ve ekonomik değer olarak da geri dönüyor.

Şampiyonlar Ligi'nde geçen sene son 16'yı hedeflemiştik. Bu sene son sekizdi hedef. Bu sene gene çeyrek finale gitmek istiyoruz.

Basketbol için salon yapmayı çok istiyoruz. Ama hedef öne borçları bitirmek. Arena'nın yanında bir arazimiz var. Burada bir tesis yapılabilir. Ekonomik olarak bütçemizde yok. Sponsorlarla belki bir kurgu yaratabiliriz.

14 sene için Galatasaray'ın borçları hep artmıştı. Son iki senede düşmeye başladı. Mucize yok. Disiplinli bir çalışma var.

SPK ve Adliye etkilenmek istendi. Bana nitelikli sahtekar suçlaması bile yapıldı. Ama hiç endişelenmedim. Her şey kurala uygundu. Sonrasında SPK ve Adliye de bu yönde karar verdi.

İşe ilk başladığımız gün kulübe bir miktar katkıda bulunmak zorunda kaldım. Ama sonrasında böyle bir ihtiyaç olmadı.

Arena henüz Galatasaray'a devredilmedi.

Arena'nın zeminini çözdük. Kışın bu işi yaptığımız için onun üzerindeki çim yapışmadı. Güneş devreye girdikten sonra bu iş halloldu.

Tribünlerin ısıtılması için siparişleri verdik. Bu kışa hazır olacak. Stadın üstünün kapanması konusunda ise teknik değerlendirmelerde sıkıntı var.

Kombinelere büyük bir talep oldu. Şu anki ortamda 70 bin kapasiteli bir stadımız olsaydı diye düşündük.

Beşiktaş'a bazı maçlarda stadı açmak büyük sorun olmaz. Burada loca satışları sıkıntı. Çünkü ev kiralar gibi veriyoruz oraları. Oraları kullanamazlar. Veya statta bir tahribat olursa bunu kim ödeyecek.

Stat bir fabrika biri. İyi bakıldığı takdirde getirisi yüksek.

Florya'nın başka türlü değerlendirilmesi ciddi şekilde söz konusu. İki tane yer bulduk. Oralara geçme hakkı elde edersek Florya'yı başka türlü değerlendireceğiz.

İş başına geldiğim vakit Riva'nın satılması gündemdeydi. Önümüzdeki dönemde ise satmayı hiç düşünmüyorum. Üçüncü köprü de orada olacak çünkü. İki-üç sene beklemek daha mantıklı.

UEFA benim bir açıklamamdan önce bir açıklama yapmıştı. Ben bu açıklamayı yaparken gizli bir kamerayla çekilmiş. Dost arasında bir sohbet olduğu için konuşma yanlış algılandı.

Drogba çok çalışkan disiplinli bir oyuncu. Profesyonelliğe çok bağlı. İnsanların kağıt üstündeki yaşına bakmamak gerek. Galatasaray böyle saygın kişiliklere çok vefalıdır. Oynamak isterse oynar. Yoksa teknik kadro için isterse kendisine yer bulabilir.

Muslera umarım bizde uzun yıllar kalır. Ama fiyat olarak bizi zorlarlarsa ayrılmak durumunda kalabilir. Tam bir sportmen.

Ben Abdurrahim Albayrak’ı sevenlerdenim. Hem sempatik buluyorum hem dost olarak kabul ediyorum. O ekip bir ekip olarak ayrıldı. Abdurrahim Albayrak tek başına ayrılmadı.

Felipe Melo ile Gökhan İnler’in transferi federasyon yabancı sınırlaması konusundaki kararına bağlı."

Eurosport

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdurrahim AlbayrakAlmanyaArda TuranBeşiktaş Jimnastik KulübüDrogbaFelipe MeloFernando MusleraGalatasaray Spor KulübüJohan ElmanderŞampiyonlar LigiTFFUEFAÜnal AysalYıldırım Demirörenfutbol
Görüş Bildir