Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Umut Oran: 'Kaçak Saray’ın Elektriği İçin Her Vatandaş 1 Kuruş Vergi mi Ödeyecek?'

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanlığı'nın sadece inşaatı 1,37 milyar TL'ye malolan Kaçak Sarayının aylık 700 bin TL'lik elektrik faturası için her vatandaştan ayda 1 kuruş vergi alınıp alınmayacağı gündeme geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhurbaşkanlığı’nın bin odalı kaçak sarayının aylık elektrik faturasının 700 bin TL’yi bulacağını anımsatarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a, “76 milyon vatandaştan ayda 1 kuruş vergi mi toplayacaksınız? Ya da 700 bin liralık elektrik faturası için 34 milyon elektrik abonesine aylık 2 kuruşluk yeni kesinti kalemi mi ilave edilecek?” diye sordu.

35 bin m2 kapalı alanı var

Enerji Bakanı Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sunan CHP’li Umut Oran, önergesinde, “Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine aykırı davranılıp binlerce ağaç kesilerek ve imar yasasına aykırı biçimde kaçak olarak yapıldığı mahkeme kararıyla sabit olan ve sadece inşaatı 1,37 katrilyon liraya malolan Başbakanlık-Cumhurbaşkanlığı Sarayının 300 bin metrekare üzerine kurulu 35 bin metrekare kapalı alandan oluştuğu belirtilmektedir” dedi. Oran, Bakan Yıldız’A şu soruları yöneltti:

Elektrik Mühendisleri Odası hesapladı

- Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski yöneticisi Nevzat Çeltek’in Cumhurbaşkanlığı’nca kaçak olarak kullanılacak binanın kurulu elektrik gücünün 10 bin kVA (Kilovolt amper) olacağı şeklindeki öngörüsü doğru mudur? AOÇ’de yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayının kurulu elektrik gücü kaç kVA’dır?

Aylık elektrik tüketimi 1 milyon 800 bin kilovat saat

- Cumhurbaşkanlığı Sarayının aylık elektrik tüketiminin, eşzamanlılık faktörleri ile birlikte, kurulu gücünün yüzde 40 oranında daimi kullanımda olduğu göz önüne alındığında yaklaşık 1 milyon 800 bin kilovat saat olacağı bilgisi doğru mudur?

Yıllık 8,5 milyonluk faturayı kim ödeyecek?

- Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, her türlü ısıtma-soğutma sistemleri, iç ve dış aydınlatma gibi faktörleri birlikte düşünülerek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi daireler için geçerli kılınan ticarethane tarifesi üzerinden hesaplama yapıldığında aylık olarak yaklaşık 700 bin lira elektrik faturası mı ödenecektir? Cumhurbaşkanlığı Sarayı için yıllık 8,5 milyon lira elektrik faturasını kim ödeyecek?

Vatandaşa aylık 1 kuruşluk vergi mi geliyor?

- Cumhurbaşkanlığının imar mevzuatı açısından kaçak konumundaki sarayının aylık 700 bin liralık elektrik faturasının ödenmesi için 76 milyon vatandaştan ayda 1 kuruş vergi mi toplayacaksınız? Ya da 700 bin liralık elektrik faturası için 34 milyon elektrik abonesine aylık 2 kuruşluk yeni kesinti kalemi mi ilave edilecek?

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Elektrik Harcaması Tbmm'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni çalışma ofisi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetinden sonra, aylık elektrik harcaması da gündeme girdi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, TBMM'ye ilettiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın aylık elektrik masrafını gündeme getirdi ve bu masrafın nasıl karşılanacağını sordu.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunulan soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 300 bin metrekare üzerine kurulu, 35 bin metrekare kapalı alandan oluştuğu hatırlatıldı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) eski yöneticisi Nevzat Çeltek’in Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kurulu elektrik gücünün 10 bin kVA (Kilovolt amper) olacağını hesapladığının vurgulandığı soru önergesinde, bu hesaplamanın doğru olup olmadığı soruldu.

AYLIK ELEKTRİK TÜKETİMİ NE KADAR?

Önergede, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın aylık elektrik tüketiminin, eşzamanlılık faktörleri ile birlikte, kurulu gücünün yüzde 40 oranında daimi kullanımda olacağı vurgulandı. Bu hesapla da, Saray'ın aylık elektrik tüketiminin 1 milyon 800 bin kilovat saat olacağı hesaplarının yapıldığı belirtildi.

AYLIK 700 MİLYAR, YILLIK 8.5 TRİLYON ELEKTRİK FATURASI MI ÇIKACAK ?

Önergede şöyle denildi;

'Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, her türlü ısıtma-soğutma sistemleri, iç ve dış aydınlatma gibi faktörleri birlikte düşünülerek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) resmi daireler için geçerli kılınan ticarethane tarifesi üzerinden hesaplama yapıldığında aylık olarak yaklaşık 700 milyar lira elektrik faturası mı ödenecektir? Cumhurbaşkanlığı Sarayı için yıllık 8,5 trilyon lira elektrik faturasını kim ödeyecek?

'ELEKTRİK HARCAMASI İÇİN HER VATANDAŞTAN AYLIK 1 KURUŞ VERGİ Mİ KESİLECEK?'

CHP'li Oran'ın soru önergesinde, hesaplanan rakam, Türkiye'nin nüfusuna bölünerek, her vatandaşın ödeyeceği vergiye yansıması üzerinde de duruldu. Soru önergesinde, Enerji Bakanı'na şu soru yöneltildi;

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/275...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?