Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Af Örgütü Reyhanlı'da Gerçekleşen Çifte Bombalamayı Kınıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Uluslararası Af Örgütü Reyhanlı'da Gerçekleşen Çifte Bombalamayı Kınıyor

Uluslararası Af Örgütü Reyhanlı'da Gerçekleşen Çifte Bombalamayı Kınıyor

Uluslararası Af Örgütü 11 Mayıs’ta Reyhanlı’da gerçekleşen ve edinilen bilgilere göre yaklaşık 50 kişinin ölümüne, 100’den fazlasının yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı açıkça kınamaktadır.

Suriye sınırında bulunan Hatay’ın Reyhanlı bölgesi aynı zamanda iki ülke arasındaki ana geçiş noktalarından biri. Şehir birçok Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmakta. Patlamada en az üç Suriye vatandaşının öldüğü iddia edildi.

Gündelik hayatını sürdüren sivilleri hedef aldığı belli olan saldırılar yaşam hakkının ve uluslararası hukukun ilkelerinin hiçe sayılmasının bir göstergesidir.

Medyada yer alan haberlere göre 15 dakika arayla şehir merkezinde iki patlama gerçekleşti. İlki 13.45 sularında belediye binası yakınında gerçekleşirken diğeri PTT binası yakınında gerçekleşti. Saldırıların saati ve yeri sivil kayıpların sayısının artmasının amaçlandığını akıllara getiriyor.

Şu ana dek saldırıları herhangi bir grup üstlenmedi. Türkiye yetkilileri Suriye istihbaratı ile işbirliği içinde olan bir grubun sorumlu olduğunu dile getirdi. Dokuz Türkiye vatandaşı bombalamalarla ilgili gözaltına alındı. Suriye yetkilileri adına konuşan bir sözcü, saldırılarla hükümetlerinin bir ilgisi olduğunu reddetti.

Uluslararası Af Örgütü yetkililere derinlemesine ve bağımsız bir soruşturma gerçekleştirme ve sorumluları uluslararası insan hakları standartları ile uyumlu bir şekilde adalet önüne çıkarma çağrısında bulunuyor.

Uluslararası Af Örgütü aynı zamanda bombalamaların ardından şehirde kimliği teşhis edilemeyen bireyler tarafından Suriyeli mültecilere yönelik şiddet içerikli saldırılar gerçekleştirdiğine dair haberlerden endişe duymaktadır. Suriyeli mültecilere yönelik bu tarz saldırılar, bombalamalarda onların da ev sahipleri hedef olmuşken, kabul edilemez.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye yetkililerini Suriyeli mültecilerin güvenliğinin sağlanması, saldırıların soruşturulması ve sorumluların adalet önüne çıkarılması için gerekli bütün tedbirleri almaya çağırmaktadır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HatayReyhanlıSuriye
Görüş Bildir