Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uludere Tazminatları Başbakanlık Hesabına İade

Anasayfa > Gündem

Şırnak’ın Uludere İlçesi’nin Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin yakınlarına verilmek üzere Başbakanlık tarafından Şubat 2012 yılında gönderilen tazminatların, ailelerin almaması nedeniyle Başbakanlığın hesabına iade edildiği ortaya çıktı. Toplam 4 milyon 182 bin lira, Şırnak Valiliği Zarar Tesbit Komisyon kararı ile Başbakanlığın hesabına iade edilirken; aileler adına konuşan Ferhat Encü, ’Sus payı’ olarak değerlendirdikleri tazminatları almayacaklarını, daha önce görüştükleri dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a da söylediklerini ifade etti.

28 Aralık 2011 tarihinde Uludere’nin Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda yaşamını yitiren 34 kişinin yakınlarına gönderilen tazminat paralarının aileler tarafından alınmadığı için Başbakanlığın hesabına iade edildiği, Adalet Bakanlığı’nın Anayasa Mahkemesine yazdığı yazıda ortaya çıktı.

VALİLİK İADE ETTİ

Adalet Bakanlığı, Uludere olayı için AYM’ye yapılan bireysel başvuru ile ilgili görüş belirtirken, Şırnak Valiliğinden kendilerine gönderilen 9 Ocak 2015 tarihli yazıya atıfta bulunarak şöyle dedi:

'Hayatlarını kaybeden vatandaşların ailelerinin ve mirasçılarının ve yaralanan vatandaşın mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla Başbakanlık tarafından gönderilen ödeneğin aktarılması için tebligatların iadeli tahaütllü olarak gönderildiği ve tebligatlarda 60 gün içerisinde Valiliğe müracaat edilmesinin istendiği fakat, bu süre içerisinde bir müracaat olmadığı ve bu nedenle Şırnak Valiliği Zarar Tespit komisyonu başkanlığınca alınan karar neticesinde Başbakanlık tarafından gönderilen kaynağın iade edilmesi yönünde karar alındığı ve ödeneğin iade edildiği bildirilmiştir.'

Şırnak’ın Uludere İlçesinde, Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda yaşamını yitiren 34 kişi için yakınlarına ödenecek olan 123’er bin liralık tazminatlar, Şırnak Valiliği hesabına yatırılmıştı. Ailelerin söz konusu tazminatları almaması üzerine toplam 4 milyon 182 bin lira tazminat parası Başbakanlığın hesabına iade edilmiş oldu.

AİLELER: ALMAYACAĞIMIZI SÖYLEMİŞTİK

Aileler adına konuşan Ferhat Encü, tazminatların Şubat 2012 tarihinde kendilerine verilmek üzere Şırnak Valiliğinin hesabına yatırıldığını ancak tazminatları almama konusunda 34 ailenin tavırlarının net olduğunu söyledi. Encü, olay olduğu günden beri ailelerin faillerin bulunup cezalandırılmasını istediğini ifade ederek, 'Failler bulunmadığı ve yargı önüne çıkarılmadığı sürece devletin katliamı para ile örtmeye yönelik tutumu nedeniyle biz bu parayı istemedik. Failleri bulup yargılamak yerine para ile temizlemeye çalıştıkları görüldü. Ödemek istedikleri tazminat sus payı anlamına geliyordu. Bunu böyle değerlendirdiğimiz için almadık. 34 aile failler ortaya çıkarılıp yargılanmadan para dokunmayacaklarını defalarca söyledi. Dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile Şırnak havaalanının açılışında yaptığımız görüşmede de söyledik'diye konuştu.

Ferit Aslan, DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?