Ağıtlar Uludere İçin: Hayatını Kaybeden 34 Kişi Anılıyor...

 > -

Uludere'de Ölenler Anılıyor - Zaman

Uludere'de Ölenler Anılıyor - Zaman

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011'de yaşanan bombardımanın yıl dönümünde bölgede yaşanabilecek provokasyonları önlemek için olay yeri güvenlik kuvvetleri tarafından girişe kapatıldı.

Uludere ilçesinde meydana gelen olayın yıl dönümü nedeniyle Gülyazı köyünde düzenlenecek etkinlik için toplanmalar başladı.

Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünde düzenlenecek anma programı için toplanmalar başladı. Aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP milletvekilleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve sanatçıların bulunduğu gruplar, Şırnak'tan karayoluyla gruplar halinde Gülyazı köyüne geldi.

Anma etkinliği nedeniyle güvenlik güçlerince Şırnak Uludere karayolunda yoğun önlemi alınırken, grupların kontrollü bir şekilde köye girişlerine izin verildi.

Köy girişinde geçen yıl meydana gelen olayda yakınlarını kaybedenler, gelenlerle tokalaştı. Köy girişindeki meydanda grupların toplanması sürüyor. Köyde bazı yerlere siyah bayraklar asıldı.

Zaman zaman terör örgütü lehine sloganların atıldığı etkinlikte, yapılacak konuşmaların ardından olayda hayatını kaybedenlerin mezarlıkları ziyaret edilecek. Ayrıca, mevlit okutulacak.

ŞIRNAK'TA KEPENKLER AÇILMADI

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin hayatını kaybettiği olayın yıldönümü dolayısıyla il merkezinde esnaf kepenk açmadı. Irak sınırında, 28 Aralık 2011 tarihinde meydana gelen olayda 34 vatandaş hayatını kaybetmişti. Uludere olayının 1. yıldönümü dolayısıyla bugün Şırnak esnafı kepenk kapattı. Şırnak'ta bulunan ve çevre illerden gelen kalabalık ise sabahın erken saatlerinden itibaren Uludere ilçesi Gülyazı ve Ortasu köylerine hareket etti.

NUSAYBİN'DE ESNAF KEPENK AÇMADI

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 34 kişinin hayatını kaybettiği olayın 1. yıl dönümü nedeniyle Mardin'in Nusaybin ilçesinde esnaf iki günlük kepenk kapatma eylemi yaptı. Eczane ve eğitim kurumları hariç tüm iş yerlerinin kapalı olduğu ilçede, polis ekipleri kamu kurum ve kuruluşları ile ana güzergahlar üzerinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Esnaf, Uludere olayının 1. yıl dönümü bahanesiyle dün ve bugün kepenk açmadı.

YÜKSEKOVA'DA KEPENKLER AÇILMADI

Haberin Tamamı İçin:

Ağıtlar Uludere İçin - Posta

Ağıtlar Uludere İçin - Posta

Bugün Uludere'de anma etkinlikleri var. Kürtçe ağıtlar sırasında BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak gözyaşlarına boğuldu. Hakkari merkez, Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde esnaf protesto amaçlı kepenk açmadı.

Uludere ilçesindeki 34 kişinin yaşamını yitirdiği hava harekatının yıl dönümü nedeniyle Gülyazı köyünde anma etkinliği düzenlendi.

Aralarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP milletvekilleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve sanatçıların bulunduğu gruplar, Şırnak'tan karayoluyla gruplar halinde Gülyazı köyüne geldi.

KIŞANAK GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Şırnak'ın Gülyazı köyünde düzenlenen anma etkinliğinde ölenlerin yakınlarının yanı sıra BDP'li vekiller de tam kadro yer aldı.

Yapılan konuşmaların ardından yakılan Kürtçe ağıtlar sırasında BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak gözyaşlarına boğuldu.

Anma etkinliği nedeniyle güvenlik güçlerince Şırnak Uludere karayolunda yoğun güvenlik önlemi alınırken, grupların kontrollü bir şekilde köye girişlerine izin verildi.

Köy girişinde geçen yıl meydana gelen olayda yakınlarını kaybedenler, gelenlerle tokalaştı.

Köy girişindeki meydanda grupların toplanması sürüyor. Köyde bazı yerlere siyah bayraklar asıldı.

Zaman zaman terör örgütü lehine sloganların atıldığı etkinlikte, Uludere'de hayatını kaybedenlerin mezarlıkları ziyaret edilecek. Ayrıca, mevlit okutulacak.

HAKKARİ'DE ESNAF KEPENK AÇMADI

Hakkari merkez, Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde esnaf protesto amaçlı kepenk açmadı.

Sadece eczane ve fırınların açık olduğu Hakkari ve ilçelerinde polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Güvenlik önlemlerini artıran polis, ara sokaklarda toplanmalar olmaması için de sürekli devriye geziyor.

'ULUDERE AYDINLATILMALI'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Uludere olayının Türkiye’de herkesin yüreğini dağlayan bir hadise, büyük bir dram ve insanlık ayıbı olduğunu söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Uludere'de ölen 34 kişi anılıyor - Hürriyet

Bombardıman sonucu 34 kişinin öldüğü Uludere’de bugün anma var. Binlerce kişi Gülyazı Köyü'nde biraraya geldi. Anmaya katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ölümlerden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutarak, "Başbakan bunu, Bodrum ve Fethiye’de yapamazdı. Kürdistan yok diye mi bize bu zulüm yapılıyor? O zaman Kürt halkının yapması gereken bir şey var. Adı ister özerk, ister federasyon, ister bağımsızlık olsun, Kürt halkı bu eksikliği tamamlamalıdır" dedi. BDP'li vekillerin de katıldığı anma töreninde Kürtçe ağıtlar Kışanak'ı ağlattı.

Uludere’nin Gülyazı Köyü’nde yapılan anmaya BDP’liler tam kadro katıldı. Anmaya BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk’ün de aralarında bulunduğu BDP ve bağımsız milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, sanatçılar Suavi ve Ferhat Tunç ile Prof. Dr. Gencay Gürsoy ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

MİLLETVEKİLLERİ ANNELERLE AĞLADI

Gülyazı Köyü’ne gelenler Şırnak çıkışında sıkı güvenlik kontrolünden geçirildi. Olayda yaşamını yitirenlerin yakınları anmaya gelen milletvekili ve diğer yetkilileri karşıladı. Karşılama sırasında ölenlerin yakınları ile aralarında Gültan Kışanak’ın da bulunduğu milletvekilleri ağladı.

Anma etkinliklerinin yapıldığı spor salonun duvarına ölen 34 kişinin fotoğrafları asıldı.

TÜRK: KÜRTLER İSTİKRAR VE İSTİKRARSIZLIĞIN GEREKÇESİDİR

Salonun önünde yapılan anma töreninde ilk konuşmayı Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, Türkçe ve Kürtçe yaptı.

Kürtlerin bu katliamı hiç unutmayacağını söyleyen Ahmet Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yıllardır Kürtlere zulüm yapılıyor. Kürtler buna boyun eğmedi. Kürtler, ölerek bitmedi, direnmeye devam ediyor. Biz zindan, zulüm, baskı, çatışma istemiyoruz. Barış ve özgürlük istiyoruz. Her şeye rağmen Kürt halkı, kimliği ve hukukunun tanınmasını istiyor. Yüreği insan sevgisiyle çarpan herkes burada. Zulme karşı, Kürt, Türk, Arap ortak çaba geliştirmelidir. Bir şeyin artık fark edilmesi gerekiyor. Kürtler, inkarı kabul etmiyor. Halk ve millet olarak artık tanınmak istiyor. Bununla birlikte kardeşçe yaşamak istiyor. Kürtler Ortadoğu’da hem istikrarın, hem de istikrarsızlığın gerekçesidir. Kürtler tanınırsa, Ortadoğu’ya istikrar ve demokrasi gelir. Yeni acıların yaşanmaması için insanlığımızla, aklımızla hareket edelim. Bu anaların gözyaşı bir yıldır dinmedi. Bu acıların yaşanmaması için bu ülkede barışı sağlamalıyız. Irkçı anlayışa karşı ortak mücadele etmeliyiz."

DEMİRTAŞ: GÜN GELECEK, HALK ERDOĞAN’IN DOKUNULMAZLIĞINI KALDIRACAK

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olayla ilgili bugüne kadar söylenmeyen ve yazılmayan hiç bir şeyin kalmadığını belirterek, "Tek bir eksik kaldı. Erdoğan’ın özrü ve sorumluluğu kabul etmesi ve itiraf etmesi eksik kaldı" dedi.

Demirtaş, dönemin Uludere Kaymakamı'nın olup biten her şeyi bildiğini, onun da bir Kürt olduğunu ve sürgün edildiğini ileri sürdü.

Demirtaş şu iddialarda bulundu:

"Bu kaymakam bugüne kadar niye konuşmuyor? Şırnak Emniyeti bütün delilleri topladığını söylemişti. Bir yıldır bu deliller nerede? Katliam emrini Erdoğan verdiği için üstüne gidemiyorlar. Eğer o emri vermemiş olsaydı, bir kaç kişiyi harcayacaktı. Daha önce de generalleri içeri atmadı mı? Erdoğan’ın suçu büyüktür. 34 müebbet cezalık suç işlemiştir. Buradaki karakol, onların sivil olduğunu, kaçakçı olduklarını belirtmelerine rağmen Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve Hava Kuvvetleri Komutanı, içlerinde üst düzey bir PKK’lı vardır diye vur emrini vermişler. Katliamdan sonra ortaya çıkmıştır ki, vurulanların hepsi sivildir, içlerinde PKK’lı yoktur. Bir yıldır bunu saklama, örtmeye ve unutturmaya çalışıyorlar. Eş başkanımız Gültan Kışanak, bir PKK’lıya sarıldı diye dokunulmazlığını kaldırmaya çalışıyor. Ama şu dağın arkasında 34 kişiyi öldüren Erdoğan’ın dokunulmazlığını bu halk kaldıracak. Gün gelip hesabını verecek ve bundan kaçamayacaktır."

"HİÇ BİR SAVCI VE MAHKEMEDEN ADALET BEKLEMİYORUZ"

Ölenlerin Kürt, bunları öldüren savaş uçaklarının ise Türk savaş uçakları olduğunu söyleyen Demirtaş, ölümlerden sorumlu tuttuğu Başbakan Erdoğan’ın bunu Bodrum ve Fethiye’de yapamayacağını savundu.

Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bu tepenin arkası Kürdistan’dır. Bu tarafı Kürdistan’dır. Ölenler Kürt’tür. Savaş uçakları Türk savaş uçaklarıdır. Başbakan bunu, Bodrum ve Fethiye’de yapamazdı. Kürdistan yok diye mi bize bu zulüm yapılıyor? O zaman Kürt halkının yapması gereken bir şey var. Adı ister özerk, ister federasyon, ister bağımsızlık olsun, Kürt halkı bu eksikliği tamamlamalıdır. Kürdün Kürdistan’ı olmadığı için, Kürdün Kürdistan’ı olsaydı, olmalıydı ki Roboski’nin (Ortasu) hesabı sorulmalıydı. Aksi taktirde zulümler devam edecektir. Biz hiç bir savcı ve mahkemeden adalet beklemiyoruz. Adalet dilenecek kadar güçsüz değildir. Halk, sizden direne direne bunun hesabını soracaktır. Başbakan utanmadan, sıkılmadan, 'savcıları bekleyelim' diyor. Bunları terörist ve kaçakçı diye göstermeye çalışacaklar. Burada kaçakçılık yoktur. Kaçak olan tek şey vardır o da sınırlardır. Roboski, bir Kürdistan meselesidir. Roboski’de yapılmak istenen Kürdistan’ın önü kesilmektir. Kürt halkı özgürleşecektir. Kürt ulusal ittifakı buna cevap vermelidir. Roboski’nin hesabı verilmelidir."

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ: ONLARLA BERABERİZ

Halkların Demokratik Kongresi adına konuşan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Uludereliler'in yasını dindirmenin herkesin görevi olduğunu söyledi. Kürkçü, "Biz Türkler olarak, Türkiye’de demokrasi mücadelesini Kürtlerin sırtına yükledik. Türkiye’nin batısı da artık zulme ve katliama karşı ayağa kalkmalıdır ve kalkacaktır. Kürtler asla yalnız yürümeyecektir. Biz onlarla beraberiz" dedi.

FERHAT TUNÇ: HİÇBİR ÖZÜR BU ACIYI DİNDİRMEZ

'Dersim dernekleri ve sanatçılar' adına konuşan Ferhat Tunç da "Dersim 37 ve 38 acısı dinmiş değil. Roboski katliamı, bizim için Dersim’in güncellenmesidir. Dersim’den özür dileyenler, Roboski’de katliam yapmamalıydı. Hiç bir özür bu acıyı dindirmeye yetmez" dedi.

KIŞANAK AĞLADI

Ferhat Tunç konuşmasından sonra ağıt söyledi. Tunç, ağıt söylerken çocuklarını yitiren kadınlar ve aralarında Gültan Kışanak'ın da olduğu bazı milletvekillerinin gözyaşlarını hakim olamadıkları görüldü.

MEVLİT OKUTULDU, MEZARLARA KARANFİL BIRAKILDI

Yapılan konuşmaların ardından, üstü brandayla kapatılan halı sahada, yaşamını yitiren 34 kişi için mevlit okutulduktan sonra cuma namazı kılındı. Namazın ardından anmaya katılanlar kortej halinde 34 kişinin mezarını ziyaret için yürüyüşe geçti.

Mezarlıkta aileler adına konuşan Ferhat Encü, "Bu katliamı yapanlardan hesap soracak kadar güçlüyüz. Bir daha Roboskiler yaşanmasın diye mücadele ediyoruz. Bunu yapanlar, bunun hesabını mutlaka verecektir. Bizi terörist gösterenlerin asıl kendileri teröristtir" dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Gültan Kışanak da burada yaptığı konuşmada, "Bugün burada katliamdan geçirilen Kürt halkı direniyor. Mücadele ile hesap soracaktır. Yüreğimiz bir yıldır acı içindedir. 34 canı unutmadık, acılarımızı paylaşıyoruz. Hesap soruyoruz, hesap sormaya devam edeceğiz. Sadece 34 canı katletmekle kalmadılar. Hergün yaptıkları açıklamalarla yüreğimizde yaralar açıyorlar. Bu dava Kürt halkının, milyonların ve insanlığın davasıdır, hesabı sorulacaktır" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Roboski Anılıyor - Bianet

Tam bir yıl önce savaş uçaklarının bombardımanıyla 34 kişinin öldürüldüğü Roboski'de bugün binlerce insanın katıldığı anma törenleri düzenleniyor.

Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden, 28'i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla 28 Aralık 2011'de öldürüldü. Bugün, katliamın birinci yıldönümü.

Anma törenleri için köye gidenlere karşı sıkı güvenlik tedbirleri devreye sokuldu. Şırnak'ın giriş-çıkışında asker ve polis barikat kurdu. Şırnak'tan geçerek Uludere istikametine giden araçlar durdurularak plakaları not edildi. ayrıca kimlik kontrolü de yapılıyor.

Bugün Roboski'de ve mezarlıkta düzenlenen anma törenlerine binlerce kişi katıldı.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Demokratik

Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, BDP'li milletvekilleri, İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Dersim Dernekleri Federasyonu, Barış Meclisi gibi çok sayıda örgüt ve sivil toplum kuruluşundan oluşan heyetler bu sabah Roboski'ye ulaştı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu üyeleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Nursel Aydoğan ile Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan, Garo Paylan, Ferhat Tunç, Gençay

Gürsoy'un da aralarında olduğu HDK heyeti de Roboski'de.
Heyetleri, yakınlarını kaybeden aileler köy meydanında karşıladı. Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) haberine göre, saat 10:00'da kitlesel anma başladı.

Alanda ilk konuşmayı Ahmet Türk yaptı. Türk, "Yüreği yanan herkes özgürlük mücadelesinde yerini almıştır. Kürtler hem Türkiye'de hem Ortadoğu'da istikrarın ve istikrarsızlığın nedenidir. Kürtler özgürleşirse Türkiye ve Ortadoğu da özgürleşir. Kürtlerin ret ve inkarı üzerine kurulan politikalara yine Kürtler cevap verecektir" dedi.

Anma etkinliğinde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş da "vur emrini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiğini" söyledi. Demirtaş, bu emirden Genelkurmay Başkanı'nın da bilgisi olduğunu açıkladı.
Vurulan köylülerin içinde üst düzey bir PKK'li olduğu bilgisi verildiği için operasyonun gerçekleştirildiğini söyleyen Demirtaş, "Aralarında üst düzey bir PKK'li var dendi ancak onun dışında sivillerin de olduğu bilgisi Başbakan'a verilmişti" ifadesini kullandı.

"Türk savcı, Türk hakim, Erdoğan'dan hesap sormayacak. Çünkü bu tepenin önü Kürdistan, ölen de Kürt çocukları. Bodrum'u Marmaris'i bombalayamazsınız. Kürdistan yok diye mi bunu yapıyorsunuz? Kürt halkının Kürdistan'ı olmalıdır. Özerk mi, bağımsız mı, federal mi? Kürdistan olmalı ki, Roboski'nin hesabını verilebilsin."

Demirtaş'ın konuşmasının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve kalabalık bir grupla birlikte sivil cuma namazı kılındı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBodrumDiyarbakırGenelkurmay BaşkanıGültan KışanakHadiseHakkariIrakMardinMarmarisMersinNuman KurtulmuşPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşSelahattin DemirtaşŞırnakTerörkadınlarolay
Görüş Bildir