Uludere'de Köylülere Ceza

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Uludere'de Köylülere Ceza

Uludere'de Köylülere Ceza

Uludere'de TSK bombardımanı nedeniyle 34 kişi hayatını kaybetti. Bir yılı aşkın süredir devam eden soruşturmada olayın sorumluları hâlâ ortaya çıkmış değil. Ama Uludere'de ilk ceza kesildi. Ceza kesilenler ise bombardımandan sağ kurtulup da hâlâ 'kaçakçılık' yapan 4 kişi. 'Pasaport kanuna muhalefetten' 8 bin TL ceza kesilen köylüler şaşkın...

Habertürk'ten Ahmet Yukuş'un haberine göre, PKK’lı sanılan 34 mazot ve sigara kaçakçısının 28 Aralık 2011’de gerçekleştirilen hava operasyonunda öldüğü Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde kaçakçılığa devam eden köylülere ceza yağdı.

Daha önce Kuzey Irak bölgesine katırlar ile gece giden Ortasu ve Gülyazı köylüleri bombalama olayından sonra sınırı gün ışığında geçmeye başladı. Güvenlik güçleri 15-20 katırla Haftanin’e geçen köylülerin kaçakçılık yapmaya devam ettiği haberlerinin gazete ve televizyonlarda yer alması üzerine harekete geçti.

‘CEZAYI VERECEK GÜCÜMÜZ YOK’

Gülyazı Jandarma Komutanlığı, sınırda kaçakçılık yaptığı belirlenen ve Uludere bombardımanından sağ kurtulan Servet Encü ile İdris Encü, Şeymus Encü ve Haydar Örek’i karakola davet etti. Şahıslar hakkında yasal işlem yapan jandarma “5682 Pasaport Kanunu’na muhalefet” suçundan 2’şer bin TL para cezası verdi. Cezanın kabahat yeri olarak ise 34 kişinin öldüğü 15 No’lu sınır taşı gösterildi.
Jandarmanın ceza kestiği köylülerden Servet Encü cezaya tepki gösterdi. Yaptıkları işin kaçakçılık olmadığını, sınır ticareti olduğunu savunan Encü “Dedelerimizden bu yana bölgede jandarmanın bilgisi dahilinde ticaret yapılıyordu. 34 kişi öldükten sonra bir süre ticaret durdu. Ancak ekmek paramızı kazanmak için büyük risk alıp gidiyoruz. Bizim yaptığımız ticarettir, 100 kişi dahi ölse bu devam edecektir. Jandarmanın kestiği cezayı verecek gücümüz yok. Cezayı ancak ticaret yapıp kazanarak ödeyebiliriz” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtIrakŞırnakTürk Silahlı Kuvvetleri
Görüş Bildir