Ülker, Amerikalı Çikolata Devini 221 Milyon Dolara Satın Aldı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ülker, Amerikalı Çikolata Devini 221 Milyon Dolara Satın Aldı

Ülker, Amerikalı Çikolata Devini 221 Milyon Dolara Satın Aldı

EKONOMİ SERVİSİ HABERLER EKONOMİ

Ülker’i bünyesinde bulunduran Türkiye’nin gıda ve içecek şirketi Yıldız Holding, ABD’nin köklü çikolata şirketi DeMet’s Candy Company’yi satın aldı. Amerikalı markanın tamamını 221 milyon dolara devraldıklarını açıklayan şirket, Kuzey Amerika pazarındaki faaliyetlerini büyütmeyi hedefliyor.

Ülker Grubu, dünya çikolata pazarındaki konumunu güçlendiriyor. 2008 yılında satın aldığı üst sınıf çikolata markası Godiva’nın ardından şimdi de ABD’nin köklü çikolata şirketi DeMet’s Candy Company için satın alım sözleşmesi imzaladığını açıklayan şirket, Amerikalı markayı 221 milyon dolara satın aldıklarını açıkladı. Yıldız Holding, DeMet’s Candy Company’nin tamamını 221 milyon dolara almak için Brynwood Partners V L.P. ile hisse alım sözleşmesi imzaladıkları açıklamasında bulundu.

Yıldız Holding yönetimi, bu satın alma ile Kuzey Amerika pazarındaki faaliyetlerini büyütmeyi hedeflediklerini kaydetti. Yaklaşık 200 çalışanı bulunan DeMet’s’i Yıldız Holding’e satan ABD’li özel sermaye şirketi Brynwood Partners V L.P., şirketi 2003 yılında Nestle’den satın almıştı. Yıldız Holding’in 24 Aralık 2013’te imzaladığı hisse alım sözleşmesinin ardından, gerekli yasal izinlerin çıkması beklenecek. DeMet’s, bu izinler tamamlandıktan sonra Yıldız Holding şirketleri arasında yerini alacak. Yıldız Holding’in DeMets’i bünyesine katmasının ana sebepleri arasında, ABD organize perakende pazarındaki mevcut faaliyetlerin geliştirilmesi fırsatı yatıyor. DeMets’in oturmuş dağıtım gücü, Yıldız Holding ürünlerinin üretim-dağıtım ve satış kanallarına sokulmasını sağlayacak nitelikte. 1898’de Chicago’da kurulan DeMet’s Candy Company, ilk ve köklü markası olan “Turtles” ve diğer markaları “Flipz” ve “Treasures” ile çikolata kaplamalı atıştırmalık ürünler pazarında faaliyet gösteriyor. ABD’de Pennslyvania -Mohnton’da ve New York-Big Flats’te bulunan iki fabrikasında üretim yapan DeMet’s’in 2012 yıl sonu itibarıyla satışları yaklaşık 130 milyon dolar tutarında gerçekleşti. DeMet’s’in müşterileri arasında ABD’nin en büyük ve başlıca perakendecileri arasında yer alan Safeway, Target, Walmart, Costco, Walgreens, Kroger gibi önemli perakende zincirleri bulunuyor. Şirketin finansal yapısına bakıldığında son üç yıldır sağlam bir büyüme performansı gösterdiği anlaşılıyor. Şirket, satışlarını 2010 yılında yüzde 16, 2011’de yüzde 19 ve 2012’de yüzde 13 artırdı. Şirketin faaliyet kârlılığı ise yine aynı dönemlerde oldukça yüksek gerçekleşti. Son 4 yılın faaliyet kâr marjı ortalaması yüzde 22 seviyesinde.

Şirket, 2012 yılı satışlarının yüzde 56’lık kısmını Turtles, yüzde 29’luk kısmını Flipz ve yüzde 15’lik kısmını da Treasures ve özel markalı (private label) ürünlerden elde etti. Dünya şekerleme ve çikolata ürünlerinin yüzde 54’ünü oluşturan ABD çikolata pazarının büyüklüğü yaklaşık 80 milyar dolar civarında. 2012 yıl sonu satışları yaklaşık 130 milyon dolar tutarında olan DeMet’s’in ABD çikolatalı kaplamalı ürünler pazarındaki pazar payı yüzde 1 düzeyinde.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇikolata
Görüş Bildir