Ülkemizin En Uzun Nehrini Bulabilecek misin?

18PAYLAŞIM

Ülkemizde birçok nehir bulunuyor. Peki bu nehirlerden hangisinin en uzun olduğunu bulabilir misin? Buyur bakalım teste!

Türkiye'nin en uzun nehri sence hangisi?

Aras Nehri
Sakarya Nehri
Kızılırmak Nehri
Fırat Nehri
Meriç Nehri
Ceyhan Nehri
Seyhan Nehri
Murat Nehri
Büyük Menderes Nehri

Bilemedin...

Türkiye'deki en uzun nehir Aras Nehri değil. Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde doğup Kura Nehri'yle birleşerek Hazar Denizi'ne dökülen Aras Nehri'nin uzunluğu 1.072 km. Tekrar dene!

Bilemedin...

Türkiye'deki en uzun nehir Sakarya Nehri değil. Kuzeybatı Anadolu'nun en büyük akarsuyu olan Sakarya Nehri'nin uzunluğu 824 km. Tekrar dene!

Bilemedin...

Türkiye'deki en uzun nehir Kızılırmak Nehri değil. Başlıca kollarının Delice Irmağı, Devrez ve Gökırmak olduğu Kızılırmak Nehri'nin uzunluğu 1.355 km. Tekrar dene!

Doğru cevap!

Türkiye'nin en uzun nehri, Fırat Nehri. Ayrıca Fırat Nehri Güneybatı Asya'nın da en uzun ırmağıdır. Fırat Nehri'nin uzunluğu 2.800 km. Doğru cevabı bildiğin için tebrikler!

Bilemedin...

Türkiye'deki en uzun nehir Meriç Nehri değil. Yunanistan ile Türkiye sınırının bir kısmını oluşturan ve Bulgaristan'da doğarak Edirne üzerinden Ege Denizi'ne dökülen Meriç Nehri'nin uzunluğu 480 km. Tekrar dene!

Bilemedin...

Türkiye'deki en uzun nehir Ceyhan Nehri değil. Pınarbaşı Mevkii'nden doğan ve Elbistan'ın ortasından geçen Ceyhan Nehri'nin uzunluğu 509 km. Tekrar dene!

Bilemedin...

Türkiye'deki en uzun nehir Seyhan Nehri değil.
Seyhan Nehri, Türkiye'nin Akdeniz'e dökülen ırmaklarından birisidir. Uzunluğu 560 km'dir. Havza alanı ise 20.600 km²'dir. Adana'da bulunan nehrin kaynağı Akinek Dağı.

Bilemedin...

Türkiye'deki en uzun nehir Murat Nehri değil. Diyadin'den kaynak olarak başlayıp Aladağ ve Muratbaşı Dağı'ndan çıkan kolların birleşmesiyle oluşan Murat Nehri'nin uzunluğu 722 km. Tekrar dene!

Bilemedin...

Türkiye'deki en uzun nehir Büyük Menderes Nehri değil. Batı Anadolu'nun en büyük nehri ve Menderes Havzası'nın ana sulama kaynağı olan Büyük Menderes Nehri'nin uzunluğu 548 km. Tekrar dene!

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senem-sengul

Önce Kızılırmak'ı işaretledim, sonra Fırat'ı görünce onu.

queen_of_the_7_kingdoms

Bunca zaman kızılırmak diye biliyordum?..

senem-sengul

O ülke sınırlarındaki, Fırat dışarda döküldüğü için sayılmaz genelde.

dr_geyik

Soru "ülkemizin sınırları içindeki en uzun nehir" ise doğru cevap Kızılırmak'tır. "Ülkemizin sınırları içinde doğan en uzun nehir" diye soruyorsanız da Fırat Nehri'dir. Ne güzel dilimiz var, keşke kullansak arada.

mrs.sandman

Soruyu düzgün sormuyorsunuz ki. Türkiye diyorsunuz ama Fırat Nehri bizim ülkemizde doğup İran dan geçerek basta körfezine dökülüyor. Kendi topraklarımızda doğup kendi topraklarımızda akan en uzun nehir Kızılırmak'tır. Kızılırmak bizim ülkemizde doğup doğrudan Karadenize dökülüyor. Lütfen soruyu düzgün sorun

sailaner

Fırat nehri sadece bizim değildir, kendi ülkemizde doğup yine kendi ülkemiz sınırlarında dökülen en uzun nehir Kızılırmak Nehri'dir.

Görüş Bildir