Ulaştırma Bakanı İstanbul Havalimanı'nda 55 İşçinin Öldüğünü Açıkladı: "25 Ölüm 'Doğal Yollardan', 30'u Kaza"

 > -
Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havaalanı inşaatında toplam 55 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Bakan Turhan, 30 işçinin iş kazalarında, 25 işçinin de "doğal yollardan" hayatını kaybettiğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu verdiği soru önergesinde İstanbul Havalimanı'nda kaç işçinin öldüğünü ve işçilerin ölüm nedenlerini sordu.

Bakan Turhan imzalı yanıtta, 30 kişinin "iş kazaları" sebebiyle, 25 kişinin de "doğal yollarla" öldüğü belirtildi. Doğal ölümlerin iş yeri ve işverenden kaynaklanmadığı vurgulanan yanıtta, 30 işçinin ölüm sebepleri de ek olarak sunuldu.

"200 bin 460 kişi çalıştı"

Bakan tarafından verilen cevapta şantiyede toplam 200 bin 460 kişinin çalıştığı ve 244 milyon saatten fazla çalışıldığı belirtildi. Şantiyede 382 iş güvenliği uzmanı ve 47 hekim ile 26 sağlık personelinin bulunduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ise, CHP Milletvekili Ali Şeker’in İstanbul Havalimanı'ndaki iş kazalarıyla ilgili sorusuna verdiği yanıtta, en az 52 işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğini bildirmişti.

CİMER Açıkladı: İstanbul Havalimanı'nda, 5 Yılda 52 İşçi Hayatını Kaybetti - onedio.com
CİMER Açıkladı: İstanbul Havalimanı'nda, 5 Yılda 52 İşçi Hayatını Kaybetti - onedio.com

Öte yandan havalimanı işçileri insanlık dışı yaşam koşulları ve maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle protesto eylemi düzenlemiş ve yüzlercesi gözaltına alınmıştı. Tutuklanan işçiler geçtiğimiz ay tahliye olmuşlardı.

Havalimanı İşçileri Davasında Karar: Tutuklu 30 Kişi Tahliye Edildi - onedio.com
Havalimanı İşçileri Davasında Karar: Tutuklu 30 Kişi Tahliye Edildi - onedio.com

"25 işçi doğal yollardan öldü" açıklaması sosyal medyanın da gündeminde...

Bakan Cahit Turhan imzalı yanıtın tam metnini buradan okuyabilirsiniz

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir