Topbaş: 'Zammı Çekerek Burs Verdiğimizi Düşünüyoruz'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Öğrenci zammında geri adım

Öğrenci zammında geri adım

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Topbaş: Zammı Çekerek Burs Verdiğimizi Düşünüyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, okulların Pazartesi günü açılması nedeniyle kent içinde özellikle trafikte sorun yaşanmaması için bir dizi tedbir aldıklarını, bu tedbirleri AKOM’da sabah saat 06.00’dan itibaren izleyeceklerini ve oluşabilecek sorunlara anında müdahale edeceklerini söyledi. Topbaş; "Bu yıl zammı geri almakla aylık 2 milyon 250 bin lira, yıllık 27 milyon lira öğrenciye destek vermiş oluyoruz. Bu küçük bir rakam değil. Bir anlamda tüm öğrencilere böylece burs anlamlı destek vermiş olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

Kadir Topbaş, Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda okulların açılışı ile ilgili alınan tedbirlerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Pazartesi günü toplu ulaşım araçlarının ilk gün saat 06.00 - 13.00 arasında ücretsiz olacağını, okul servislerinin ‘İspark’ otoparklarına bir gün ücret ödemeyeceklerini ve servislerin otobüs yolunu kullanabileceklerini belirten Topbaş konuşmasına şöyle devam etti; “Her yıl olduğu gibi İstanbullulardan bireysel araç kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istirham ediyoruz. İstanbulluların bu hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak ve diğer kurumlar da bir takım önlemler alıyoruz. Özellikle toplu taşıma araçlarının daha da arttırılması, görev yapacak insanların devrede olması itibariyle. Özellikle Pazartesi günü 06.00 ile 13.00 saatleri arası toplu taşıma araçları ücretsiz olacak. Pazartesi ve Salı günleri de okul çevrelerindeki açık otoparklar, sokak otoparkları, katlı açık otoparkların da ikişer saatlik ücretsiz uygulaması yapılacak. Otobüs tercihli yolları gibi alanları öğrenci servisleri kullanabilecek"

3 BİN 359 GÖREVLİ

Emniyet birimlerinin, jandarmanın ve zabıta memurlarının trafik akışıyla ilgili görev yapacaklarını belirtern Topbaş, “Trafik akışını sağlamak için bin 559 polisimiz, bin 800 civarında jandarmamız ve bin civarında zabıtamız yani toplamda 3 bin 359 insanımız bu eğitim haftası itibariyle görev yapacaklar. Pazartesi sabah saat 06.00’dan itibaren başlamak üzere ilgili birim ve kurumlardaki arkadaşlarımız AKOM’da olacaklar ve çalışmalarını yürütecekler" diye konuştu.

“ZAMMI ÇEKEREK BURS VERMİŞ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUZ"

Açıklamasında öğrenci biletlerine yapılan zammın geri çekilmesi konusuna değinen Topbaş, “Bir takım tepkiler aldık diye geri çekmedik. Geçmişte Büyükşehir Belediyesi olarak biz burslar verdik, CHP tarafından bu burslar yargıya götürüldü ve iptal ettirildi. Bizde öğrencilerin zammını geri alırsak bir noktada bütün öğrencilere burs vermiş oluruz diye düşündük. Bu yıl zammı geri almakla aylık 2 milyon 250 bin lira, yıllık 27 milyon lira öğrenciye destek vermiş oluyoruz. Bu küçük bir rakam değil. Bir anlamda tüm öğrencilere böylece burs anlamlı destek vermiş olduğumuz düşünüyorum" dedi.

“OTOBÜS HATTI BAŞARILI OLDU"

Kadir Topbaş başlattıkları otobüs hattının da çok başarılı olduğunu belirtti. Bu sayede otobüs kullanımının yüzde 11 gibi bir artış gösterdiğini söyleyen Topbaş, “UKOME’den yeni 5 hat için daha karar çıkarak çalışmalar sürdürülecek. Adım adım bunu yaygınlaştıracağız ve İstanbul’da toplu taşıma araçlarının kullanma keyfini yaşatacak tarzda düzenlemeler yapıyoruz" dedi.

“SERVİSLERE BÜYÜK BİR ZAM YOK"

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİstanbulKadir TopbaşTercihdizizam
Görüş Bildir