Ukrayna Hükümeti Orduyu Kırım'dan Çekme Kararı Aldı

 > -

Ukrayna Hükümeti Orduyu Kırım'dan Çekme Kararı Aldı

Ukrayna Hükümeti Orduyu Kırım'dan Çekme Kararı Aldı

Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, tek taraflı bağımsızlık ilan ederek Rusya’ya bağlanma kararı alan Kırım’la ilgili önemli bir karara imza attı.

Turçinov, ‘orduya askerlerin Kırım’dan çekilmesi talimatı verdiğini’ açıkladı. Geçici Ukrayna lideri, ‘Rusya’nın askeri personel ve ailelerinin hayatlarına yönelik tehditleri sebebiyle alındığını’ vurguladı.Rus birliklerinin Kırım’da son 48 saatte düzenledikleri üçüncü benzer saldırıda Feodosia’daki donanma üssünün kontrolünü ele geçirmelerinin ardından bir açıklama yapan Turçinov, “Ulusal Güvenlik ile Savunma Konseyi birlikte bir karar aldı. Savunma Bakanlığı’ndan gelen direktifler uyarınca Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde konuşlu askeri birliklerin görev yerlerinin değiştirilmesine karar verildi” ifadelerini kullandı. Askerlerin ailelerinin de Kırım’dan tahliye edileceği belirtildi.

Turçinov’un bu açıklaması Rus birliklerinin, Kırım’da Ukrayna’ya ait Feodosia deniz üssünün denetimini ee geçirmesinin hemen ardından geldi. Feodosia üssü, Rusya’nın ‘son iki gün içinde ele geçirdiği üçüncü askeri bölge’ olurken, Interfaks ajansı da Kırım’daki 189 askeri birlik ve tesiste Rus bayraklarının dalgalandığını duyurmuştu.

Dipnot Tv

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

RusyaUkraynatahliye
Görüş Bildir