Eski Başbakan Timoşenko Serbest Bırakıldı

 > 
61PAYLAŞIM

Eski Başbakan Timoşenko Serbest Bırakıldı

Anavatan Partisi'nin (Batkivşina) resmi twitter hesabından eski Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko'nun serbest bırakıldığı duyuruldu. Serbest kalan Timoşenko gözyaşlarını tutamadı. Timoşenko'nun, yaptığı ilk açıklamasında "Ukrayna'da diktatörülük devrildi." dediği belirtildi.

Daha sonra Harkov'dan başkent Kiev'e gelen Timoşenko Bağımsızlık Meydanı'ndaki (Meydan) eylemcilere seslendi. Meydan'da on binlerce kişiye konuşan Timoşenko, "Sizler kahramansınız. Ukrayna'nın size ihtiyacı var. Bu sizin zaferiniz. Biz ülkedeki tümörü yok ettik." dedi. Timoşenko, protestoların sürdürülmesini söyledi.

Associated Press ajansı, Ukrayna'da tutuklu bulunan eski Başbakan Yulya Timoşenko'nun sözcüsüne dayandırarak, Timoşenko'nun serbest bırakıldığını duyurmuş, daha sonra sözcü yanlış anlaşıldığını, eski başbakanın henüz serbest kalmadığını söylemişti.

Timoşenko 2011 yılında başbakan olduğu sırada görevi kötüye kullanmak suçundan tutuklanmış, 7 yıl hapse mahkum edilmişti.

Annesi Yulya Timoşenko'nun serbest kaldığını öğrenen kızı gözyaşlarını tutamadı.

Ukrayna ile Rusya arasında 2009'da imzalanan doğalgaz anlaşmasında ülkesini zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 Ağustos 2011'de gözaltına alınan eski Ukrayna Başbakanı ve Anavatan Partisi lideri Yulya Timoşenko, 2011 yılı Ekim ayında tutuklanmıştı. Timoşenko, hakkındaki kararın iptali için Kiev Temyiz Mahkemesi'ne gitti ancak, 23 Aralık 2011'de temyiz verilen kararda değişiklik yapmadı. 30 Aralık 2011'de Timoşenko, Harkov'da bulunan Kaçanov Hapishanesi'ne götürüldü.

Hapishanede bel rahatsızlığı geçiren Timoşenko, Ukraynalı doktorlara güvenmediğini belirterek bağımsız doktorların yardımını talep etti. Fakat Ukrayna devleti Timoşenko'nun bu talebini geri çevirdi ve Harkov'daki bir hastaneye sevk etti. Timoşenko ise hastaneye güç kullanarak götürüldüğünü iddia etti. Bunun üzerine Ukraynalı basınında Timoşenko'nun kolları ve karın bölgesinde morlukları gösteren fotoğraflar çıktı.

Hapishane idaresi ve savcılık eski Başbakan Timoşenko'ya şiddet uygulanmadığını açıkladı. Bu gelişmeler üzerine Timoşenko açlık grevi yaptı. Sürecin devamında 4 Mayıs 2012'de bir Alman kliniği doktorları gözetiminde Timoşenko, Harkov'da bir hastanede tedavi görmeye başladı.

9 Mayıs 2012'den bu tarafa Timoşenko'nun hastanede Alman doktorların gözetiminde tedavisi devam ediyor. Alman tarafı Timoşenko'yu defalarca Almanya'da tedavi etmeyi teklif etti. Akrabaları ve avukatları sürekli olarak Timoşenko'nun yurt dışına çıkması ve ameliyat olması için baskı yapmasına rağmen Ukraynalı yetkililer, tutukluların yurtdışında tedavi edilemeyeceğini böyle bir işlemin kanunda yeri olmadığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde istifa eden Başbakan Nikolay Azarov, hapiste bulunan Timoşenko'nun Rusya ile imzaladığı doğalgaz anlaşması nedeni ile ülkesinin kaybının 15 milyar Euro'ya ulaştığını söylemişti. Ülkede üç aydır devam eden süreçte ise hem batılı ülkeler hem de muhalefet Timoşenko'nun serbest bırakılması için iktidara baskı yapmıştı.

Bugün ise parlamentoda alınan karar ile Timoşenko'nun serbest kalmasının önü açıldı.

  • Zaman
Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir