Görüş Bildir

Ukrayna'da Ulusal Yas İlan Edildi

Anasayfa > Gündem

Ukrayna hükümetinin kontrolündeki stratejik liman Mariupol'da Rusya yanlısı ayrılıkçıların düzenlediği roket saldırılarında en az 30 kişi öldü, 83 kişi de yaralandı. AB acil toplantı planlıyor. Ukrayna ulusal yas ilan etti.

Ukrayna'nın güneyindeki Mariupol Belediyesi'nden gelen açıklamada Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından düzenlenen roket saldırılarında en az 30 kişi öldü. Belediye sözcüsü Oleg Kalinin, 'Bombardımanda 27 kişi öldürüldü, 83'ten fazlası da yaralandı' dedi.

Açıklamaya göre, 500 bin nüfuslu Meriupol kentine düzenlenen son saldırıda birçok bina da yandı, araçlar kullanılamaz hale geldi.

Mariupol'daki saldırı nedeniyle Suudi Arabistan'daki temaslarını erken tamamlayarak ülkeye dönen Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bugün ulusal yas ilan etti. Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı'nda, Mariupol'da ölenlerin anısına “Barış Yürüyüşü” düzenlenecek. Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu, Poroşenko başkanlığında bugün toplanacak.

Poroşenko, Suudi Arabistan'daki temasları sırasında gelişmiş ülkelerin yöneticileriyle ülkesinin doğusundaki krize çözüm için görüştüğünü söyledi. Cenevre formatı olarak bilinen ABD, Avrupa Birliği, Ukrayna ve Rusya'nın katılımıyla görüşmelerin yapılması gerektiği konusunda mutabakat sağlandığını aktardı.

Ateşkes yok

Rus haber ajansı RIA'ya göre, Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından ilan edilen 'Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin başkanı Aleksandr Zaharçenko saldırıyı üstlendi. RIA'ya göre, Zaharçenko, 'Bugün Mariupol'a bir saldırı düzenlendi. Tüm kayıplarımız için bu en iyi eser olacaktır' şeklinde konuştu.

Zaharçenko, dün Donetsk'te düzenlediği basın toplantısında, ayrılıkçıların planlı olarak ilerlemeye devam edeceklerini, Ukrayna ile ateşkes konusunu görüşmeyeceklerini belirtti.

Aleksandr Zaharçenko, 'Biz, saldırıya geçtik ve bu sırada Ukrayna yine görüşme masasına dönmemizi istiyor. Biz ise şimdi istediğimizi alırız ve sonra görüşmelerimizi yaparız. Şu anda görüşme masasına oturmanın bir anlamı yok. Biz, bir kez bu hatayı yaptık' dedi.

'Biz saldırıyoruz, durum çok gergin ve her saatte değişiyor' diyen Zaharçenko, savaşçıların moralinin Ukrayna askerlerinkinden tamamen farklı olduğunu da belirtti.

'Ukraynalıların acıları için bizzat Putin sorumludur'

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov, Meriupol kentine düzenlenen saldırıyla ilgili Rusya yanlısı ayrılıkçıları suçladı ve 'Rusyalı terörist çeteler, Ukrayna askerleri karşısında uğradığı başarısızlığın ardından Mariupol'a kanlı ve çirkin saldırılarını düzenledi' dedi.

Turçinov, 'Rusya askerleri ve onların kontrolündeki ayrılıkçılar tarafından bugün insanlığa karşı işlenen bu kanlı cinayet, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya Milli Güvenlik Kurulu toplantısında koyduğu vazifelerin doğrudan uygulanmasıdır. Bu ölüm, kan ve Ukraynalıların acıları için bizzat Putin sorumludur' ifadesini kullandı.

Bu arada, Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un saldırının ardından emniyet, istihbarat ve askeri birimlerin üst düzey yöneticilerinin bulunduğu acil güvenlik toplantısı yaptığı bildirildi.

50 ayrılıkçı öldürüldü

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından, doğudaki Opitnoe ve Vodyanoe kasabalarındaki çatışmalarda hükümet güçlerinin 50'den fazla ayrılıkçıyı etkisiz hale getirdiği belirtildi. Çatışmalarda beş ayrılıkçının rehin alındığı kaydedilen açıklamada, hükümet güçlerinin ayrılıkçılara ait dört tankı imha ettiği, iki zırhlı aracı da ele geçirdiği ifade edildi.

Kaynak: Reuters, Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ukr...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cnsfrd

ukrayna'da bi 50 yıl adam olmaz artık. iç savaşlar kolay başlar zor biter.