Ukrayna'da Rusça Resmiyetini Yitirdi

 > 
43PAYLAŞIM

Ukrayna'da Rusça Resmiyetini Yitirdi

Ukrayna'da Rusça Resmiyetini Yitirdi

YUNUS ERDOĞDU - KİEV HABERLER dünya

Ukrayna Parlamentosu, daha evvel kabul edilen ve Rusça ile birlikte bütün yerel dillere resmiyet kazandıran dil yasasını iptal etti. Yürürlükteki yasa, 450 sandalyeli meclisteki 232 milletvekilinin desteğiyle iptal edildi. Ukrayna Meclisi'nde yasa geçirmek için yeter sayı 226.

Meclis'teki Anavatan grubu lideri Arseniy Yatsenük, anayasanın 10'uncu maddesindeki "tek devlet dili" hükmünün yeninden yürürlükte olduğunu ifade etti. Eski iktidar partisi Bölgeler Partisi'nden İvan Popesku ise azınlıkların dillerinin hayatiyetinin devam etmesi için bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi.

Siyasi uzmanlar, ülkenin doğusunda Rusya'ya duyarlı olan ve ana dil olarak Rusça kullanan halka bir dil baskısı yapılması halinde tepki oluşacağını dile getirdi. Sokak eylemlerini gerçekleştiren Sağ Sektör, bütün vatandaşların hakkını savunduklarını Rusya yanlılarına karşı olmadıklarını açıklamıştı.

Eski cumhurbaşkanı Yanukoviç'i destekleyen, ülkenin doğu ve güney bölgelerinde Rusça konuşan önemli bir nüfusun olduğu biliniyor.

Öte yandan Ukrayna parlamentosu Rada, Cumhurbaşkanlığı yetkilerini parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov'a devretme kararı aldı. Rada'da yapılan oylamada 339 milletvekilinden 285'i evet yönünde oy kullandı.

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir