Ukrayna Başkonsolosu Polis Şiddetine Kızınca Görevden Alındı

 > -

Ukrayna Başkonsolosu Polis Şiddetine Kızınca Görevden Alındı

Ukrayna Başkonsolosu Polis Şiddetine Kızınca Görevden Alındı

Ukrayna’da polisin, AB yanlısı göstericilere uyguladığı şiddet, İstanbul’daki Başkonsolosu Bogdan Yeremenko’nun da tepkisini çekti. Başkonsolos, Facebook hesabından “Kiev’de meydana gelenler faşistlerin davranışını hatırlatıyor. Atalarımızın şanına gölge düşürdünüz” yazınca görevden alındı.

Ukrayna’da Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını imzalamaması üzerine devlet başkanı Viktor Yanukoviç’in istifasının istendiği gösteriler dinmiyor. Önceki akşam 400 bin kişilik “halk kitlesi”, başkent Kiev meydanlarını doldururken dün ise göstericiler devlet binalarının girişini kapadı. İstanbul Başkonsolosu Bogdan Yeremenko ise polisin özellikle cumartesi günü göstericilere karşı aşırı şiddet kullanmasını sert sözlerle eleştirdi.

Ukrayna’yı rezil ettiniz

Şahsi Facebook hesabındaki mesajında polislere seslenen başkonsolos, “Kiev’de meydana gelenler işgalci bir gücü, faşistlerin davranışını anımsatıyor. Halka karşı şiddet kullanma taktiğini seçerek atalarımızın şan ve şerefine gölge düşürdünüz. Tüm Ukrayna yönetimini cümle aleme rezil ettiniz. Davranışınız sadece komutanlarınızı zor durumda bırakmadı, halkla yönetim arasına büyük bir güvensizlik kazığı çakmış oldu. Ukrayna’nın geleceğiyle oynadınız” dedi, yüzlerce beğeni aldı.

Uğur ERGAN/ANKARA-Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiFacebookİstanbulPolisUkrayna
Görüş Bildir