UIAA'den Via Ferrata Kullanıcılarına Uyarı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

UIAA'den Via Ferrata Kullanıcılarına Uyarı

UIAA'den Via Ferrata Kullanıcılarına Uyarı

UIAA 13 Eylül 2012 Bern, İsviçre'de tüm dünyada Via Ferrata kullananların üretici firmaların web sayfalarını bakarak kullandıkları setlerin emniyetli olup olmadığını kontrol etmelerini istedi.

UIAA 'den Via Ferrata Kullanıcılarına Uyarı

UIAA 13 Eylül 2012 Bern, İsviçre'de tüm dünyada Via Ferrata kullananların üretici firmaların web sayfalarını bakarak kullandıkları setlerin emniyetli olup olmadığını kontrol etmelerini istedi.

Bu uyarının nedeni, 5 Agustos 2012 de Avusturya/Tirol/Walchsee via ferrata kullanan bir tırmanıcının düşerek hayati bir kazaya maruz kalmasıdır.

Kaza sonrası üretici bir soruşturma başlattı ve sebebin; sadece setin kurulumundan değil çok yoğun kullanım ve kullanılan metarialden kaynaklandığı belirlendi.

UIAA Safety Komisyon kararı

6 Eylül 2012 de Bern de toplanan komisyon UIAA güvenlik standartlarına uyumlu olmasına rağmen; kazaya sebep olan via ferrata seti ve kazayı incelemeye aldı.Toplantıya ulusal delegeler, Fransa ve Çek Cumhuriyetindeki UIAA laboratuvar ve 16 üretici firma temsilcisi katıldı.

Toplantı sonucu olarak

· Kullanıcıların özellikle üretici firma web sayfalarına bakarak kullanılan via ferrata nın kullanımının güvenli olup olmadığını araştırmaları,

· Ayrıca Via ferrata güvenlik test standartı (UIAA 128'in) tekrar gözden geçirilmesine karar verildi.Bu standartın en son testi (ıslak test dahil edilerek) 2008 de yapılmıştı.En son gözden geçirmenin amacı standarda ¨yorgunluk¨ testininde ilave edilmesidir.

·

UIAA komisyon toplantısına katılan firmalar: DMM, Edelrid,Petzl,Skylotec,AustriAlpin, Mammut, Salewa, Climbing Technology, Grivel, Beal, Ocun,Lanex, Singing Rock, Camp Cassin and Simond.

Üzücü bir kazaya neden olmamak adına Via Ferrata kullanıcıların DİKKATine sunulur.

Nejat AKINCI

UIAA YC

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AvusturyaFransaİsviçreweb
Görüş Bildir