Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihte 24 Ocak: Uğur Mumcu Evinin Önünde Öldürüldü

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Uğur Mumcu Evinin Önünde Öldürüldü

Uğur Mumcu Evinin Önünde Öldürüldü

Uğur Mumcu Evinin Önünde Öldürüldü (1993)

Cumhuriyet gazetesinin başyazarı Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 günü evinin önünde arabasına konulan bir bomba ile öldürüldü. Bu suikast üzerinde ki sis perdesi aradan geçen yıllara rağmen kaldırılamamıştır.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Gaffar Okkan Suikaste Uğradı (2001)

Diyarbakır İl Emniye Müdürü Gaffar Okkan 24 Ocak 2001 günü akşam saatlerinde Diyarbakır’da Valilik Binası'na doğru giderken, pusuya düşürüldü ve açılan ateş sonucu olay yerinde şehit oldu. Bu olay günümüzde de gizemini korumakta olup herhangi bir kesin bilgiye ulaşılamamıştır.

Osmanlı Ordusu Kahire’ye Girdi (1517)

Memluklular ile yaptığı Ridaniye savaşını kazanan Yavuz Sultan Selim komutasında ki Osmanlı ordusu Memlukluların başkenti Kahire’ye 24 Ocak 1517 tarihinde girdi. Yavuz Sultan Selim Kahire tamamen kontrol altına alındıktan sonra şehre girmiştir.

Şili’de Büyük bir Deprem Oldu (1939)

Şili’nin Chillan bölgesinde 24 Ocak 1939’da çok şiddetli bir deprem (8,3) meydana geldi. Bu depremde çok büyük maddi hasar yanında yaklaşık otuz bin kişinin de ölümüne yol açtı.

Casablanca Konferansı Bitti (1943)

II.Dünya Savaşının devam ettiği sıralarda 14-24 Ocak 1943’te ABD başkanı Roosevelt ve İngiltere Başbakanı Churchill arasında gerçekleşmiştir. Görüşmelere Stalin katılmamıştır. Konferans da araları açık olan iki Fransız general barıştırılmış, SSCB’nin üzerindeki yükün azaltılması için Sicilya çıkartması kararlaştırılmış ayrıca Türkiye’nin de savaşa dahil edilmesi kararları alınmıştır.

Behçet Kemal Çağlar CHP’den Ve Milletvekilliğinden İstifa Etti (1949)

Behçet Kemal Çağlar 24 Ocak 1949’da partisi CHP’den ve milletvekilliğinden istifa etti. İstifa ederken ‘’En iyimseriniz, en taşkın savunucunuz ben, artık inancımı kaybetmiş bulunuyorum’’ diyerek hayal kırıklığını dile getirmiştir.

Başbakan Süleyman Demirel tarafından 1979 yılında Başbakanlık Müsteşarlığı'na getirilen Turgut Özal verilen görev üzerine yeni bir ekonomik istikrar programı hazırladı. Ekonomik anlayışta bazı köklü değişiklikler içeren bu program 24 Ocak 1980'de kamuoyuna açıklandı. Bu yüzden 24 Ocak Kararları olarak adlandırılmıştır.

Gaziantep’te El Kaide’ye Yönelik Operasyon Yapıldı (2008)

Gaziantep’de Emniyet güçleri El Kaide operasyonu kapsamında 18 ayrı adrese 24 Ocak 2008’de operasyon düzenledi. Hücre evlerinden bir tanesinde çıkan çatışmada 2 kişi öldürüldü. Çatışmada 1 polis şehit oldu beş polis ve bir vatandaş yaralandı. Yirmiye yakın kişi gözaltına alındı.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1921. Ankara-Sivas demiryolunun inşasına ilişkin yasa, TBMM’de kabul edildi. Bu hattın inşaatı, 1930 yılında tamamlandı.

1946. BM, Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu’nu kurdu.

1955. Zonguldak’ta, Ereğli Kömür İşletmeleri’ne bağlı Gelik ocağında meydana gelen grizu patlamasında 52 madenci öldü, 19 madenci yaralandı.

1958. Türkiye’de modern cerrahinin kurucusu İstanbul’un eski belediye başkanı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Topuzlu, İstanbul’da 90 yaşında öldü.

1959. İstanbul Küçükyalı’da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

1961. Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel, Adnan Menderes’in idamını istedi.

1963. Çatalca’da kara saplanan trenle ilgili haber yapmak için 23 Ocak’ta gazetelerinden ayrılan Hürriyet gazetesi yazarı Yüksel Kasapbaşı ile foto muhabiri Abidin Behpur ve aracın sürücüsü Yüksel Öztürk’ün donmuş cesetleri, Çatalca yakınlarında bulundu.

1965. İngiliz siyasetçi Winston Churchill öldü.

1993. Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP), adını Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak değiştirdi.

1994. Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT-1, fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düştü.

2006 . Kuveyt Parlamentosu, dokuz gün önce ölen Şeyh Cabir el Ahmed el Sabah'ın yerine geçen Emir Şeyh Saad el Abdullah'ı azletti. Parlamento, oybirliğiyle aldığı karara gerekçe olarak 75 yaşındaki Emir'in sağlık durumunun kötü olmasını gösterdi.

2004 . NASA'nın Opportunity adlı aracı, ikizi Spirit'ten iki hafta sonra Mars yüzeyine indi.

2006 . İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen iki patlamada 8 kişi öldü, 40'tan fazla kişi de yaralandı.

2008 .Gaziantep'te, terör örgütü El-Kaide'ye yönelik eş zamanlı on sekiz ayrı operasyonda bir polis şehit oldu, yedi polis ile bir vatandaş yaralandı. Operasyonda, dört kişi ölü ele geçirildi, on dokuz kişi gözaltına alındı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiDepremDiyarbakırİngiltereİranİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiPolisSSCBŞehitSüleyman DemirelTerörTurgut ÖzalTürkiye Büyük Millet Meclisidepremolay
Görüş Bildir