Ucuz Marketler Havlu Attı, ‘İçki’ Süpermarkete Kaldı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ucuz Marketler Havlu Attı, ‘İçki’ Süpermarkete Kaldı

Ucuz Marketler Havlu Attı, ‘İçki’ Süpermarkete Kaldı

DiaSA’da 1 Nisan sonrası alkollü içki ve Ülker’e rakip ürünlerin tedariği yapılmazken, yeni alım sonrası içki satışı ‘süpermarketlere’ kalacak

Ülker markasıyla bilinen Yıldız Holding’in, ‘Şok’ sonrası Sabancı Holding, İspanyol Dia ortaklığının elinde bulunan DiaSA’yı 320 milyon TL’ye satın alması pazardaki rekabette dengeleri bir anda değiştirirken, piyasada ilginç bir değişime daha yol açmış oluyor. Yeni alım sonrası yakında ucuz market liginde içki satışı yapılan nokta kalmamış olacak.

2011 yılında Şok alımı sonrası bu marketlerde içki satışına son veren Ülker grubunun yeni alım sonrası bu kez DiaSA’da benzer stratejiyi izleyeceği belirtiliyor.

Hatta Sabancı grubuna yakın kaynaklar, satış üzerinde anlaşılması sonrası teknik detay sürecinde, yani 1 Nisan 2013 tarihinden bu yana DiaSA’ya alkollü içki ürünlerinin tedariğinin durdurulduğunu ifade ediyor.

Bu durum Migros, Carrefour, Metro, MacroCenter mağazaları gibi büyük metrekareli süpermarket zincirleri dışında market raflarında içki satılmayacağı anlamına geliyor.

Büyükler de listede

Hatırlatalım Migros ve Carrefour da mevcut sahipleri tarafından satış listesine konulan markalar. Yeni alımlar sonrası pazarda dengelerin iyiden iyiye değişebileceği, alkollü içki satışındaki oyunun da bu anlamda farklı bir noktaya taşınabileceği ifade ediliyor.

Öte yandan piyasa kaynakları 1 Nisan’dan sonraki mal teslimlerinde Ülker’e rakip markalı ürünlerin alımının da DiaSA tarafından durdurulduğunun bilgisini veriyor.

Marka ne olaca k?

DiaSA’nın satışının ardından zincirin adının değişip değişmeyeceği konusu da gündeme geldi. Bazı kaynaklar Ülker’in yıl sonuna kadar Dia adıyla devam edeceğini söylüyor. Yine konuşulanlara göre yıl sonunda zincirin yeni adı “Şok” olacak.

Ucuz market savaşı

Türkiye’de 2000’li yıllarla birlikte bakkalların hızlı bir şekilde sayısının azalmasıyla bir anda büyük patlama yaşanan ucuz market liginde 5 ana oyuncu faaliyet gösteriyor. BİM, Şok, DiaSA, A101, UCZ...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir