Toyota 2013’te Üretimde Vites Yükseltecek

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Toyota 2013’te Üretimde Vites Yükseltecek

Toyota 2013’te Üretimde Vites Yükseltecek

Toyota CEO’su Orhan Özer, Verso ve 150 milyon Euro’luk yatırımla gelecek yıl bantlardan inecek olan Corolla’nın yanı sıra üçüncü modelin üretimi için en büyük adayın Adapazarı fabrikası olduğunu söyledi.

KÜRESEL krizin ardından Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felaketi sonrasında oluşan tedarik sorunları nedeniyle yavaşlayan Toyota Adapazarı fabrikası yeniden gaza basıyor. Yıllık 170 bin adet üretim kapasitesi bulunan fabrika bu yılı yaklaşık 70 bin adetlik üretimle kapatacak. Ancak yeni Corolla’nın yatırım çalışmalarını sürdüren fabrika 2013 yılından itibaren yeni Corolla ile üretim adedini yükseltecek. Auris’in üretimini yıl sonundan itibaren sonlardıracak olan fabrikada Corolla ve Verso’nun yanı sıra üçüncü bir modelin üretimi için de proje çalışmaları yapılıyor. Üçüncü modelin de gelmesi fabrikanın kapasitesinin 300 binlere çıkmasını sağlayacak.

Yeni projelerle ilgili bilgi veren Toyota Türkiye CEO’su Orhan Özer “Seda-nın dışında daha farklı modellerin üretiminden de sorumlu olmak için çabamız var. Farklı projeler için de biz aday ülkeler arasında listenin ilk sıralarındayız. Gelişmelerin olumlu olduğunu ve yıl sonuna kadar iyi haberlere ulaşacağımıza inancımı paylaşabilirim. Eğer böyle bir proje gerçekleşirse fabrikamız önümüzdeki 4 yılda bugünkü kapasitenin çok üzerine çıkabilir” dedi.

Yeni Corolla’yı ilk biz üreteceğiz

“2012 yılı düşük üretim yaptığımız son yıl olacak” diyen Özer “Temellerimizi güçlendirme dediğimiz çalışmalarımıza ağırlık verecegiz. 2013’ten itibaren yeni modelle üretimimiz yükselmeye başlayacak. Kapasite kullanımımız artacak. İleriki yıllarda da tam kapasitenin de üzerine çıkıp maksimum üretimimizi zorlayacağız. 2013 sonrasında, daha fazla model üretebilen, üretimini arttırmış, daha geniş pazarlara ihracat yapabilen bir şirket olacağız. Mev-cutta 30’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirirken, yeni modelle birlikte 50’ye yakın noktaya ihracat yapıyor olacağız” diye konuştu. Yeni Corolla ile ilgili çalışmaların Japonya’da devam ettiğini kaydeden Özer, şunları söyledi: “Bu model için planlanan yatırımın büyük bir kısmı bu yıl, kalan daha az bir miktar ise 2013 yılında tamamlanacak. Önümüzdeki yıl ortalarında üretmeye başlayacağımız yeni model için toplam 150 milyon Euro’luk bir model yatırımı planladık. Yatırımın yüzde 80’i bu yıl içinde olur. Yıl sonundan itibaren 700-800 kişi işe alacağız. Üretim başlangıcı olarak belirlediğimiz zamanda yani 2013 yılı ortasında da yeni modelimiz üretim hatlarımızdan çıkmış olacak. Dünyada farklı Toyota fabrikalarında üretimine başlanacak bu yeni sedan modeli, global olarak ilk önce fabrikamızda üretilmeye başlanacak. Bir anlamda diğer ülkelerdeki fabrikalara da öncülük yapacağız. Sedan üretiminin başlamasından itibaren tam kapasiteye yakın noktalara ulaşmayı bekliyoruz.”

Hibrid model üretebiliriz

HİBRİD teknolojisinde Toyota’nın dünyada öncü bir marka olduğuna işaret eden Özer “Toyota bu teknolojiyi, giderek daha fazla modeline uyguluyor. Dola-yısıyla elektrikli değil ama hibrid bir model de bize gelebilir. Üretebilmek adı-na bizi zorlayan, kısıtlayan bir durum olmaz. Bize verilen projeyi en iyi şekilde hayata geçiririz” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEOJaponyaTsunamideprem
Görüş Bildir