3. Köprü İçin Ağaç Kıyımı Başladı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

3'üncü köprüye ilk kepçe vuruldu

3'üncü köprüye ilk kepçe vuruldu

İstanbul Boğazı'nda Garipçe-Poyrazköy arasına inşa edilecek olan 3'üncü köprünün zemin etüt sondaj çalışmalarına katılacak iş makineleri sahaya indi.

İstanbul Boğazı'nda Garipçe-Poyrazköy arasına inşa edilecek olan 3'üncü köprünün zemin etüt sondaj çalışmalarına katılacak iş makineleri sahaya indi İstanbul Boğazı'na yapılacak olan 3'üncü köprünün yapımı için sona yaklaşılıyor. Garipçe-Poyrazköy hattında inşa edilecek olan köprünün zemin etüt sondaj çalışmaları başladı. İstanbul trafiğine çözüm olması beklenen köprü için Boğaz'ın her iki yakasında iş makineleri yoğun bir mesaiyle çalışıyor. Mimarlar Odası ve bazı sivil toplum örgütleri ile çevrecilerin itirazlarına karşı İstanbul Boğazı'nda Sarıyer Garipçe-Beykoz Poyrazköy hattında yapılacak köprünün sondaj çalışmalarına başlandı. Boğaz'ın her iki yakasında dozerler ve iş makineleriyle bir yandan köprü ayaklarının oturtulacağı noktalarda yollar açılıyor, bir yandan da sondaj çalışmaları yapılıyor. Avrupa Yakası'nda 24, Anadolu Yakası'nda 24 olmak üzere toplam 48 ayrı noktada yapılacak sondaj çalışmalarında, yer altından numuneler alınarak zemin hakkında veriler elde ediliyor. 50 gün içinde bitirilmesi planlanan sondaj çalışmalarında alınan numuneler özel sandıklara konularak İstanbul Teknik Üniversitesi'ne gönderilecek. Burada bilim adamları yapacakları testlerin ardından köprü ayaklarının ve istinat duvarlarının hangi noktalara konulabileceği yönünde rapor hazırlanacak.

Haberin Tamamı İçin:

3. Köprü İçin Ağaç Kıyımı Başladı

3. Köprü İçin Ağaç Kıyımı Başladı

İstanbul Boğazı'na 3. köprü için çalışmalar başladı. Sondaj hazırlıkları sürerken köprü karşıtları ağaç kıyımı nedeniyle tedirgin.

İstanbul’da Poyrazköy ile Garipçe arasına yapılacak 3. köprünün ilk sondajı başladı. Köprü için Anadolu ve Avrupa yakasında toplam 48 ayrı sondaj yapılarak örnekler alınacak. Bir yandan sondaj çalışması yapılırken bir yandan da çam ağaçları kesilerek yeni yollar açılıyor.

3. köprünün ihale sürecinin tamamlanmasının ardından ilk inşaat çalışmaları yaklaşık 2 hafta önce Poyrazköy’de başladı. Köprüyle ilgili zemin araştırmalarının yapılabilmesi için sondaj vurulması gerekiyordu. Poyrazköy’de orman yolu da kullanılarak köprünün yapılacağı yere önce yol genişletme ve yeni yol açma çalışmaları yapıldı. Orman Bölge Müdürlüğü’nden yetkililer kesilecek ağaçları damgaladı.

1 Eylül’de ağaçların kesilip yolların tamamlanmasının ardından sondaj aleti Poyrazköy’de çalışmalara başladı.

Sondaj alanındaki şantiye sorumlusu Jeoloji Mühendisi Süleyman Parlak, köprü başlangıcının yapılacağı yerden yaklaşık 50 metre derinlikten örnek aldıklarını anlattı. Anadolu Yakası’nda 24, Avrupa Yakası’nda da 24 olmak üzere toplam 48 ayrı noktadan örnek alınacağını belirten Parlak, çalışmaların 2 ay süreceğini belirtti.

‘1.5 MİLYON AĞAÇ GİDECEK’

Yeşiller Partisi’ne sızdırılan bir belgeye göre 3. köprü ve bağlantı yollarının tamamı için 2.3 milyon ağaç kesilmesi öngörülüyordu. Yeşiller Parti üyesi Serkan Köybaşı, Göktürk’teki bir bağlantı yolu için 800 bin ağaç kesildiğini ve 1.5 milyon daha ağacın kesileceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilimİstanbulİstanbul Boğazı
Görüş Bildir