Görüş Bildir

Uçakta Demirtaş'a Tepkinin Ses Kaydı Ortaya Çıktı

Anasayfa > Gündem

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır-Ankara uçağında bir yolcu ile tartışmasını, olaya tanıklık eden AKP Diyarbakır Milletvekili Mehmet Hamzaoğulları anlatmış ve olay medyada geniş yer bulmuştu.

AKP'li vekil, bir yolcunun Demirtaş'a , '1 Kasım'da sokağa insanları tekrar dökmeye çalışıyorsunuz. Bu ölümler yeterli değil mi ? Yetmedi mi? İnsanları öldürerek ne ele geçirmek istiyorsunuz' diye tepki gösterdiğini, Demirtaş'ın ise 'Terbiyesizlik yapma' diye karşılık verdiğini söylemişti. Olayın medyaya düşmesinden bir süre sonra da ikili arasındaki tartışmanın ses kaydı ortaya çıktı.

Ancak başta ses kaydı olmak üzere, olay sonrası ortaya çıkan bilgiler, kuşkuların artmasına neden oldu.

OLAY ÖNCEDEN Mİ PLANLANDI?

Diyarbakır Haber Ajansı, Demirtaş'la tartışan Abdulvahap Kaplan isimli kişinin izini sürdü. Ajansın haberine göre Kaplan, Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Hüdapar'ın kanalı olan Reber TV'de Umut Kapısı programının yapımcısıydı.

Habere göre ayrıca Hüdapar'ın içinde bulunan ve ismini vermeyen bir yetkilinin, Demirtaş'a yönelik organizasyonun tüm detaylarını kendilerine anlattığını belirtti.

Buna göre Demirtaş'ı iki kişilik bir ekip sürekli izledi. Bu ekibin verdiği bilgiye göre de Abdulvahap Kaplan ile bir arkadaşı için, Selahattin Demirtaş'ın bineceği uçakta bilen alındı.

Kaplan eylemi gerçekleştirirken yanındaki kişi de olayı ulusal medyaya yaymak için görüntüledi.

Daha sonra bu görüntüler doğrudan Hüdapar'a maledilmemesi için önce AKP'ye yakın medyaya servis edildi. Ardından da haber Hüdapar'a yakınlığıyla bilinen Doğruhaber, ilkhaberajansı, Çağrı Radyo ve Rehber TV'de sürekli işlenmeye başlandı.

Olayın kahramanı olan Abdulvahap Kaplan, ilk olarak hükümete yakınlığıyla bilinen İhlas Haber Ajansı'na konuşmuştu. Yine olay anına ait ses kaydı da aynı ajans tarafından servis edilmişti.

TROLLERDEN DESTEK

Olayın medyaya servis edilmesinden bir süre sonra Twitter'da #AbdulVahapKaplanaHelalOlsun' hastagı ile Abdulvahap Kaplan'a destek kampanyası başlatıldı. Kampanyayı yürütenlerin büyük çoğunluğunun AKP'li troll hesaplar ve Hüda Par sempatizanları olması dikkat çekti.

OĞLU DA YARALANDI

Abdulvahap Kaplan'ın oğlu da 6-7 Ekim Kobani protestoları sırasında yaralananlardan biriydi. Kaplan, Twitter hesabından olaylar sırasında yaşananları anlatmış ve Hüda Par'ı koruyacaklarını belirtmişti. Kaplan Hibullah'a olan hayranlığını da gizlemiyordu.

AKP'Lİ VEKİL OLAYI SÖYLE ANLATMIŞTI

Aynı uçakla Ankara'ya geldiğin belirten AKP'li vekil, Selahattin Demirtaş ile bir yolcu arasında uçakta başlayan ve körük ile apronda devam eden tartışmayı şöyle anlattı. '30 Ekim akşamı 21.20 Diyarbakır-Ankara uçağı ile buraya hareket etmiştik. Uçak aprona indikten sonra yaklaşırken körüklere doğru 3'ncü sırada oturan bir yolcu Selahattin Demirtaş'a 'Selahattin Demirtaş, 1 Kasım'da sokağa insanları tekrar dökmeye çalışıyorsunuz. Bu ölümler yeterli değil mi ? Yetmedi mi? İnsanları öldürerek ne ele geçirmek istiyorsunuz' diye tepkisi oldu. Selahattin Demirtaş ise dönerek 'Terbiyesizlik yapma' dedi. Kendisi de 'Ben terbiyesizlik yapmıyorum, yüreğim yanıyor. Benim çocuğum Kobani olaylarında yaralandı. Yaralı bir evladın babasıyım. Tepkimi anlaman lazım' dedi. Selahattin Bey bu tepki üzerine 'Çıkışta erkeksen bu ifadeleri yüzüme de söyle' dedi. Beyefendi de 'Ben Allahtan başka kimseden korkmuyorum' dedi. Hatta oturduğu yeri de tarif etti. Selahattin bey o dönemde korumasına susturmasını söyledi. Korumasının bir fiziki teması olmadı beyefendi ile koruması susturmaya çalıştı ama babanın tepkisi sürdü. Tepki üzerine uçakta olan yolcularda da karşılıklı tepkiler başladı. Uçak indikten sonra Selahattin bey güvenlik çağırılmasını istedi. Uçağın kapısı açıldıktan sonra da Selahattin bey ben bu yolcuyu almadan gitmeyeceğini söyledi. Bende kendisine, bu yapılanan doğru olmadığını, oturduğu yerin belli olduğunu ve şikayeti olacaksa emniyetin gerekeni yapacağını söyledim. Kendisi ısrarcı oldu. Bende kendisine Diyarbakır'a faydasının olmayacağını söyledim. Sonra körükte biraz daha ilerledik. Arkadan gelen yolcularla da arasında bağrışmalar vardı.'

Hamzaoğulları sözlerini şöyle sürdürdü: 'Olay istenmeyen bir olaydı. Ama herkesin demokratik hak ve özgürlüğünü korumamız gereken dönemdeyiz. İnsanların canlı canlı 3'ncü kattan atıldığı bir Diyarbakır'dan bahsediyoruz. 40'tan fazla canımızı kaybettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Herkesin sağduyuya ihtiyacı var. Birlik beraberliğe ihtiyacımız olan bir dönem. Bu dönemde de herkesin tansiyonu düşürecek açıklamalar yapması lazım. Babanın tepkisi beklide bir Kürt vatandaşın HDP Genel Başkanına tepkisinin neden bu kadar anlamlı olduğunu ilk defa gözler önüne seriyor. Artık Kürtlerde çok rahat sesini çıkarabilir iyor ve tepkisini ortaya koyuyor ve hiç kimseden çekinmediklerini gösterdiler.'

Odatv.com

Kaynak: http://www.odatv.com/n.php?n=demirtas...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
79
24
11
7
7
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
1Sosyolog

Elleriniz kan kokuyor kan. Allah'ın zulmü hdp ve destekçilerinin üzerinde olsun.

acı gercekler

millete kendini sempatik parlak oğlan olarak gösteriyor ama seçimlerden sonra ülkeyi karıştırmalar kürt arkadaşlar sokağa çıkın savaşın çağrısı yapmalar genc... Devamını Gör

Ümit Özsönmez

orospu çocuğusun diyemiycem selo çünkü orrrrro orrro orrrospu çocuğusun.