Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Twitter Yeniden Erişime Açıldı

Anasayfa > Gündem

Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliği, sosyal paylaşım sitesi Twitter'a konulan erişim engelini kaldırdı.

Twitter'a erişim, Suruç'taki saldırıya yönelik içerikler ve 'yasa dışı kitlesel eylem çağrılarına ilişkin paylaşımlar' nedeniyle engellenmişti. Bu karar, Suruç 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldı.

Ne oldu?

Saat 11.00'den itibaren Twitter'a girmeye çalışan bazı kullanıcılar şu mesajlar karşılaştı: 

'Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi aşağıda sayılan mahkeme kararları ile erişime engellenmiştir.

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nın 03.04.2015 tarihli 2015/1644 D.İş ve / sayılı karar

Şanlıurfa Suruç . Sulh Ceza Mahkemesi'nın 21.07.2015 tarihli 2015/335 D. İş ve / sayılı karar'

Bazı kullanıcıların ise halen sosyal ağa ulaşabildiği yönünde bilgiler vardı. Bu da engelleme kararının tüm İnternet Servis Sağlayıcılar’a ulaşmadığı ya da ulaşsa da henüz işleme alınmadığı anlamına geliyordu

 Ancak GSM operatörleri üzerinden Twiter'a erişmek mümkün olmadı.

Neden?

Neden?

Edinilen bilgiye göre dün Suruç’taki patlama anı görüntülerine ilişkin olarak mahkeme hem görsel basın hem de sosyal medyaya yayın yasağı getirdi. Karar dün itibariyle taraflara iletildi.

Twitter’da bu kapsama giren 107 URL uzantısı olduğu belirlendi. İnceleme devam ederken yasa gereği 4 saatlik süre dolduğu için erişim yasağı da uygulanmaya başlandı. 

14:20 itibariyle Twitter uzantıların tümünü kaldırdı ve erişime açıldı.

Facebook ve YouTube, söz konusu içerikleri çıkarmış

Facebook ve YouTube, söz konusu içerikleri çıkarmış

Erişim Sağlayıcıları Birliği, mahkeme kararını, sosyal paylaşım siteleri  Twitter ve Facebook ile video paylaşım sitesi YouTube'a iletti. 

AA'da yer alan bilgiye göre, Facebook ve YouTube, söz konusu içerikleri çıkardı. 'Suruç Katliamı ve halkı sokağa çıkmaya yönelik yasa dışı kitlesel eylem çağrılarına ilişkin paylaşımları çıkarmayan' Twitter'a ise erişim bir kaç saatliğine engellendi ve paylaşımların silinmesinden sonra erişime tekrar açıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Bu sitedeki içerik paylaşımlarına vs bakınca "oh be sonunda kafa dengi bir site bulduk.En azından belirli bir entellektüel birikim gerektiren paylaşımlar faş... Devamını Gör

uzundonlu_kisot

aç kapa - kapa aç yalama oldu twitter amk !

feyk

en ufak nedenden sosyal aglari kapatiyorlar ki, amac insanlari yasaklara alistirmak, gercekden ihtiyac duyduklarinda bu yasaklarin asiri tepki olusturmamasi.... Devamını Gör