Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Twitter Yeniden Erişime Açıldı

Anasayfa > Gündem

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesiyle ilgili içerikler sebebiyle, sosyal ağlar Twitter ve YouTube'un da bulunduğu internet sitelerine erişim engellendi. Önce Facebook, ardından da Twitter yasaklı içeriklerin kaldırılmasıyla yaklaşık 8 saat sonra yeniden erişime açıldı.

Twitter'dan yapılan ilk açıklamada 'Hizmetimizin Türkiye’de kesintiye uğradığı bilgilerini aldık. Kullanıcılarımıza en kısa sürede erişimi tekrar sağlamak için çalışıyoruz' denilmişti.

Sosyal ağlara erişim engeli...

Dünyada ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılan Twitter ve YouTube sitelerine neredeyse tüm gün erişilemedi. Yasağın gerekçesi, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın iki DHKP-C üyesi tarafından rehin alınıp öldürülmesiyle ilgili. 1. Sulh Ceza hakimliği, internette, Facebook, Twitter ve Youtube’un da aralarında bulunduğu internet siteleri ve sosyal ağlarda yer alan 166 uzantının kaldırılmasına karar verdi. 

Kararda bu içeriklerin kaldırılmaması halinde sitelerin erişiminin tümden engellenmesi kararlaştırıldı. 3 Nisan tarihli bu kararı uygulamayan sitelere erişim bugün engellendi.

Erişim Sağlayıcıları Birliği de, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerinin yayınlandığı sosyal paylaşım sitesi Twitter ile video paylaşım sitesi YouTube'a erişimin, mahkeme kararı doğrultusunda engellendiğini açıkladı.

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesiyle ilgili bazı içerikler sebebiyle, Twitter'ın aralarında olduğu bazı sosyal ağlara erişim Pazartesi saat 12.30 sıralarında engellenmişti.

Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent saat 18.30'da Twitter'ın kısa sürede erişime açılacağını açıklamıştı. Bunun ardından Twitter'a saat 20.30 sıralarında yeniden erişim sağlanmaya başlandı.

FACEBOOK'A YASAK KALKTI

BTK Başkanı Tayfun Acarer ise Hürriyet Dünyası'na konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook'un ilgili içerikleri kaldırması dolayısıyla Facebook'a olan yasağın kalktığını kaydetti.

GOOGLE'DAN YOUTUBE AÇIKLAMASI: ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Twitter'dan sonra Google da Türkiye'deki bazı sosyal paylaşım sitelerine erişimin engellenmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Reuters'ın verdiği bilgiye göre, Google sözcüsü, YouTube'a erişimin Türkiye'de engellendiğine ilişkin haberleri gördüğünü, video paylaşım hizmetlerinin yeniden başlayabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Hürriyet'in paylaştığı mahkeme kararı:

Hürriyet'in paylaştığı mahkeme kararı:

Kalın: 'Henüz bir erişim engellemesi söz konusu değil'

Kalın: 'Henüz bir erişim engellemesi söz konusu değil'

Gelişme, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'da da soruldu. Basının sorumlu davranması halinde bunların tartışılmayacağını belirten Kalın, şunları söyledi:

'Savcılıktan gelen talepten yeni haberim oldu, henüz bir erişim engellemesi söz konusu değil. Şehit edilen savcının görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasıyla ilgili bir konudur. Birtakım medya gruplarının bu fotoğrafları adeta terör örgütünün propagandasını yapar gibi yayımlamış olması, itiraza rağmen devam etmesi kabul edilebilir değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir özgürlük yok. Ortada bir defa adli, ikincisi insani bir durum var. O fotoğrafı paylaşınca elinize ne geçecekti? Cumhurbaşkanımız, başbakanımız gerekli uyarıları yapmıştır. Bunun takibi de yapılacaktır. Anladığım kadar, savcılıktan gelen talep, bu görüntünün hiçbir mecrada ana akım veya sosyal medyada kullanılmamasıyla ilgili bir taleptir. Bu bir ihtiyacın doğurduğu bir zarurettir. Basın kuruluşları üzerine düşen sorumluluğu yerine getirse, o fotoğraf karesi defalarca paylaşmasaydı bu konuyu şu anda bizim gündemimizde olmayacaktı. Bunlar hiç yaşanmamış gibi bu tür talepleri özgürlükler mi kısıtlanıyor vs bağlamında ele alma gayreti görülüyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil.'

Yasa ne diyor?

Yeni internet düzenlemesinde hâkim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Başbakanlık veya bakanlıkların talebi üzerine içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı verilebiliyor. İçeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunuluyor. Yeni yasayla 'Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi' gerekçeleriyle TİB de internette sakıncalı içeriğin çıkarılması veya içeriğe erişimin engellenmesi kararı verebiliyor. Başbakanlık veya ilgili bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından içeriğin kaldırılması kararı internet sağlayıcılara bildirildiği andan itibaren 4 saat içinde içerik kaldırılacak. Bu işlem yerine getirilene kadar da içeriğe erişim engellenecek.

Türkiye'de Twitter ve Youtube, geçen yıl mart ayında erişim engeline takıldı. Ancak Anayasa Mahkemesi bireysel başvurular üzerine Twitter yasağıyla hak ihlali yapıldığı ifade özgürlüğünün kısıtlandığı yönünde karar almıştı.

'Anayasa Mahkemesi Kararı Hiçe Sayıldı'

'Anayasa Mahkemesi Kararı Hiçe Sayıldı'

bianet’e konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ifade özgürlüğünin hiçe sayıldığını söylüyor.

“İfade özgürlüğünün hiçe sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Anayasa Mahkemesi Twitter ve YouTube ile ilgili kararı olmasına rağmen böyle bir olay oluyor. Yüksek Mahkeme’nin kararlarına rağmen ölçüsüz, orantısız yaklaşımlara devam ediliyor.

“Tek bir hakimin kararıyla koca sitelere, platformlara erişim engellenebiliyor. Hafife alınacak kararlar değil bunlar. Bu kararlarla Facebok, Twitter ve YouTube’a ‘Türkiye’nin taleplerini yerine getirin’ mesajı gönderiliyor.”

Linkleri Yasaklayan Hâkim Tanıdık Çıktı

Linkleri Yasaklayan Hâkim Tanıdık Çıktı

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın teröristlerce rehin alınmasına ilişkin görüntüler nedeniyle alınan erişim yasağı kararının altında imzası bulunan Hakim Altun, sosyal medya yasakları konusunda tanıdık çıktı.

Altun, daha önce de Twitter'da, kendisyle ilgili bir haberin paylaşılmasına karşı hareket geçmiş, haberin linkini paylaşan tüm twitleri sildirmişti.

Ocak ayında alınan 'Twit sildirme' kararı, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Bekir Altun'un, 'kişilik haklarına saldırı' olduğu gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine alınmıştı.

Hakim Altun'un yaptığı başvuru üzerine davaya bakan İstanbul İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi, 'davacı' olan Bekir Altun'un başvurusu haklı görmuştü.

Sonuçta, aralarında Nazlı Ilıcak, Arzu Yıldız, Hanım Büşra Erdal ve Barış Yarkadaş gibi gazetecilerin de bulunduğu kişilerin, bu konuda attığı tweet ve paylaştıkları linklerin 'silinmesine' hükmedilmişti.

Kaynak: Al Jazeera, Hürriyet BBC Türkçe ve Bianet

Erişim yasağı getirilen linklerin tam listesi açıklandı

Erişim yasağı getirilen linklerin tam listesi açıklandı

Yorumlar...

Yorumlar...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

gerçekten bu kadar kapsamlı bir olaya giriyorlarsa, saklayacakları büyük şeyler var demek ki. çıkar kokusu..son 1 haftadır ülkede olan olaylara bakmak yeterl... Devamını Gör

Buket

İnadınıza kullanacağım, inadınıza yasaklarınızı çiğneyeceğim, inadınıza sizin köleniz olmayacağım!

Pasif Kullanıcı

Ne yaparsanız yapın İnsanların düşünce özgürlüğüne sansür koyamazsınız!