Twitter Virüslerinden Korunma ve Arınma Yolları

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Twitter Virüslerinden Korunma ve Arınma Yolları

Twitter Virüslerinden Korunma ve Arınma Yolları

Twitter kimileri için kolay para kazanma yoluna dönüştü. Bunun parçası (kurbanı) olmamak elimizde.

Virüs diye geçiştirsek de elektronik zararlıların truva atı, solucan gibi farklı türevleri var. Ben kafa karıştırmadan (gazeteci refleksi) hepsini virüs diye adlandırıp konuya gireceğim.

Twitter’ın yükselişi, popülerliği malum. Birçok kişi sürekli lafını duyduğu bu ortama girip bakınıyor. İlk girenin kafasındaki en büyük karışıklık kimi takip edeceği, ne yapacağı, ne yazacağı. Ardından uygulamalar dünyası geliyor.

Şu an 10 bine yakın uygulama Twitter hesaplarınız üstünden bir şeyler yapmaya, yaptırmaya çalışıyor. Yakın bir geçmişe kadar Twitter’ın kendi uygulamasıyla fotoğraf ve video paylaşımı bile yapılamıyordu. Dolayısıyla fotoğraf yükleme, kaç mesaj attığını sayma, en iyi dostunu bulma gibi akla hayale gelmedik pek çok konuda binlerce uygulama size bir şeyler sunuyor.

İşin güzel tarafı bu uygulamaların hepsi sizden izin almak zorunda. 2010 yılına kadar uygulamalar çalışabilmek için sizin kullanıcı adı ve şifrenizi alabiliyordu. Twitter yönetimi sonradan aldığı bir kararla şifre paylaşımı yerine sizin izin vererek uygulamaları kullanabildiğiniz bir mekanizma geliştirdi. Fakat bu da uç veren dertlerin çözümü olmadı.

Şimdi çok özet bir şekilde kullanmak istediğiniz bir uygulamanın ne yetkiler alabileceğini anlatacağım (teknik detay sitede var zaten). Örneğin Twitter’da mesaj okuma ve yazma için kullandığınız bir uygulama genellikle şu yetkileri sizden isteyecektir.

  • Takip ettiğiniz kişilerin yazdığı mesajları okuma.
  • Kimi takip ettiğinizi görme ve yeni kişileri takip etme.
  • Profilinizi güncelleme.
  • Sizin adınıza mesaj yollama.
  • Özel mesajlarınıza (DM) erişme.

Bu da uygulamayı kurarken (yetki verirken) size bir özet ekranla gösterilecektir.

Virüslere gelelim

Milyonlarca kişinin var olduğu bir ağın kötü niyetli kişilerin ağzını sulandırmaması düşünülemezdi. Twitter’da şu ana kadar (çoğu uygulamaları kullanan) birçok sahtekarlık yapıldı. Hatta bunun için özel siteler bile açıldı.

Aşağıdakilerden biri oluyorsa siz de kurbanlardan birisiniz:

  • Normalde takip etmediğiniz birini takip etmeye başladınız.
  • Takip ettiğiniz biri / birileri artık listenizde yok.
  • Arkadaşlarınıza sizden sizin yollamadığınız mention ya da özel mesajlar gidiyor.
  • Twitter hesabınıza erişemiyorsunuz.

Şimdi bunların nasıl olduğuna bakalım. Eski yöntem şöyle işliyordu:

Sizi kendi (kötü diyelim) amacına yönelik kullanmak isteyen uygulama geliştiriciler ‘Twitter puanını öğren’ ve benzeri kulağa cazip gelen tekliflerle bir uygulama yükleterek basit bir hizmet sunuyor (bunun türlü çeşidini Facebook’ta ‘profiline kim bakmış gör’ ve benzeri şemalarla görmüştük).

Uygulama sizden aldığı ‘takip ettiklerinizi görme ve sizin adınıza mesaj atma’ yetkileri sayesinde bunu da sizin hesabınızdan duyuruyor (mesela ‘ben puanımı öğrendim, tıkla sen de öğren’). Böylece size güvenen arkadaşlarınız da matah bir şeymiş gibi uygulamayı yüklüyor. Böylece kısa sürede on binlerce hatta belki yüz binlerce kişiye ulaşılıyor.

Ardından bu uygulamanın sahibi esas amacını sahneliyor. Yine sizin onayınızla sahip olduğu ‘sizin adınıza takip etme’ yetkisi sayesinde (ki bu özünde zararlı bir yetki değil) sizi başkalarına ‘pazarlıyor‘.

M. Serdar Kuzuloğlu

Haberin Tamamı İçin:

Örneğin: yandaki Twtpoll adlı uygulama kullanabilmemiz için bizim tweet akışımızı okuma, takip listemizi görme, yeni kişileri takip edebilme, profilimizi güncelleme ve bizim adımıza tweet gönderme yetkileri istiyor. Yapamayacağı şey ise Twitter şifremizi görmek ve özel mesajlarımızı okumak.

Kafanıza yatmayan bir şey varsa ‘Hayır, teşekkürler’ düğmesine tıklamanız yeterli.

Siz de şu ana kadar onay verdiğiniz mevcut uygulamaların listesini ve neye eriştiğini Uygulamalar sayfasında görebilirsiniz (bunu mutlaka yapın). Ve kişisel bir tavsiye: bir uygulamayı artık kullanmıyorsanız / kullanmayacaksanız aynı sayfadan kaldırın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookTwitter
Görüş Bildir