Twitter Halka Arz İçin İlk Adımını Attı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Twitter'dan Halka Arz Başvurusu

Twitter'dan Halka Arz Başvurusu

Popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter halka arz için başvurdu.

Dünyanın en popüler mikroblog sitesi Twitter, uzun zamandır kendisinden beklenen adımı attı ve halka arz için başvurdu.

Başvurunun detayları gizli tutuldu.

CNBC'nin Mad Money programına konuk olan Buzzfeed sitesi Başkanı Jon Steinberg, Twitter'ın ilk halka arzının 10-20 milyar dolar değerinde olacağını tahmin ettiğini söyledi.

CNBC-e

Haberin Tamamı İçin:

Twitter Halka Arz İçin İlk Adımını Attı

Küresel çapta 200 milyon üyesi bulunan mikrobloglama sitesi Twitter Inc. halka açılmak için başvuruda bulunarak, Facebook Inc.'ten bu yana en çok tahmin edilen adımını attı.

Konuya dair bilgisi olan kaynaklar, ilk halka arzın garantörlüğünü Goldman Sachs Group Inc.'in üstleneceğini söyledi. Halka arz başvurusunda bulunduğunu dün 140 karakter ile tweet olarak duyuran Twitter, piyasaya açılışının ne zaman tamamlanacağına ve nasıl yükselmeyi planladığına dair bir şey söylemedi.

San Francisco'lu şirket Facebook'tan bu yana en büyük internet halka arzı olsa da, Twitter hâlâ daha dünyanın en büyük sosyal ağ hizmetinin çok ufak bir parçası büyüklüğünde. Yatırımcılarından GSV Capital Corp., Twitter'ın değerinin geçtiğimiz ay itibariyle 10.5 milyar dolar olduğunu tahmin etti. Bu rakam Mayıs'taki tahminlerin yüzde 5 üzerinde olacak. Facebook ise 109 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

Bessemer Venture Partners'ın ortaklarından Byron Deeter, Twitter'ın ilk halka arzının, sektörün bir süredir beklediği bir şey olduğunu söyledi.

bloomberght

Haberin Tamamı İçin:

Twitter Halka Arz Başvurusunu Yaptı! İşte Detaylar…

Uzun zamandır beklenen oldu ve Twitter sonunda halka arz için başvurusunu gerçekleştirdi. Twitter’ın kendi sosyal ağı üzerindeki resmi hesabından da duyurulan başvurunun toplam değeri hakkında şu an için net bir bilgi yok. Fakat şirketin son yatırımında 10 milyar dolar üzerinden değerlenmiş olması, halka arz tutarının da 10 milyar doların üzerinde olacağını gösteriyor.

Duyurudan sadece bir gün önce Mark Zuckerberg’in Twitter’ın halka arz konusunda çekingen olmamasını tavsiye etmiş olması ise ilginç bir tesadüf oldu. Facebook ve Twitter’ın halka arzları ile ilgili olarak dikkat çeken diğer bir benzerlik ise aynı Facebook’ta olduğu gibi Twitter’da da halka arz sürecinin Goldman Sachs tarafından yönetilecek olması. Facebook’un halka arzının son 10 yılın en kötüsü olduğu yönündeki yorumlar bu işten 235 milyon dolar civarında gelir ettiği tahmin edilen Goldman Sachs’ın imajını zedelememiş gibi görünüyor.

İşte Twitter’ın SEC’e sunduğu başvurusuyla ilgili bilinen ve tahmin edilen bazı detaylar…

Her şeyden önce altı çizilmesi gereken Twitter’ın S-1 dokümanını SEC’e detayları gizli olarak sunmuş olduğu. Yani Facebook’un halka arzı öncesinde paylaştığına benzer şekilde şirkete dair detaylı bilgiler şu an için bilinmiyor.

Bununla beraber SEC’in yeni kurallarına göre gizli başvurularda şirketlerin son bir yıl içerisinde 1 milyar dolardan daha az gelir üretmiş olmaları gerekiyor. Bu da Twitter’ın ne kadar kazandığını gösteriyor olmasa da, en azından ne kadar kazanmadığına dair bir ipucu sağlıyor…

Analistlerin yorumlarına bakacak olursak eMarketer Twitter’ın 2013 sonuna kadar 600 milyon dolara yakın bir reklam geliri üreteceğini ön görüyor. 2014 sonuna kadar ise bu rakamın 1 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Şirketin değerlemesi ile ilgili farklı görüşler olsa da, tahminler 10 milyar dolar barajına oldukça yakın. Bloomberg 10, Forbes ise Twitter’ın 11 milyar dolarlık bir değere sahip olduğunu iddia ediyor. Bugüne kadar toplam 1,16 milyar dolar yatırım almış olan Twitter’ın yatırımlarının halka arzdan karlı çıkması için tahminler en azından 11 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleşeceği yönünde. Halka arzın 15 milyar dolar olması ise daha yüksek bir ihtimal gibi görünüyor.

Bu olası değerleme ile birlikte Twitter’da son 10 yılın internet sektöründeki en önemli 10 halka arzı içerisinde 10,5 milyar dolar değerleme ile halka arz olan Groupon’un önünde üçüncü sırayı alması anlamına geliyor.

Tabi ki erken yatırımcılar halka arzdan daha büyük kar elde edecekler. Örneğin 2006’da Twitter’ın yüzde biri karşılığında şirkete 250 bin dolar yatırmış olan George Zachary’nin elindeki hisseler olası bir 10 milyar dolar değerlemede 100 milyon dolar değerine ulaşmış oluyor. Bu durumda Zachary tarihe yatırımından en büyük dönüş sağlayan yatırımcılardan biri olarak geçmiş olacak…

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookMark ZuckerbergTwitter
Görüş Bildir