Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Twitter'da Troll Savaşları

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Twitter'da troll savaşları

Twitter'da troll savaşları

İLDEN DİRİNİ- Türkiye'de 8 milyona yaklaşan kullanıcı sayısına sahip Twitter gündemi, ülke gündemi olmaya devam ediyor. Bazı konulara dikkat çekmek isteyenlerin sık sık kullandığı etiketle kampanya yürütme taktiği, trollerin de sık sık başvurduğu bir yöntem. Twitter Türkiye gündeminde bugün en fazla konuşulan 10 konu arasında birinci sırada ise Oruç Tutmayan Sınırdışı Edilsin var. Yine troll çalışmasıyla listeye giren bir diğer konu ise Erkek Adam Üç Kadınla Evlenir. Nefret söylemi içeren ve kadınları aşağılayan bu iki etiket de hem karşı çıkanlar tarafından hem de onaylayanlar tarafından hala paylaşılıyor, yayılıyor. Gündem olmamasına rağmen gündem yaratıyor. Son zamanlarda artan muhafazakarlık hassasiyetleri de böyle troller tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Gündemin en hassas bu konuları parlamak için kıvılcım arıyor.

Konu hakkında atılan twitlerin büyük kısmını uyaran twitler oluşturuyor. Yine büyük bir kısmı da iki etiketi de eleştiren içerikte yazılmış. Ancak yine de şöylesi twitler de yok değil:

Oruç Tutmayan Sınırdışı Edilsin demeye gerek yok zira oruç tutmayanlar zaten Allah'ın çizdiği sınırların dışında yaşıyorlar!!!

Oruç Tutmayan Sınırdışı Edilsin dinsiz imansiz putperest ...ler

"Kim dininden dönerse, onu öldürün" (Buhârî, Cihad, 148) "Oruç Tutmayan Sınırdışı Edilsin"

Oruç Tutmayan Sınırdışı Edilsin diyorsanız arkadaşlar beni de Paris'e gönderirsiniz dimi? LÜTFEN.

Gücü yetmeyene farz değil ama Erkek adam üç kadınla evlenir.

Müslümanlık Hoşgörü Dinidir ELBETTE. Biz de oruç tutmayanı öldürelim demiyoruz zaten, hoşgörü yle, Oruç Tutmayan Sınırdışı Edilsin diyoruz.

HEMEN KARŞI ETİKETLER DEVREYE GİRDİ

Trollerin ortaya attığı gündeme karşı ise hemen yeni etiketlerle tartışma başlatıldı. Cumhuriyetine sahip çık etiketi ile Twitter kullanıcıları hem son dönemdeki uygulamalara hem de trollerin çabasıyla tt'ye giren konuya tepki gösteriyor. Bu konuda karşı oluşturulan bir diğer etiket ise Müslümanlık Hoşgörü Dinidir oldu.

TROLE GELMEYİN

Trollemek, özünde internetteki sosyal ortamlarda kullanıcıları tartışmaya sevk edecek yorumlarda bulunup, onları kışkırtma ve muhabbete dâhil etme durumuna verilen isim. Ancak trol konusunda en çok hassas bulunan konular ve özneler seçiliyor. ‘Trolleme’ sırasında tartışmaların özü genellikle esprilerden ibaret olurken, tahrik edici cümlelerle karşı tarafın tufaya düşmesi bekleniyor. O nedenle tufaya düşmenin trollerin işine yaradığını bir kez daha hatırlatalım.

Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir, teşekkür ederiz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Twittergündem
Görüş Bildir