Twitch Fenomenleri Unlost ve Jahrein, Çocuk Sömürüsü Konusunda Karşı Karşıya Geldi

5PAYLAŞIM

Dün Jahrein, Twitch yayını sırasında yayıncıların ve YouTuber'ların çocuklar üzerinden gelir/etkileşim elde etmesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamalara, birçok Twitch yayıncısı karşılık verdi.

Not: Bu içerikte kişisel görüşlere yer verilmemiş, sadece tarafların yaptığı açıklamalar aktarılmıştır.

Olayın Başlangıcı

Jahrein, Unlost'a gönderme yaparak bir nevi Unlost'un Melih'ten faydalandığını söyledi.

Bu paylaşıma Wtcn'da cevap gönderince bir anda olay, bütün Twitch dünyasının içinde olduğu bir dramaya dönüştü.

Unlost, bu konu hakkında 11 Nisan tarihinde bir açıklamada bulundu

Yaşanılan olayların ardından bir açıklamada bulunan Unlost, Melih'i kardeşi gibi gördüğünü belirtti. Melih'in gelirlerinden para almadığını belirten yayıncı, bunun bir yalan olduğunu belirtti.

Melihle çektiği video hakkında da eleştirilere maruz kalan yayıncı, Melih'in bir yayıncı olma hayalinin olduğunu belirtti. Bu konuda Melih'e destek vereceğini belirten yayıncı, Melih'i bu tarz konulardan uzak tutacağını belirtti.

Unlost tarafından yapılan açıklamanın tamamına videodan ulaşabilirsiniz.

Jahrein, bazı yayıncıların çocukları kullandığını söyledi

Dün canlı yayın yaparken yeniden bu konu hakkında konuşan Jahrein, bazı yayıncıların çocukları kullandığını söyledi. Bu noktada Kanseren nickname'i olan Eren hakkında konuşan yayıncı, Eren'in neden artık yayınlarda olmadığını örnekle gösterdi. 

Gösterdiği videoda Eren'e küfür edildiğini gösteren Jahrein, Unlost'un kendisini “biz her zaman böyle davranıyoruz” diye savunduğunu belirtti.

Yaklaşık 18 dakika boyunca bu konu hakkında çeşitli bilgiler veren Jahrein, Unlost ile birlikte bu konuyu bir yayında karşılıklı olarak konuşabileceğini açıkladı.

Jahrein tarafından yapılan açıklamaya videodan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Twitch Yayıncısı Jahrein, 2023'te Milletvekili Adayı Olacağını Açıklayınca Tepkiler Gecikmedi - onedio.com
Twitch Yayıncısı Jahrein, 2023'te Milletvekili Adayı Olacağını Açıklayınca Tepkiler Gecikmedi - onedio.com

Wtcn'da olay hakkında açıklamada bulundu

Wtcn, Melih'i sevdiğini söylerken Unlost'un yayın politikasını eleştirdi. Bu işin bu şekilde yapılmaması gerektiğini söyleyen yayıncı, Unlost'u bu konuda hatalı buluyor.

Ferit'in yaptığı açıklamaya videodan ulaşabilirsiniz.

Kemal Can Parlak, konu hakkında görüşünü belirtti.

Drama olaylarının artık baydığını belirten Kemal Can Parlak, yayıncılar arasında “herkes kendi işini yapsın” anlaşması imzalanırsa bazı yayıncıların içeriğinin kalmayacağını düşündüğünü belirtti.

Sosyal medyada bu olay hakkında izleyicilerin yorumları

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arzu-sahin10

Ya arkadaşlar bu sitede her alandan içerik var. Öküz gibi başlık koyuyolar girme anasını satayım girme beğenmiyosan önemsemiyosan sikme insanların kafasını. Magazin kısmında gezme abicim zorla mı sokuyolar sizi bu içeriğe siktir git basma valla yıldım her içeriğin altında görmekten

gigachad

Sorma ya. Ekşideki "yayıncılar da iyi kazanıyor he, jahrein kim amk, bu yayıncıların kölesi olmuşsunuz" boomerları buraya da gelmiş. İnanılmazlar. Resmen 3 IQ.

xwizard

Twitch platformunu çok yakından takip ettiğimi belirterek şunu söyleyeyim. Melih konusunda iki tarafında haklı olduğu konular var. Ancak Eren'in uzun zamandır yayınlara alınmaması ve zamanında gerek içinde bulunduğu ekip gerekse de izleyiciler tarafından mobbinge maruz kaldığını biliyoruz. Şaka bile olsa o yaştaki çocuk için bu yaklaşım doğru değil. Unlost, ailesinin Eren'in elinden bilgisayarını ve telefonunu aldığını söyledi. Ancak Steam'den arkadaş olanlar Eren'in oyun oynamaya devam ettiğini gördü. Bu konu hala gri ve insanlar açıklama yapmaktan kaçınıyorlar.

foreverscience

Şu wtcn ve toxic chatinden ne zaman kurtuluruz

siyahtanay1903

Cidden ölse ya da yayın hayatını bıraksa kaybolsa ortalıktan yav nerde yaa demeyeceğim 1. kişi ferit 2. jahrein abi bir insan karaktersiz ve egoist olamaz bu kadar cidden yaaa

Gizli Kullanıcı

Gerçekten kim bunlar? Ne önemleri var? Ne katkıları var? Dün youtube trendlere baktım burak diye biri bir başkasına cevap veriyor, aşağıdaki yorumlara baktım anlamak için, 'lafıyla dövdü helal' falan yazıyor. Bir de 'beğen, like at geç, trendlere girelim' gibi şeyler.. İlber hoca haklı cidden, Türk insanı karınca yarıştırmayı seviyor. Daha çok danışıklı dövüş görürüz böyle. Eskiden futboldu, yeni nesil de bunlarla avunuyor.

pxx

Yayıncıları izleyen kişilerin bak abartmıyorum %90 ve belki de daha fazlası izlediği yayıncının köpekliğini yapıyor. Yani bir drama çıktığında hemen bir tarafın izleyenleri diğer tarafa gidip küfür ve hakaretler etmeye başlıyor ve bunu yapanların geneli de genç. Lan sen önce bir kendine bak, çeki düzen ver ondan sonra izlediğin yayıncıyı savun dicem ama savunacak bir şey yok. Biri çıkıyor yok twtichinn en güzel kadını, yok en iyisi. Aynen knk, sen izliyor ve seviyorsun diye en iyi o oldu. Adamlar kendini takip edenlerin yarısını tanımıyorum anasını satayım. Filmi veya diziyi açıp izlersin, keyfine bakarsın ama bunlarda öyle bir şey yok

travelwooding

Konuyu açan kişi bu şekle 18 yaş üstü takipçileri sayesinde mi gelmiş. Yayınlarında para gönderenlerin zaten çoğunluğu çocuk o zaman geri gönder milletin parasını. Sen otur oyun oyna arada yada sürekli küfür et tanıdığın yada tanımadığın kişilere bende sana bağış adı altında para göndereyim takipçin olup yayın yaptığın platformdan da para kazan oldu paşam sonra da ben farklıyım de. Unlost un Melih in psikolojik olarak bu durumda olmasını sağlayan kişidir. Çocuğun hastalığı ile savaşması için psikolojisinin iyi olması lazım babası diyor bunu adama teşekkür ediyor sizin sayenizde daha iyi diye. ...k ben Melih i görüp adamı izledim ama çıkıpta fesatlık düşünmedim çocuk mutlu babası mutlu sanane ...k

Görüş Bildir