Tutuklu Hukuk

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tutuklu Hukuk

Tutuklu Hukuk

Eskiden mesela 1970, 80 hatta 90'larda 2012 yılından söz etmek bile bir bilimkurgu muhayyilesi
gerektirirdi. Öyle ya, "Uzay 1999" diye dizi vardı TRT'de. Kim inanırdı ki 2012'de Türkiye'de şu yaşananlara...
Genelde insanlar hukuktan korkar. Eski Türkçe ifadelerle dolu metinler dolambaçlı bir yol takip eder. Ama 12 Eylül 2010'daki referandum sonrası yaşananları orta zekalı az biraz eğitimli herkes görebilir.
Neler mi onlar?
- 12 Eylül Davası'nda Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya tutuksuz yargılanıyor, olmamış darbenin davasında muvazzaf generallerin beşte biri yani 58'i, emeklilerden ise 81'i tutuklu. Daha bunun albayları, yarbayları da var. Bunlardan bazıları 2-3 yıldır parmaklıklar ardında.
- Hizbullahçılar çıktı, Sivas kundakçıları serbest geziyor, hayatında kurşun sıkmamış Mustafa Balbay'a, Soner Yalçın'a, Tuncay Özkan'a "Apo" muamelesi yapılıyor. İzmir milletvekili Balbay 1120 gündür tutuklu, 405 gündür tecrit hücresinde. Gazeteci Özkan da ona yakın. Daha onlar gibi (Deniz Yıldırım, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Müyesser Yıldız, Hikmet Çiçek...) pek çok kişi var.
-Bir siyasi parti genel başkanı olan Doğu Perinçek ise sadece mahkemedeki savunmasından dolayı 20 yıl ceza aldı. Normalde siyasi partiler kanununa göre Yüce Divan yani Anayasa Mahkemesi'nde yargılanması gereken Perinçek ve diğer parti yöneticileri. 4 yılı aşkın süredir tutuklu olarak hapiste. Perinçek'e de "Apo" muamelesi yapılıyor, o da tecritte.
-Haklarında pek çok iddialar bulunan Kayseri, Elazığ, İstanbul, Ankara ve bunlar gibi iktidar partisinden olan belediyeler hakkında hiç bir işlem yapılmazken, sırf CHPli diye İzmir Belediyesi'ne salvo akınlar düzenleniyor. 397 yılla yargılanan Aziz Kocaoğlu, Şevval Sam konseri için ihaleye çıkmamakla suçlanıyor! Üreticilerden mandalina, süt ve çiçek alıp okullarda yoksul çocuklara dağıttı diye 18 Belediye çalışanı halen tutuklu.
-HSYK tek tip hale gelince, ne yargıç, ne savcı ne de avukat güvencesi kaldı. "İstenmeyen" yargıç ve savcılar sürüldü, emekliliği gelen emekli oldu. Yarsav susturuldu. Yargı Sen kapatıldı. Silivri ve Hasdal mahpuslarının avukatları hakkında mahkemece onlarca suç duyurusu yapıldı. Daha yeni, İstanbul Barosu yönetimi hakkında mahkeme suç duyurusu yaptı.
-12 Eylül referandumu sonrası yeni üyeleriyle donanan Anayasa Mahkemesi, HSYK ve Danıştay, eski püskü dökülen binalarından yepyeni dev binalarına taşındı. Yargıtay da yolda.
-En son, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç dahi isyan etti. "Dün yargının siyaseti kuşatmasına karşı çıktık, bugün de siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyiz" dedi. Dediğine pişman oldu. Başbakan "Ülkemiz malum kuvvetler ayrılığı üzerine kurulu bir sisteme dayalıdır. Bunun yasama, yürütme, yargı organı vardır. Bu erklerin hiçbirisinin bir diğerini kuşatma
yetkisi söz konusu değildir" dedi ve ekledi: "Hiçbir erkin bir diğerini kuşatmasına biz de asla müsaade etmeyiz!"
-Cezaevlerinde resmi olarak (Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın listesinde) 26, gazeteci örgütlerinin yurt dışındaki basın kuruluşlarınca da kabul görmüş listesinde 94 gazeteci halen tutuklu. Egemen Bağış'ın "tecavüzden tutuklu olanlar var" dediği gazeteci ise Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez. O da serbest kaldı. Terör suçlusu denilen gazetecilerin çoğu ise "örgüt propagandası yapmaktan" terör kapsamında. Yani onların da şiddete karışmışlığı yok. Oysa açılım zamanı Habur Mahkemesi Irak'tan gelen teröristleri serbest bırakmıştı.
Daha bunun Hopa Davası var, yumurta atan gençleri var, biber gazları, coplar var...
2012 Uzay Macerası'nda Türkiye'den robocoplar var.
M. Kalafat

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçDanıştayEgemen BağışIrakİstanbulİzmirKayseriSoner YalçınTRTTerörUzayYargıtaydiziyumurta
Görüş Bildir