Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkler Yapacağına, Yıkılsın Gitsin!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkler Yapacaksa Yıkılsın Daha İyi

Türkler Yapacaksa Yıkılsın Daha İyi

KKTC, Hz. İsa'nın 13 havarisinden Aziz Andreas'ın bakımsızlıktan yıkılmak üzere olan Karpaz burnundaki tarihi manastırını kurtarmak amacıyla tek yanlı olarak restorasyona başlayacağını açıkladı. Restorasyona yıllardır karşı çıkan, ancak bir yandan da, "Türkiye kutsal kilisemizi mahvetti" diye, Papa'ya bile şikayet eden Rum Başpiskopos Hrisostomos karara sinirlenerek, "Türkler yapacaksa, yıkılsın daha iyi" dedi.

Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin haberine göre , Hıristiyan dünyasının kutsal mekanlarından biri kabul edilen ve temelleri 12'nci yüzyıla dayanan manastır, yıllardır restore edilmeyi bekliyordu.

Rumlar manastırın restorasyonuna sürekli karşı çıktı. Rum yönetimi, 2004 Annan planı müzakerelerinde manastırı gerekçe göstererek stratejik öneme sahip Karpaz Yarımadası'nı talep etti. İlerleyen yıllarda KKTC manastırı restore etmek istedi, ancak Rum Başpiskopos, "Bizim malımız bize iade edin tamir ederiz" diyerek itiraz etti. BM'nin devreye girmesinin ardından manastırın, BM Kalkınma Programı (UNDP) aracılığıyla restorasyonu gündeme geldi. Kilise bu defa, "Hıristiyanlık mimarisini bilen bir kuruluş yapmalı" diye itiraz etti.

BM, Yunanistan'ın Patras Üniversitesi'ne manastırın tarihi ve dini dokusuna uygun restorasyon projesi hazırlattı. Proje geçen yıl tamamlandı, kilise bu defa elinde tuttuğu manastırın orijinal planlarını vermeyerek sorun çıkardı. Rum kilisesi son olarak geçen ay restorasyon izin belgesi üzerinde, manastırın mülkiyetinin 'Rum kilisesine ait olduğu' ibaresinin yazılmasını istedi.

Hıristiyanlık inancına göre, Hz. İsa'nın havarilerinden Aziz Andreas Antakya'dan Kudüs'e gemiyle seyahat ederken, suyun bitmesi üzerine Kıbrıs Adası'nın Karpaz Yarımadası'nın uç noktasında karaya çıktı. Aziz'in asasıyla vurduğu yerden su çıktı. Geminin kaptanının bir gözü görmüyordu. Kutsal suyla yıkayıp içince gözü görmeye başladı. Andreas'ın karaya çıktığı yere, 12'nci yüzyılda küçük bir şapel yapıldı. 15'inci yüzyılda manastır inşa edildi. Ortodokslar şimdi manastırı ziyaret ederek hacı oluyor.

Haberin Tamamı İçin:

Türkler Yapacağına, Yıkılsın Gitsin!

KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın kararıyla DipKarpaz’daki Apostolos Andreas Manastırı’nın Türkiye’nin finansmanıyla KKTC tarafından restore edilmesi kararından sonra Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un; manastırın restorasyonu konusunun “aldığı olumsuz hal” konusunda kendisini savunma çabası Rum tarafında “tutarsız ve yanlış” olarak nitelendirildi.

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Haravgi gazetesi haberi “Başpiskopos: Apostolos Andreas Manastırı’nın Yıkıldığını Görmeyi Tercih Ederim... ‘Teknik Komite Başkanı, Apostol Andrea’nın Restorasyonu İçin ‘Mal Sahibinin İmzasının’ Şart Olduğunu Vurguladı” başlığıyla yansıttı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerKKTCTercihYunanistan
Görüş Bildir