Türkler Kadın Sesi İstemiyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Türkler Kadın Sesi İstemiyor

Türkler Kadın Sesi İstemiyor

Mercedes otomobillerdeki navigasyon cihazlarında İngilizceden Çinceye 15 dilde sürücülere bir kadın sesi rehberlik ediyor. Erkek sesi ise sadece Türkçede var. Firmaya bunu sorduk ve ilginç bir yanıt aldık: “Araştırmalarımız, tüm dünyada navigasyonda kadın sesi istenirken, Türk sürücülerin erkek sesi tercih ettiğini gösteriyor.”

Dünyaca ünlü otomobil firması Mercedes-Benz de Türkleri çözdü. Mercedes’in navigasyon sistemlerinde garip bir uygulama var. Sistemdeki, İngilizceden Çinceye, Portekizceden Rusçaya kadar 15 ayrı dilde kadın sesi kullanılırken, sistem Türkçeye çevrildiğinde, sürücüye sadece erkek sesi yol gösteriyor. Konuyu merak edip firmanın Stuttgart kentindeki merkezine, “Neden sadece Türkçede erkek sesi var” diye sorduk.

Mektubumuza Mercedes-Benz’in basın ve halkla ilişkiler küresel bilgi dairesinden Norbert Giesen imzasıyla yanıt geldi. Açıklamada dünyanın her ülkesinde navigasyon sistemlerinde kadın sesi tercih edildiği vurgulanırken, Türk sürücülerin erkek sesini tercih ettiği belirtildi. Her önemli dilin Mercedes’te kendine ait bir sesi olduğu, hatta İngilizcede İngiltere ve ABD telaffuzu olmak üzere iki farklı ses bulunduğu kaydedildi. Ancak bu konudaki tek istisnanın Türkiye olduğu vurgulandı.

SES SELÇUK BİRDAL’IN Türk Mercedes kullanıcıları yol tarifini Selçuk Birdal’ın sesinden alıyor. Gelen açıklamada Birdal’ın kim olduğu da yazılı. Birdal’ın diksiyon eğitimi yanı sıra oyunculuğuna da vurgu yapılıyor. Açıklamaya göre Birdal, radyo sunuculuğu, sinema filmlerinde seslendirmeler yapıyor ve televizyon dizilerinde rol alıyor.

Mercedes’in açıklaması şöyle:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİngiltereSinemaTercih
Görüş Bildir