Türkiyeli Yahudilerden Bildiri: 'İsrail'in Şiddet Politikalarına da Karşıyız Irkçılığa da!'

 > 
128PAYLAŞIM

Türkiyeli Yahudilerden Bildiri: İsrail'in Şiddet Politikalarına Da Karşıyız Irkçılığa Da!

İsrail’in Gazze kara harekatının ardından Türkiye’de yaşayan Yahudilere karşı nefret söyleminin yükselmesine karşı, bir grup Yahudi kökenli yurttaş, İsrail’in politikalarından dolayı Türkiye Yahudi Cemaati’nin suçlanmasını ‘ırkçılık’ olarak nitelendiren bir bildiri yayınladı.

Aralarında Prof. Cem Behar, İrvin Cemil Schick, Soli Özel, Roni Margulies ve Reyan Tuvi gibi aydınların bulunduğu 15 imzalı bildiride her İsrail saldırısında dile getirilen ‘Yahudi Cemaati niye ses çıkarmıyor?’ sorusuna da yanıt verildi.

Yahudi Cemaati’nin yekpare bir bütün olmadığını, tek bir görüşten oluşmadığını aktaran aydınlar “Ama hepimiz, İsrail’in saldırganlığına, militarizmine, genişlemeciliğine ve Filistin halkına uyguladığı şiddet politikalarına karşıyız. Bunun da bilinmesini isteriz” diye yazdı.

Bildiride Türkiye Yahudilerinin İsrail’in sorumlu olmadıkları uygulamalarından ötürü hesap vermek zorunda olmadıklarının da altı çizildi.

‘İsrail, Gazze ve Yahudi Cemaati’ başlıklı bildiri şöyle:

“İsrail’in Gazze’ye saldırısı, Türkiye’de bir kez daha Türkiyeli Yahudi cemaatinden hesap sorma girişimlerine yol açtı. ‘Yahudi cemaati niye ses çıkarmıyor?’ soruları yine gündeme geldi. Türkiyeli Yahudilerin İsrail’in yaptıklarından sorumlu olduğunu iddia eden bir kampanya bile başlatıldı.

Bu memleketin hiçbir vatandaşı, dünyanın başka yerlerinde gerçekleşen ve gerçekleşmesinde pay sahibi olmadığı olaylar hakkında hesap vermek, yorum yapmak, görüş bildirmek zorunda değildir. Dolayısıyla Yahudi cemaati de hiçbir konuda ses çıkarmaya mecbur değildir.

Zaten yaklaşık 20 bin kişiden oluşan bir toplumun tek bir görüş bildirmesi mümkün olamaz. Hiçbir toplum yekpare bir bütün olmadığı gibi, Yahudi cemaati de değildir. İçinde her türlü görüşten her türlü insan vardır; tek bir görüş hâkim değildir.

IŞİD’in vahşetinden, hareketin içinde bazı Türkler olduğu için bütün Türkiye halkı sorumlu tutulamayacağı gibi, İsrail’in yaptıklarından Türkiye Yahudi cemaati sorumlu tutulamaz. Bir devletin yaptıklarından bütün bir halkı sorumlu tutmak ırkçılıktır ve buna karşı olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Aşağıda imzası olan bizler, Türkiyeli Yahudi ailelerin çocuklarıyız. Gazze saldırısı hakkında görüş beyan etmek, başka herhangi bir Türkiye vatandaşına ne kadar düşerse bize de o kadar düşer, daha fazla değil.

Bizler yine de, Yahudi kökenli olduğumuz için değil, insan olduğumuz için, İsrail devletinin Gazze’de yürüttüğü politikaya karşı olduğumuzu beyan ediyoruz. Her konuda hemfikir olmayabiliriz, bazılarımız İsrail’in politikalarının tümüne, bazılarımız bir kısmına karşıyız.

Ama hepimiz, İsrail’in saldırganlığına, militarizmine, genişlemeciliğine ve Filistin halkına uyguladığı şiddet politikalarına karşıyız. Bunun da bilinmesini isteriz.”

Bildiriyi imzalayanlar şöyle:

Alp Allovi, Cem Behar, Karel Bensusan, Sandy İpeker Çağlıyor, Metin Damar, Metin Dekohen, Lara Fresko, İlker Geron, Melih Geron, Avi Haligua, Eli Haligua, Roni Margulies, Soli Özel, İrvin Cemil Schick, Reyan Tuvi.

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir