Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Ve Litvanya'dan İlişkilerin 90. Yıl Dönümünde Ortak Açıklama

0PAYLAŞIM

Türkiye Ve Litvanya'dan İlişkilerin 90. Yıl Dönümünde Ortak Açıklama

ANKARA Anadolu Ajansı - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Türkiye ve Litvanya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 90. sene dönümünde, "Türkiye ve Litvanya o zamandan beri birbirlerinin dominantlığına ve bağımsızlığına karşılıklı hürmete direnen muhteşem ikili ilişkilere sahiptir." açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu ve Linkevicius,Türkiye ve Litvanya arasında Arkadaşlık Antlaşması'nın imza atılmasının 90. sene dönümü vesilesiyle ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Uluslarımız arasında var olan eforlu bağların esaslarını atan bu tarihi antlaşma, aynı zamanda ülkelerimiz arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının esas meşru evrakıdır." ifadesine yer verildi.

"Arkadaşlık Antlaşması"nın 17 Eylül 1930'da Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Ragıp Baydur ve Litvanya’nın Moskova Orta Elçisi Jurgis Baltrusaitis arasında imza atıldığı hatırlatılan açıklamada, antlaşmanın, bir sonraki sene Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ve Litvanya Cumhurbaşkanı Antanas Smetona tarafından onaylandığı kaydedildi.

Açıklamada, "Türkiye ve Litvanya o zamandan beri birbirlerinin dominantlığına ve bağımsızlığına karşılıklı hürmete direnen muhteşem ikili ilişkilere sahiptir. Türkiye, bağımsız Litvanya'nın 1940 senesinde Sovyetler Birliği tarafından işgalini ve ilhakını tanımamıştır." vurgusu yapıldı.

İki ülkenin, eğitimden ticarete muhtelif alanlarda ikili uyuşmalarla eforlu bir ilişki kurduğunun altı çizilen açıklamada, "Türkiye, Litvanya'nın NATO azalığını desteklemiş ve Litvanya da Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecini desteklemektedir ve iki ülke değişik beynelmilel kuruluşlarda faydalı bir iş birliğine sahiptir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ilişkilerin ehemmiyetli bir yarıyıla erişerek 90. sene dönümünün kutlandığına işaret edilerek, "Ülkelerimizin ve uluslarımızın bereketine olası olabilecek her ortak alaka alanında daha yakın iş birliği ve koordinasyon için kararlılıkla gayret göstermeye devam edeceğiz." iletiyi verildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir