Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye ve İran'dan Ortak Üniversite

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye Ve İran'dan Ortak Üniversite

Türkiye Ve İran'dan Ortak Üniversite

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile İran Tebriz Üniversitesi işbirliği ile ortak kurulması planlanan yeni üniversitenin ilk görüşmeleri Van'da başladı.

Umut TARHAN / VAN (AHT)

Türkiye ve İran işbirliğiyle Van'a kurulması planlanan yeni bir üniversitenin görüşülmesi için YYÜ Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya Van Valisi Münir Karaloğlu, YÖK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Günay, İran Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Arsalan Ghorbani, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Parviz Ajideh ve iki üniversitenin dekanları katıldı. Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Battal, "Toplantımızın birinci aşamasında kendi fakülte dekanlarımızla Tebriz Üniversitesi ile ne tür çalışmalar yapabiliriz onun görüşmelerini yapmıştık. İkinci aşamasında ise YÖK heyetiyle beraber Tebriz'e gitmiştik. Tebriz'de iki ülke arasında ortak üniversite kurulması konusunda mutabakat sağlanmıştı. Bugün Sayın Valimiz ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay bey de toplantımıza katıldılar. İki ülke arasında ortak üniversitenin kurulması için daha detaylı bir protokol çalışması yapacağız. İki ülke arasındaki bir üniversitenin kuruluşu tamamen hükümetler arasındaki anlaşmalara bağlı olarak gelişiyor. Biz burada temel görüşmeleri sağlayacağız ve bu da YÖK aracılığı ile hükümete sunulmuş olacak. O üniversitenin de inşallah Van'ımızda kurulması ihtimali yüksek, öyle söyleyelim. Eğer kurulursa, buna karar verilirse Van'da kurulacak. Bu konuda İran tarafının önerisi ise lisans üstü düzeyde bir üniversite kurulmasıdır" dedi.

"EN BÜYÜK ÖNEMİ TÜRKİYE'YE VERİYORUZ"

Ardından tercüman aracılığı ile, kurulacak olan üniversite hakkında bilgiler veren Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Parviz Ajideh ise, Van iline ilk defa geldiğini söyledi. Tebriz Üniversitesi'nin İran'da kurulan ikinci üniversite olduğunu dile getiren Prof. Ajideh, "Dış ilişiklerimizde en büyük önemi Müslüman ülkelerden özellikle Türkiye'ye veriyoruz. Çünkü tarihi ve kültürel bir çok benzerliğimiz ve bağımız var. Müslüman olduğumuz için birbirimize daha yakınız. İlişkiler daha iyi konuma gelirse iyi olur. Biz tüm üniversitelerin bilimde ilerlemesini istiyoruz. Bizim bu anlamda ilerlememizin Türk tarafına olumlu yanları olacaktır. Eğer bilim bakımından konuşursak İran ve Türkiye Müslüman ülkeler arasında çok iyi konumdadır. Umarım protokoller imzalandıktan sonra bu çok ciddi ve iyi bir adım olacaktır. Bizim de isteğimiz çok ciddi ve bu yöndedir" şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimİranVan
Görüş Bildir