Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye, Suriye, PKK. Nereye?

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye, Suriye, PKK. Nereye?

Türkiye, Suriye, PKK. Nereye?

Türkiye, Suriye sorunu çerçevesinde ciddi bir gerilim yaşıyor. Ama süreci Türkiye adına gergin hale getiren Suriye’de yaşanan katliam değil, PKK’nın adrese teslim eylemleridir. Adrese teslim, yani; Türkiye’yi durdurmak, yavaşlatmak ve/veya meşgul etmek amaçlı eylemler.

Başlangıçtan beri, bütün dünyada Suriye konusunda en hassas ve ilgili kamuoyu, Türkiye kamuoyudur. Bu ülkedeki toplu öldürmeler, medyada ve sokakta kaygıya yol açarken, sınır kentlerinin mültecilere evsahipliği yapması da ülkeyi sürecin bir parçası haline getirdi.

Tabiatıyla, Türkiye’nin bu duyarlılığı dünyanın dikkatinin Şam’a, Halep’e, Der Zor’a, Hama’ya, Dara’ya yönelmesinde önemli bir rol oynadı.

Şimdi ise birkaç haftadır, kamuoyu ve siyasal çevreler Suriye bahsinde; bir ölüm makinesine dönüşen Esad ve Baas rejimini değil PKK terörünü konuşmak zorunda kalmıştır. Sadece siyasal merkezin değil, “adrese teslim eylemler” nedeniyle sokaktaki insanın Suriye duyarlılığı da PKK terörüne indirgenmiştir.

Kamuoyunu devre dışı bırakmak

PKK terörü, Baas rejimine karşı eksiltilen kamuoyu duyarlılığı açısından da fevkalade büyük destek sağlamıştır.

Türkiye’nin burnunun sürtülmek istendiğini, bu saldırıların klasik PKK eylemlerinden öte bir anlam taşıdığını tekrarlayalım. Bölgesel ve küresel bir ittifak elindeki tek silah olan PKK ile Türkiye’yi durdurmak istiyor.

Bu vesileyle, Türkiye’nin “büyük ülkeler sahnesi” ne çıkmış olduğunun da altını kalınca çizelim. Başına gelenlerin sebebi de budur zaten.

Türkiye ve Türkiye hükümeti, uluslararası arenada büyük bir iktidar oyununun aktörü olmaya soyunurken; o alanın sahipleri ve denetleyicileri de reaksiyon göstermektedirler. Oyun sahası da Suriye’dir...

Cümleleri en basit şekliyle kuralım. Türkiye, Esad ’ı devirirse ve şimdi olduğu gibi bunu ABD desteği olmadan yaparsa, oyunun kazananı olacaktır. Kimlere karşı?

Rusya-Çin-İran blokuna karşı... Sır değil, bu bloğun hararetli ve gizli müttefiki de İsrail’dir. Zira, İsrail için de Türkiye’yle hesaplaşmak ve reflekslerini ezberlediği Esad ’la birlikte yaşamak gibi iki bulunmaz hedef aynı anda tahakkuk etmiştir. Garip ama gerçek!

Tekrarlayalım, ABD ise seyircidir. Hem de nasıl bir seyirci? “Suriye kimyasal silah kullanırsa durum değişir” diyerek, aslında Esad rejimine kimyasal silah kullanmadığı müddetçe dilediği kadar öldürebileceği mesajını veren, pek de pasif sayılmayacak bir seyirci.

İşte bu tabloda kimse Türkiye’ye bölgeyi yeniden yapılandırma ve rejim değiştirme imtiyazını vermek istemiyor. Bunun için de PKK’yı saldırtıyor.

Türkiye’nin pozisyonu meşru, politikası haklı; ama durumunun kolay olduğunu söylemek iyimserlik olur.

Bununla birlikte, oyun zor olsa da kazanmak imkansız değildir. Yeter ki, kamuoyu duyarlılığı kaybolmasın.

İçeride böyle bir kavga verilmişti

Unutmayalım, Türkiye diplomaside karşı karşıya kaldığı bu zor oyunu, yakın geçmişte içeride de yaşamıştı. 2006-2010 gerilim yıllarında...

Türkiye hükümeti, o dönemde içeride büyük bir iktidar savaşı vermekteydi. Üstelik de Danıştay cinayetinden, eli silahlı Ergenekon hücrelerine, parti kapatma davasından, PKK terörüne kadar bütün alametler bu savaşın kazanılamayacağına işaret etmekteydi. Tersi oldu ve beklenin aksine mücadele kazanıldı. Hatırlatalım, o zaman da çok sayıda uluslararası güçlü ve ürkütücü aktör işin içindeydi.

Şimdi karşı karşıya bulunduğumuz hiç şüphesiz daha büyük ve cephesi daha geniş bir başka iktidar savaşıdır. Ama Türkiye’nin böylesi bir çatışmayı sevk ve idare edecek tecrübesi vardır. Bugünün gerilimine bakılmasın, dezavantajlarından çok avantajları da vardır. En başta, Türkiye artık sürecin içine girmiştir ve zaten geri döndürülmeyecek kadar yol almıştır.

Artık, Ankara’yı işin içine karıştırmamak naif bir girişimdir. Bu saatten sonra Esad ’ın eski güzel günlere dönebileceğini zannetmek de öyle...

Türkiye’yi sınırına kadar geriletmek için kullanılan enstrümanları abartmanın yol açacağı maliyetler de vardır. Rusya, İran ve İsrail’in, Ortadoğu oyununun Suriye bahsiyle kapanmayacağını bilmeleri gerekir. Biliyorlardır da... Diplomaside rüzgarın birdenbire ters esebileceğini akıldan çıkarmamak lazımdır.

Esad iktidarda direndikçe insanlar ölüyor ve Ortadoğu saatinde Türkiye kronometresinin çalışması biraz daha gecikiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBeşer EsadÇinDanıştayDiyetErgenekonİranİsrailRusyaSuriyeoyun
Görüş Bildir