Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye Siyasetinde Geçen Hafta Neler Oldu?

-

Türkiye Siyasetinde Geçen Hafta Neler Oldu?

Türkiye'de geçen hafta siyasi gündemi belirleyen konuları merak ediyor musunuz?

Geride bıraktığımız hafta içerisinde, siyasilerin Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası süreçle ilgili yapmış olduğu açıklamalar dikkat çekti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin beklenenden erken tatile girmesi sebebiyle tüm gözler, AK Parti’de Erdoğan’dan sonraki dönemin hazırlıklarına çevrildi. Perşembe günü Erdoğan’ın, Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 27 Ağustos tarihindeki Genel Başkanlığa aday olacağını açıklamasıyla beraber yeni kabinenin nasıl oluşacağı beklenmeye başlandı.

Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin milletvekilleri ile görevi, Recep Tayyip Erdoğan’a devretmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dış İşleri Bakan Yardımcısı Naci , yapmış oldukları açıklamalarla haftanın analizlerinde kendilerine yer buldular.

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi’nden beşer, Halkların Demokratik Partisi’nden iki siyasi aktör, Doğruluk Payı tarafından analiz edilirken, Meclis dışından da iki isim demeçleri ile radarımıza takıldı. 

Konu bazında genel ekonomik veriler ile ilgili iddialar ağırlığını devam ettirirken, diğer öne çıkan konular; iç politika, milli eğitim, ve sosyal politikalar oldu.

Haftanın en ilgi çeken iddiası,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Aydın’da yaptığı “Dış ticaret açığımızın iyileşmesi onlarca yılın zirvesine ulaştı.” açıklamasıydı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde mevcut ihracatın ithalatı karşılama oranları, 2001 ve 2009 yıllarında elde edilen oranların 2014 yılına göre ortalama %12’lik bir üstünlük sağladığını gösterdi. Doğruluk Payı tarafından yapılan analizde Nihat Zeybekçi’nin söz konusu demecinde büyük oranda doğruluk payı bulunmadığı belirtildi.

Dış İşleri Bakan Yardımcısı Ali Naci Koru’nun, Türkiye’nin uyguladığı ‘E-Vize’ uygulamasının dünyada başka bir örneği olmadığını belirttiği açıklamasındaki doğruluk payını araştıran editörlerimiz, E-Vize türü uygulamaların, aralarında Bahreyn, Kamboçya ve Ermenistan’ın da bulunduğu birçok ülkede uygulanmasından dolayı söz konusu demeci ‘doğruluk payı yoktur’ notuyla değerlendirdiler.

Bu analiz ile ilgili cevap hakkını kullanan Sayın Koru’nun kendi Facebook hesabı üzerinden dogrulukpayi.com adresine bırakmış olduğu yorumu ve yanıtımızı internet sitemizden inceleyebilirsiniz.

Meclisin yasama tatili içerisinde bulunduğu bu günlerde, gündemin Cumhurbaşkanlığı devir süreci ile AK Parti ve CHP’nin yaklaşan olağanüstü genel kongreleriyle şekilleneceğini bekleyebiliriz.

<iframe src="//player.vimeo.com/video/104246466" width="500" height="281" frameborder="0" webkitallowfullscreen mozallowfullscreen allowfullscreen></iframe>

Haberin Tamamı İçin:

Doğruluk Payı Haftalık Podcast - 25 Ağustos 2014

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAydınCumhuriyet Halk PartisiFacebookHDPRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet MeclisiTürkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir