Türkiye'nin Kurban Yemekleri Haritası

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'nin Kurban Yemekleri Haritası

Türkiye'nin Kurban Yemekleri Haritası

Kurban Bayramı denilince ilk akla gelen şey, taze taze pişirilen kurban etleri. Yaşam biçimlerine ve coğrafyanın yapısına göre değişik tatları, gurme ve yemek&içecek kitapları yazarı Deniz Gürsoy'a sorduk

En lezzetli et hangi bölgede?

Et denilince akla ilk gelen en leziz ve semiz kuzuları yetiştiren Trakya ve Balıkesir olmalı. Ancak bu iller et üreticisi olmalarına rağmen mutfaklarında önde gelen et yemeklerini pek bulamıyoruz. Buna karşılık İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ise hem et üreticisi hem de mutfaklarında daha fazla et ve etli yemekleri barındırmaları bakımından farklıdırlar.

Kurban eti yemekleri coğrafi bölgelere göre nasıl farklılıklar gösteriyor?

Kurban denilince yaşadığımız coğrafyanın tamamında akla ilk gelen yemek ‘kavurma’. Bu genellemeyi bir yana bırakırsak, Trakya ve Ege Bölgesi’nde kurban etinin yahni ve et sote şeklinde de yapıldığını görüyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sac ve çoban kavurma, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nin dağlık kısımlarında tencere veya kazanda kavurma haline dönüşüyor.

Baharatlar, tahıllar ve sebzeler yöresel kurban eti yemeklerinde farklılıklar yaratıyor mu?

Kurban eti genel olarak kavurma yapıldığından bu yemeğin içine genel olarak kekik, tuz ve karabiber haricinde bir şey koyulmaz. Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneyi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tamamında karabiberin yerini pul biber ve bazı yerlerde de isot alıyor. Tahıllar tamamlayıcı olarak sofrada yer alıyor. Değişik bölgelere uygun olarak pirinç pilavı, bulgur pilavı, frik pilavı, arpa şehriye pilavı, perde pilavı, iç pilav, süzme pilav. Bir de kuzunun bağırsaklarından yapılan bumbar dolmasında yine yöre özelliğine göre pirinç, bulgur veya ikisi karıştırılarak tahıl kullanılıyor.

Baklavadan vazgeçilmez Türkiye ’de baklavadan vazgeçilemiyor. Ev kadınları genellikle standart baklava şeklinde ev baklavası yapıyor. Farklı lezzetler arayanlar ise yöreye göre burma, kadayıf ve burma kadayıf tatlıları hazırlıyor. Antep fıstığı kullanılan Güneydoğu Anadolu hariç hep cevizli yapılıyor. Bu genellemenin ötesinde Afyon’da kaymaklı ekmek kadayıfı, Ankara ’da vişneli ekmek kadayıfı, İskenderun’da künefe, Balıkesir’de içinde özel bir peynir barındıran hoşmerim, Tekirdağ’da peynir tatlısı, Bursa’da Kemalpaşa tatlısı, Kastamonu ve Safranbolu’da yıldız desenli 45 katlı baklava, Beypazarı’nda 80 katlı baklava, Adana ve Mersin ’de karakuş tatlısı, Erzurum’da kadayıf dolması ve eğrer hâlâ bilen ve uygulayan kaldıysa, demir tatlısı. Diyarbakır ’da burma tatlısı veya yassı kadayıf, Çankırı’da yumurta tatlısı sayılabilir.

İzmir ’de kurbanın gerdan etinden ‘gerdaniye’ tatlısı yapılıyor.

Gürsoy’un incik tarifi

Gürsoy, yemeğimizi kurbanı keser kesmez yapacaksak kavurmayı öneriyor. Ama incik yapmak isteyenlere tarif vermeyi de ihmal etmiyor: Leziz incikler için, eti bir tencereye koyup üzerine bir su bardağı su ekleyip üstü kapalı olarak dört saat kısık ateşte pişirmek yeterli. İnciklerin yanına da etin haşlanma suyuyla pişirilmiş arpa şehriye pilavı yapılırsa tam bir lezzet şöleni yakalamak mümkün.

Şehir şehir kurban lezzetleri

Trakya ve Adapazarı: Etli yahni, nohutlu işkembe ve arnavut ciğeri.

Bursa: Yörük kebabı ve ciğer sarması.

Konya : Fırın kebabı.

Karaman: Calla (güveçte et).

Burdur, Yozgat, Nevşehir ve Beypazarı: Testi kebabı.

Ankara: Ankara tavası ve yanında mutlaka arpa şehriye pilavı.

Balıkesir: Keşkekli kuzu haşlama.

Edremit: Kaburga dolması. Sura.

Tokat: But yarması.

Trabzon : Kavurmalı pilav.

Adana: Analı kızlı çorbası yanında şiş kebap veya Arap tavası.

İskenderun: Belen tavası.

Kilis: Büryan ve çeşitli oruk.

Gaziantep : Beyran ve çevre illerde ‘biryan’ veya biryani.

Kars: Kurban kavurması yanında süzme pilav.

Van : ‘Kaliselde’ ve yanında helise (keşkek)

Doğu Beyazıt: Selekeli.

Siirt: Büryan kebabı.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAfyonAnkaraBursaDiyarbakırEdremitErzurumİzmirKilisKurban BayramıMersinTekirdağVanYozgatettarifiyumurta
Görüş Bildir