Türkiye'nin En Çok Güneş Alan İlinde Güneş Enerjisi Yasağı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Türkiye'nin En Çok Güneş Alan 2. İlinde Güneş Enerjisi Yasağı

Van'da 1994 yılında Edremit İlçesi'nde meydana gelen ve 54 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının yaşandığı bölgeye TOKİ tarafından 2006 yılında 1688 konut inşa edildi. Ancak konutlar yapıldıktan sonra ilginç bir yasak getirilerek konut sahiplerinin güneş enerjisi paneli takması engellendi. DHMİ yetkilileri, Van Ferit Melen Havalimanı'na iniş yapan uçakların geçiş güzergahına yapılan konutların tepelerine kurulacak panellerin uçuş güvenliğini tehlikeye sokacağı gerekçesiyle yasağın uygulandığını söyledi. Konut sahipleri ise yasağın kendilerini mağdur ettiğini ve bu mağduriyetin giderilmesi için her türlü girişimde bulunacaklarını ifade ettiler.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'deki güneş enerjisi yatırım haritasında Konya'dan sonra ikinci sırada bulunan Van'da Edremit İlçesi'ne TOKİ tarafından yaptırılan 1688 konutun sakini bu enerjiden mahrum. 1994 yılında 54 kişinin ölümüne neden olan uçak kazasının yaşandığı bölgeye yaptırılan konutlara yansıma yaptığı gerekçesi ile Sivil Havacılık Kanunu gereğince binaların üstüne güneş panelleri konulması yasaklandı. Bu durum, Türkiye'nin en çok güneş alan ili olan Van'da TOKİ sakinlerini 7 yıldır güneş enerjisini kullanmaktan mahrum etti. Ancak aynı bölgenin yakınına depremzedeler için yaptırılan 5665 konuta ise devlet tarafından güneş enerjisi sistemi kurulunca, bu enerjiyi kullanamayan TOKİ sakinleri mağdur edildiklerini belirterek gerekli yerlere müracaat edeceklerini söyledi.

"Mağduriyetimiz giderilsin"

DHMİ Yetkilileri, konutların Van Ferit Melen Havalimanı'na iniş yapan uçakların geçiş güzergahında olduğunu, pilotların panellerden yansıyacak güneşten rahatsız olacağı ve uçuş güvenliğinin tehlikeye düşeceği gerekçesiyle bu uygulamanın yapıldığını söyledi. TOKİ Ada Yönetimi Başkanı Aydın Suruç, 7 yıldan beridir güneş enerjisini bu yasaktan dolayı kullanamadıklarını belirterek, "Türkiye'de en çok bu enerjiden yararlanması gereken biziz. Ancak, uçakların 3 saniye gibi kısa sürede binaların üzerinden geçtiğini görüyoruz. Bundan dolayı binlerce kişi burada mağdur ediliyor. Bu enerjiden faydalanamadığımız için elektrik faturalarımız yüksek geliyor. Şimdi Uçaklar da zaten uyduyla Van Ferit Melen Havalimanı'na iniyor. Bu mağduriyetin giderilmesi için imza kampanyası başlatacağız Gerekirse yasağa rağmen güneş enerjisi panallerini takacağız" dedi.

Güneş tarlaları kurulacak

Bu arada ulusal ve uluslararası araştırmalarda Türkiye'de, Van'ın Konya'dan sonra güneş enerjisi yatırım haritasında ikinci sırada yer aldığı ortaya çıktı. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, "Van, sadece Türkiye'nin değil dünyada da güneş enerjisinden elektik üretebilme açısından sayılı yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan araştırmaya göre Van'ın güneş enerjisinden yıllık 9 bin megavat elektrik üretimi kapasitesi var. Bu da Türkiye'nin şu anki elektrik üretiminin yüzde 8'ine denk geliyor" dedi.

SKY 360

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınEdremitVan
Görüş Bildir