Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'nin En Azimli Kadın Girişimcisi, 65 Yaşındaki Hediye Nine ile Tanışın!

 > -
Abone ol

Ülkemizdeki kadın-erkek eşitsizliğinden dolayı kadınların ekonomik/toplumsal/siyasal hayata katılımı çok önemli. Bu yönden ilham veren bir haber Hatay'dan geldi.  

Hatay'da 5 yıl önce sıfır faizli kredi desteğiyle 30 inek satın alarak hayvancılığa başlayan 65 yaşındaki Hediye Ceylani, kullandığı minibüsle müşterilerine süt götürüyor. Ve bu bin türlü zorluğa karşın başarıyor...

İşte karşınızda Hediye Nine'nin ilham veren hikâyesi !

Hatay'da 5 yıl önce sıfır faizli kredi desteğiyle satın aldığı 30 inekle besicilik yapan 65 yaşındaki Hediye Nine, kullandığı minibüsle müşterilerine süt dağıtıyor.

Yaşıtları gibi emekliliğin keyfini sürmek yerine hayvancılıkla uğraşma hayalini gerçekleştirmeyi tercih eden Hediye Ceylani, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 5 yıl önce aldığı destekle çiftlik kurdu.

Hediye Nine, işletmesini kurmadan önce, yıllarca dikiş nakış eğitmenliği yapmış.

Şimdi ise canını dişine takarak çalışıyor. İşletmesinde su kuyusundan, süt soğutma makinesine kadar her şeyin bulunduğunu belirtiyor Hediye Nine...

Her gün erken saatlerde Hanyolu Mahallesi'ndeki işletmenin yolunu tutan 65 yaşındaki Hediye Nine, çiftlikte çalışan yardımcılarının da desteğiyle ilk iş olarak hayvanlarının sağımını yapıyor.

İneklerden günlük ortalama 100 kilogram süt elde ettiğine değinen Hediye Nine, sütü, haftanın bir günü mandıraya sattığını, kalan günlerde ise minibüse yükleyip dağıttığını ifâde ediyor.

Araba kullanmayı 45 yaşında öğrendi!

Araç sürmeyi 45 yaşında öğrendiğini, hayvancılıkla uğraşmaya başladıktan sonra minibüs de kullandığını söyleyen Hediye Nine, "Sütü, kendi kullandığım minibüse yüklüyorum. Daha sonra da bunu ev ev, kapı kapı dolaşarak Antakya'daki müşterilerime ulaştırıyorum" dedi.

Aradan geçen sürede yaşadığı bazı sıkıntılar nedeniyle hayvanların bir kısmını satan Hediye Nine, şu an 7 süt ineğiyle işletmeyi ayakta tutmaya çalışıyor.

Ailesinden destek görmedi, dolandırıldı; yine de yılmadı!

Ailesinden destek görmemesine rağmen yolundan dönmeyi düşünmediğini söyleyen Hediye Nine, "Ailem piyasanın bozulduğunu ve bu işi bırakmam gerektiğini belirterek, çiftliğe adımını bile atmadı. Onlara rağmen canla başla çalıştım. Dolandırıldığım zamanlar da oldu ama vazgeçmedim" diyor.

Hediye Nine, umarım hepimiz senin kadar azimli, senin kadar cesur ve çalışkan olabiliriz. Geri dönmediğin o yol her daim açık olsun! 👏👏👏

Kaynaklar

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
dawkins06

Teyzecim büyük düşün biraz. Bi tane süt sağmak için ve hayvanların bakımı için birini , bir de dağıtmak için şoför bul.. Milyonlarca işsiz var elbette uygun fiyata çalışacak birilerini bulursun benden sana tavsiye..

sturmgeist

Helal olsun be anam. Şimdiki kızlar eline süpürge bile almaz hepsi biblo.

ahmetcan.oral.5

Belli ki pek tutmadı yine de bu yaşta bu cesaret helal vallaha.

mnyksvsc

23 ineği satmış... Niyet, azim, düşünce güzel ama ticarette bir o kadar da kötü anlaşılan.

Görüş Bildir