'Deli Dana' İthalatı Raporla Tescillendi!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Raporlu 'deli dana'

Raporlu 'deli dana'

Türkiye'nin deli dana riski taşıyan ülkelerden ithalat yaptığı tescillendi! Hayvancılık sektörü endişelerini bir raporla hükümete iletti.

Deli dana hastalığı bir kez daha Türkiye ’nin gündeminde. Hayvancılık sektörünün Türkiye’nin ithalattan dolayı deli dana riski taşıdığını ilk kez resmi bir raporla hükümete ilettiği ve kaygılarını aktardığı ortaya çıktı. TOBB’un hükümete sunduğu sektörler raporunda “Deli dana hastalığının görüldüğü Avusturya, Almanya , Fransa, Slovakya ve diğer birçok AB ülkesinden hayvan ithal etmektedir” denildi. Raporda, “İthalatta deli dana, brucella, mavi dil, şap, brucella ve daha birçok hastalığın Türkiye’ye girişi kaçınılmaz olduğundan Türkiye’de hayvan varlığını artırıcı önlemler alınmalı” ifadesi yer aldı.

14 yıl kapıları kapalı tuttuk

Hayvancılıkla ilgili olarak sektör tarafından hazırlanan detaylı raporda net bir şekilde “deli dana hastalığına” dikkat çekildi.

Hayvan hastalıkları için her sene Türkiye’nin belli bir bütçe ayırdığı ancak yetmediği belirtilen raporda, “Türkiye, deli dana hastalığı riski nedeniyle tam 14 yıl kapılarını kapattığı Avrupa’dan hayvan ithalatına başlamıştır. İngiltere’den sonra deli dana hastalığı riski en yüksek ülkeler arasında sayılan Almanya ve Fransa bile canlı hayvan ithalatına açılmıştır. Halen bu ülkelerden ithalat tüm hızıyla devam etmektedir. Uluslararası Salgın Hastalıklar Ofisi’nin 2011 raporuna göre deli dana vakasının görüldüğü Avusturya, Almanya, Fransa, Slovakya ve diğer birçok AB ülkesinden hayvan ithalatı sürmektedir” denildi.

Brezilya’dan da ithalat var

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiAvusturyaBrezilyaFransaİngiltereTOBB
Görüş Bildir