ABD'den Patriot Açıklaması

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

'Türkiye, Suriye için füze isteyecek'

'Türkiye, Suriye için füze isteyecek'

Türkiye'nin, Suriye sınırına Patriot füzelerinin yerleştirilmesi için NATO'ya çok yakında resmi başvuru yapacağı öne sürüldü.

Reuters'in bir Dışişleri yetkilisinin dayandırdığı habere göre Türkiye; ABD ve diğer müttefikleri ile Patriot füzelerinin, Suriye içindeki bazı bölgeleri korumak için kullanılması ihtimalini istişare etti.

Füzelerin, Suriye rejiminin muhaliflere ve sivillere yönelik saldırılarını durdurmak için ele alınan senaryolardan biri olduğu belirtildi. Habere göre aynı yetkili; planlamanın, ABD'deki seçimler sebebiyle askıda olduğunu, şimdi sonuçları belli olmasından sonra füzelerin NATO şemsiyesi altında yerleştirilebileceğini dile getirdi.

Cihan

Haberin Tamamı İçin:

'Füze Alınacağından Benim Bile Haberim Yok'

'Füze Alınacağından Benim Bile Haberim Yok'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Davutoğlu: “NATO, 'patriot' vermeye hazırlanıyor”

Davutoğlu: “NATO, 'patriot' vermeye hazırlanıyor”

Dışişleri Bakanı Ahmat Davutoğlu, NATO'nun Türkiye'ye Patriot füze sistemlerini vermeye hazırlandığını açıkladı. Bugün Dışişleri Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamada NATO'nun Türkiye'ye Suriye sınırına konuşlandırılmak üzere Türkiye'ye Patriot füze sistemleri vermeyi kabul ettiği açıklanmış ancak Başbakan Tayyip Erdoğan bu açıklamaları yalanlamıştı.

SINIRA PATRIOTA İKİ FARKLI AÇIKLAMA

Endonezya 'da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan konuyla ilgili olarak, "NATO'dan sınıra füze talebimiz olmadı, iddialar asılsız. Bu füzeyi alma konusunda karar verecek merci biziz. Benim böyle bir şeyden haberim yok. Bu dışişleri kim. Böyle bir şeyden haberimiz yok. Sağır duymaz uydurur. cinsinden Reuters böyle bir haber yapıyor. Bizim böyle bir talebimiz olmamıştır" dedi.

İDDİALER NEYDİ?

Reuters'a konuşan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise bugün öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Ankara'nın füzelerin konuşlandırılması için kısa süre içinde NATO'ya resmi teklif sunacağını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Patriot İle İlgili Farklı Açıklamalar

Patriot İle İlgili Farklı Açıklamalar

Davutoğlu, Brüksel'de ilk önce AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüştü. Görüşmede Ashton'ın Balkanlar ziyareti ve Suriye ile Ortadoğu'daki gelişmeler ele alındı. Daha sonra Avrupa Parlamentosu'nda Genişlemeden Sorumlu Komiser Stefan Füle ve Türkiye Dostları Grubu ile birlikte yemek yiyen Davutoğlu, Türkiye'nin vize konusundaki beklentileri ve önümüzdeki döneme ilişkin yeni adımlar atılması yönünde görüş alışverişlerinde bulunarak AB'den yol haritası beklediklerini iletti.

Davutoğlu, daha sonra yaptığı basın toplantısında, vize konusunda Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını ve komisyondan normalde Ekim ayında bir yol haritası gelmesini beklediklerini ifade etti. Davutoğlu, müzakereler konusunda İrlanda Dönem Başkanlığı süresinde, birlikte atılabilecek ileriye dönük adımların istişarelerini yaptıklarını belirtti.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile bir araya geldiğini kaydeden Davutoğlu, mevkidaşıyla da Avrupa'daki ekonomik kriz ve Suriye konularını görüştüğünü aktardı.

Gazetecilerin Suriye konusunda NATO'dan "Patriot" füzelerinin talep edilip edilmediği sorusu üzerine Davutoğlu, "Basına yansıyan haberleri ben de takip ettim. Yeni bir durum yok. Bölgedeki risklerin ortaya çıkardığı durumları biz hep NATO'daki müttefiklerimize ilettik. NATO da desteğini her zaman için bize ifade etti. İhtimaliyet çalışmaları yapılmıştır, yapılmaktadır ve yapılacaktır. Türkiye'ye yönelik bütün riskler değerlendirilmektedir. Ne gerekiyorsa her önlem konuşulur. Bazen talep edilmesi bile gerekmeden yürütülen çalışmalar vardır. NATO bir savunma örgütüdür. Patriot füze sistemleri de hava savunmasının bir parçasıdır" açıklamalarında bulundu.

ABD seçimlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Davutoğlu, seçimleri yakından takip ettiğini belirterek, "Obama'yı tebrik ediyorum. Amerikan halkının tercihi ve iradesidir. Hayırlı olsun" dedi.

Davutoğlu, daha sonra Belçika'daki Türk vatandaşlarıyla Daimi Temsilcilikte bir araya gelerek, kendilerine hitap etti.

BAKANLIK'TAN YALANLAMA

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Ahmet Davutoğlu'nun, 'NATO'nun Türkiye sınırına savunma sistemi yerleştireceği' gibi bir açıklama yapmadığını belirtti.

Kaynak: İHA

Haberin Tamamı İçin:

ABD'den Patriot Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Türkiye'nin Suriye sınırına Patriot sisteminin kurulması konusunda NATO'dan resmi bir talep almadıklarını söyledi.

Nuland, günlük basın brifinginde konuyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin Suriye sınırındaki olayların patlak vermesi sonrasında sunduğu talep doğrultusunda 4. maddeyle ilgili NATO içerisinde Türkiye ile istişareler yürütmelerinden bu yana, Türkiye'nin başka ne gibi savunma desteklerine ihtiyaç duyabileceği konusunda NATO bünyesinde ve Türkiye ile çalıştıklarını belirtti.

Bugün itibariyle NATO'dan resmi bir talep almadıklarını dile getiren Nuland, 'Ancak bildiğiniz gibi, geçmişte Türkiye'yi Patriot'larla takviye etmiştik. Dolayısıyla, resmi bir talebin gelmesini bekleyeceğiz ve daha sonra NATO bunu tartışacak. Elbette Türkiye'nin güvenliği ve emniyetinin devamını sağlamak için tüm durumlara bakıyoruz' diye konuştu.

Nuland, 'Bu, NATO üzerinden mi olmalı?' sorusunu, 'Hayır, ama geleneksel olarak, köklü bir NATO müttefiki olan Türkiye, güvenliğinin tehlikede olduğunu hissettiği zamanlarda NATO'nun desteğini arar' şeklinde yanıtladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraAvrupa BirliğiBarack ObamaBaşbakanBelçikaEndonezyaİrlandaNATORecep Tayyip ErdoğanSuriye
Görüş Bildir