Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye İtibar Endeksi 2013 Sonuçları 13 Mart'ta Açıklanıyor

0PAYLAŞIM

Türkiye İtibar Endeksi 2013 Sonuçları 13 Mart'ta Açıklanıyor

Türkiye İtibar Endeksi 2013 Sonuçları 13 Mart'ta Açıklanıyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik denetiminde Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerindeki şirketlerin kamuoyu nezdindeki itibarını ölçümleyen Türkiye İtibar Endeksi’nin 2013 yılı sonuçları 13 Mart 2014, Perşembe günü açıklanacak.

Otomotiv, Bankacılık, Gıda, Enerji, Ulaşım, Beyaz Eşya, Elektronik Eşya, Sigorta, Eğitim (Üniversiteler), GSM/Telekom, İnşaat ve Hazır Giyim sektörlerinin mercek alındığı Türkiye İtibar Endeksi 2013 Araştırmasında, 3 yıl üst üste araştırmanın radarına giren kurum ve markalara ‘Türkiye İtibar Endeksi Takdir Beratı’ verilecek.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademik denetiminde İtibar Atölyesi adına uluslararası araştırma şirketi XSights tarafından hazırlanan Türkiye İtibar Endeksi hakkında bilgi veren İstanbul Ticaret Üniversitesi İtibar ve Derecelendirme Merkezi Müdür Yrd. Doç. Dr. Ferhan Benli yaptığı açıklamada, Türkiye İtibar Endeksi’nin ülkemizdeki benzer pek çok araştırmadan farklı olduğunu vurgulayarak; “Endeks için yapılan alan araştırması her yönü ile tamamen üniversitemizin bilimsel laboratuvar ortamında planlanıp, veriler yine bilimsel ilkeler ışığında toplandıktan sonra sektörel analiz raporları hazırlanıyor” dedi.

ŞİRKETLERE ÇAĞRI

Şirket itibarının şirketlerin piyasa değerlerini ne derecede etkilediğini değişen risk yapılarına göre gözlemlediklerini kaydeden Benli; “Değerini piyasada korumak ve arttırmak isteyen şirketler için itibar endeksi önemli bir gösterge. Herhangi bir sponsoru olmayan endeksimizin bu sene de çarpıcı sonuçları ortaya koyacağı düşüncesindeyim” değerlendirmesinde bulundu. Ekonomik büyümenin kurumların itibarı ile paralel şekilde gerçekleştiğine dikkat çeken Benli, “Merkez olarak sadece rating kuruluşlarının kantitatif derecelerinden önce itibarlarının derecelendirilmesine önem vermeliyiz” mesajını verdi.

ENDEKSİN ÖNEMİ

İtibar Endeksi’nin şirketler için bir navigasyon aracı görevini üstleneceğini kaydeden Ferhan Benli, “2013 verilerini kapsayan 3. Türkiye İtibar Endeksi çalışmasının sonuçlarını önümüzdeki 13 Mart’ta kamuoyu ile paylaşacağız. İtibar Atölyesi adına XSights tarafından hazırlanan bu yıl ki raporda, 12 lokomotif sektörün itibar değerleri, her sektörün öne çıkan büyük kuruluşlarının münferiden itibar değerleri, sektör içi rakiplerinden farklılıkları, benchmark kurumdan farklılıkları gibi önemli ölçümlemelerin yanı sıra tavsiyeler yer alacak” açıklamasında bulundu.

İTİBARIN SÜPER LİGİ

3’üncüsü gerçekleştirilen araştırmanın bu anlamda ülkemizde önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Benli, “Kurum ve markaların algısı geçmiş, bugün ve gelecek ekseninde artık daha net bir biçimde okunabiliyor” dedi.

“Araştırmamıza yanıt verenler tarafından en çok itibarlı bulunan kurum ve markaların sıralandığı ‘Türkiye İtibar Endeksin Radarı’na her yıl ortalama 400 kurum ve marka giriyor. 3 yıl üst üste bu radara girmenin kurum ve markalar açısından büyük bir başarı olduğu görüşündeyiz” diyen Ferhan Benli, “Bunu kurumlar açısından ‘İtibarın Süper Ligi’ şeklinde de adlandırabiliriz. Dönüp 3 yıllık projeksiyona baktığımızda 50’yi aşkın kurum ve markanın bu başarıyı gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu nedenle bu yıl yeni bir uygulamayı devreye sokuyoruz. İtibar Atölyesi, XSights ve İstanbul Ticaret Üniversitesi temsilcilerinden oluşan Türkiye İtibar Endeksi Yürütme Kurulu olarak sektördeki sıralamasına bakılmaksızın Türkiye İtibar Endeksi Radarı’na 3 yıl üst üste girmeyi başaran kurum ve markaya ‘Türkiye İtibar Endeksi Takdir Beratı’ vermeye karar verdik. 50’yi aşkın kurum 13 Mart’ta Türkiye İtibar Endeksi 2013 sonuçlarını açıklayacağımız törende takdir beratlarını alacak” diye konuştu.

ARAŞTIRMANIN KAPSAMI

Türkiye İtibar Endeksi’ni gerçekleştiren Xsights Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Penn ise, endeks verilerini Türkiye’nin 26 ilinde tesadüfi seçim metodu ile belirlenen iki bin denek ile yüz yüze anket çalışması yaparak topladıklarını söyledi. Penn, “Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan X-Reputation modelimizi, endeks yapısına uygun olarak ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademisyenlerinin görüşleri doğrultusunda yeniden düzenledik. Kültürümüzde büyük önem taşıyan ‘güven’ ve ‘gönüldaşlık’ kavramlarını da araştırmamıza dâhil ederek ülkemizdeki en itibarlı şirketleri belirlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye İtibar Endeksi ile birlikte itibarın ölçülebilir bir değer olduğu noktasında Türkiye’deki kurumların bilinçlenmeye başladığını ifade eden XSights Genel Müdürü Penn, “Gerek özel sektör, gerek kamu, gerekse STK’lardan kendi kurumları özelinde itibar araştırması yapılması yönünde gelen talepler bizi çok mutlu ediyor. Hatta Türkiye İtibar Endeksi uluslararası ölçekte dikkat çekmeye de başladı. Gelecekteki amacımız İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İtibar Atölyesi ile birlikte itibar parametrelerini finansal sayılara çevirebilmek” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir